Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom dla młodych matek na Ursynowie. "Piękna przestrzeń będzie też miała wymiar resocjalizacyjny"

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Na Ursynowie powstanie dom dla nastoletnich matek. Placówka ma pomóc kobietom, które samotnie wychowują małe dzieci. W dwupiętrowym budynku będzie miejsce dla sześciu matek wraz z dziećmi oraz opiekunów. - Piękna przestrzeń będzie też miała wymiar resocjalizacyjny – dodaje Agnieszka Sikora, prezeska fundacji „po Drugie”.

Na Ursynowie, przy ul. Puchalskiej, powstaje dom dla nastoletnich matek, które znalazły się w trudnej sytuacji. To wyjątkowa placówka, bowiem do tej pory resocjalizacja takich osób w Polsce nie przewidywała możliwości pobytu młodych kobiet wraz z dziećmi w ośrodkach wychowawczych. Co więcej, czasem matki były oddzielane od swoich dzieci.

Placówkę zbuduje fundacja „po Drugie”, a jej projekt bezpłatnie przygotowała pracownia WXCA. - Chcieliśmy stworzyć taką architekturę, która będzie zachęcać młode matki i ich dzieci do wchodzenia w interakcje z innymi mieszkańcami, ale także do wzięcia odpowiedzialności za wspólną przestrzeń i dbania o nią – mówi Jan Kucza-Kuczyński z WXCA, współautor projektu. - Architektura wyznacza nam tutaj nie tylko ramy do życia, ale również przejmuje funkcje społeczne. Piękna przestrzeń będzie też miała wymiar resocjalizacyjny – dodaje Agnieszka Sikora, prezeska fundacji „po Drugie”. Właśnie złożono wniosek o pozwolenie na budowę. Prace powinny zakończyć się w przyszłym roku.

Dom dla młodych matek na Ursynowie. "Piękna przestrzeń będzi...

Dom będzie miał dwie kondygnacje i sześć pokoi dla młodych matek. Ważną częścią budynku będą przestrzenie wspólne – według twórców – konieczne dla budowania więzi w grupie. Wewnątrz znajdą się też pomieszkania techniczne, gospodarcze oraz kuchnia i pokój dzienny. Pokoje mieszkalne ulokowane będą w drugiej bryle, tej z większym dachem spadzistym. Do otoczony będzie zielenią rekreacyjną, placem zabaw i ogródkiem społecznym, gdzie mieszkanki będą mogły uprawiać warzywa.

Charakterystyczna będzie też bryła budynku, która ma „wpisać się” w nieco chaotyczne otoczenie okolicy. - Postanowiliśmy swobodnie połączyć dwa typy brył, ale w nieco odmiennej interpretacji pojęcia dachu spadzistego, nie zapominając przy tym o dostosowaniu ich do planowanej wewnątrz funkcji – tłumaczy Jan Kucza-Kuczyński z WXCA.

Dom ma być zasilany przez OZE, które zaopatrzą budynek w ciepło: ogrzewanie i wodę. Zainstalowane zostaną pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne i instalacja do odzyskawania wody.

- Chcieliśmy pomagać mądrze i dlatego stworzyliśmy dom pasywny. Mamy nadzieję, że energia tego zrównoważonego domu wprowadzi też równowagę do życia podopiecznych fundacji – podsumowuje Jan Kucza-Kuczyński. Fundacja „po Drugie” cały czas szuka partnerów, którzy chcieliby wesprzeć przedsięwzięcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto