Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Doktorant z UJ w finale Famelabu

Redakcja
Adam Gągol doktorant informatyki i matematyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, powalczy o zwycięstwo w finale konkursu dla popularyzatorów nauki FameLab.

Podczas zorganizowanego przez Centrum Nauki Kopernik półfinału FameLabu, jedna ze zwycięskich prezentacji dotyczyła problemów współczesnej matematyki i informatyki, które są nam bliższe niż mogłoby się wydawać, dotyczą bowiem m.in. zabezpieczania naszych pieniędzy.

Czy wysłuchać symfonii, to to samo, co skomponować symfonię? Czy jeśli potrafimy sprawdzić rozwiązanie jakiegoś problemu, to znaczy, że możemy go też szybko rozwiązać? Czy istnieją problemy o tak złożonej strukturze, że nie da się ich rozwiązać szybciej niż poprzez sprawdzenie wszystkich możliwości? – pytał w czasie prezentacji Adam Gągol – Trudność tych problemów jest podstawą współczesnej kryptografii, w tym także bankowych systemów zabezpieczeń. Ich rozwiązanie przyczyniłoby się do gigantycznego przełomu informatycznego, co czyni z nich jedną z najważniejszych kwestii, zajmujących umysły współczesnych informatyków.

Podczas całego konkursu panowała bardzo przyjazna atmosfera. Nie dawało się odczuć rywalizacji, za to wszyscy starali się wzajemnie wspierać, by przezwyciężyć stres związany z wystąpieniem. Myślę, że popularyzacja nauk ścisłych i ukazywanie ich z autentycznie fascynującej perspektywy są bardzo potrzebne, a FameLabowi znakomicie się to udaje – powiedział finalista FameLabu, tuż po ogłoszeniu wyników.

FameLab to konkurs dla studentów, doktorantów, pracowników naukowych i popularyzatorów nauki, związanych z naukami przyrodniczymi, ścisłymi, technicznymi, rolniczymi lub medycznymi. Jest to impreza zapoczątkowana w 2004 roku, która stała się jednym z wiodących, światowych konkursów popularyzujących naukę. Mogą w nim startować osoby, których pasją jest upowszechnianie wiedzy z ich dyscypliny. W trzyminutowej prezentacji mają za zadanie przystępnie i z humorem opowiedzieć o konkretnym zagadnieniu naukowym w taki sposób, by zaciekawić, a jednocześnie przybliżyć publiczności wybraną dziedzinę nauki. Dzięki partnerstwu z British Council ustanowionym w 2007 roku, FameLab stał się globalny i obecnie, ciesząc się ogromną popularnością, jest organizowany w 24 krajach na całym świecie.

Zdobywczyni lub zdobywca pierwszego miejsca weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, będącym częścią Cheltenham Science Festival. Otrzyma także nagrodę pieniężną (30 000 PLN na cele naukowe i 5 000 PLN na dowolne wydatki. Specjalną nagrodę przyzna jednemu z finalistów główny partner FameLab, BMW Group Polska. Laureat pojedzie do BMW Welt w Monachium, gdzie na własne oczy przekona się, jak nowoczesne technologie i rozwiązania przekładają się na motoryzację.

Adam Gągol pochodzi z Sosnowca, robi doktorat z informatyki na Wydziale Matematyki i Informatyki UJ. Ukończył matematykę teoretyczną. Pracę magisterską poświęcił grom kombinatorycznym. Aktualnie zajmuje się algorytmami aproksymacyjnymi, a jego hobby jest psychologia.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto