Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dolny Śląsk ma już 18 potraw regionalnych - Turysto, posmakuj miodów i gołąbków

Mariusz Junik
fot. marcin oliva soto
fot. marcin oliva soto
Restauratorzy i hotelarze z Kotliny Jeleniogórskiej postanowili trafić do serc turystów przez żołądek. Będą serwować lokalne potrawy na "Kulinarnym szlaku turystycznym". Jego otwarcie zaplanowano na sobotę.

Restauratorzy i hotelarze z Kotliny Jeleniogórskiej postanowili trafić do serc turystów przez żołądek. Będą serwować lokalne potrawy na "Kulinarnym szlaku turystycznym". Jego otwarcie zaplanowano na sobotę.

- Będziemy podawać głównie potrawy kuchni śląskiej oraz te najbardziej znane z innych regionów Polski - zapowiada Robert Szuber z hotelu Bornit w Szklarskiej Porębie.
W projekcie biorą udział restauracje i hotele z Jeleniej Góry, Karpacza, Szklarskiej Poręby, Kowar, Świeradowa-Zdroju i Bolesławca.

Nasz region chętnie promuje się poprzez regionalne potrawy, bo ma się czym pochwalić. Na liście produktów tradycyjnych i regionalnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi znajduje się 18 produktów z Dolnego Śląska.

Są wśród nich m.in. cztery miody, trzy gotowe dania, ser zgorzelecki, karp milicki, ogórki i kapusta ślężańska, wino śląskie, juha - kompot z suszonych owoców, ciasto z kruszonką z ziemi kłodzkiej, chleb gogołowicki i świnka po zaciszańsku.
- Gołąbków krużewnickich z kaszą gryczaną, ziemniakami i cebulą będzie można spróbować podczas tegorocznego Festiwalu Filmów Komediowych - zachęca Jadwiga Sieniuć z Lubomierza.
Znana jest również kaszanka z Boleśnina. Józef Wrona robi ją z kaszy jęczmiennej, głowizny, golonki, parzonej krwi, kawałków wątroby i przypraw. Zawsze w takich samych proporcjach od czasu osiedlenia się na Dolnym Śląsku.

Tych smakołyków można będzie wkrótce spróbować w lokalnych gospodarstwach i lokalach. Podobnie jak rolady karkonoskiej z jagodami i bitą śmietaną z Karpacza.
- Dwa lata temu wydaliśmy przewodnik kulinarny po Dolnym Śląsku "Palce lizać" - mówi Arkadiusz Dołęga z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Bo dobrze wypromowana potrawa może przyciągnąć turystów polskich i zagranicznych.

Słynne potrawy

Każdy kraj ma swoją regionalną potrawę, a niektóre stały się słynne na cały świat. Austriacy mają apfelstrudel, Włosi - pizzę, Francuzi - bagietki, Węgrzy - leczo, Niemcy - piwo i kiełbaski, Czesi - knedliki.
Wiele dań nie ma jednak nic wspólnego z regionem, od którego pochodzi ich nazwa. To przypadek m.in. fasolki po bretońsku czy też ryby po grecku.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto