Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Dom dla W" w Warszawie. Architekci przebudowali szeregowiec z PRL-u. Dawny klocek zmienił się w piękny budynek

Redakcja
Dom dla W w Warszawie. Typowy szeregowiec z lat 70. dostał drugie życie
Dom dla W w Warszawie. Typowy szeregowiec z lat 70. dostał drugie życie MFRMGR ARCHITEKCI
Do dla W, Warszawa. Biuro projektowe MFRMGR Architekci zmienili typowy dom z lat 70. w piękny budynek z tarasem na pierwszym piętrze. Zobacz niezwykłą metamorfozę domu z PRL-u.

Dom dla W w Warszawie

Kiedyś był to typowy dom z lat 70., jakich w Warszawie pełno. Jego nowi właściciele spotkali się z typowymi problemami dla budynków z tego okresu, m.in. słabej jakości materiałami budowlanymi, wyniesionym parterem i niepraktycznym rozłożeniem ścian. Efektem był dom zamknięty na świat, z niewygodnymi, odseparowanymi od siebie i ciemnymi pokojami. Niewielka dobudówka mieściła garaż, salon, a nad nim taras. Cała działka ze skrajnym segmentem była malutka i właściwie nie posiadał ogródka. Przebudową planu domu zajęło się warszawskie biuro MFRMGR ARCHITEKCI. - Naszym zadaniem było stworzenie nowego układu funkcjonalnego wewnątrz, oraz całkowita przebudowa dobudówki w jej istniejącym obrysie - mówią architekci.

ZOBACZ, jak wygląda dom

Dom dla W w Warszawie. Typowy szeregowiec z lat 70. dostał drugie życie

"Dom dla W" w Warszawie. Architekci przebudowali szeregowiec...

Projekt otrzymał 1. nagrodę w konkursie BrickAward 2019 w kategorii “Feeling at home” oraz nominację w kategorii domów jednorodzinnych przez portal Archdaily do międzynarodowej nagrody “Building of the year 19” nominowanych 8 pracowni z Polski.

Ceglaste ramy jak parawany

Dom zlokalizowany jest w reprezentacyjnej części Warszawy zaplanowanej jako „Miasto-Ogród” - z dużą ilością zieleni i przestrzeni rekreacyjnych. Głównym punktem nowego projektu stały się ramy z cegieł, które posłużyły jako oparcie dla wijących się roślin. - Chcieliśmy powiększyć istniejący ogród, którego częścią i kontynuacją miały być zarówno ściany jak i taras budynku. Dzięki temu zapewniliśmy właścicielom przestrzeń rekreacyjną na zewnątrz - mówią architekci z MFRMGR ARCHITEKCI. Poprawiono też komunikację. Pojawiła się zewnętrzna stalowa klatka schodowa, która daje bezpośredni dostęp z salonu na taras. Ściany z cegły osłaniają go przed wzrokiem przechodniów, a przez znajdujące się w nich otwory i ażurowe fragmenty przenika słońce.

Tematem projektu była przebudowa skrajnego segmentu domu szeregowego z lat siedemdziesiątych. Naszym zadaniem było stworzenie nowego układu funkcjonalnego wewnątrz, oraz całkowita przebudowa dobudówki w jej istniejącym obrysie.

Wielkie okna i jasne wnętrze

Wnętrze zmodernizowanego budynku dostosowane zostało do potrzeb współczesnej, czteroosobowej rodzin. Na parterze znajduje się otwarta strefa dzienna o powierzchni 70 metrów kwadratowych. Na piętrze mieszczą się trzy wygodne sypialnie, a piwnica pełni funkcje uzupełniające. W płaskim dachu umieszczono świetliki, które wpuszczają do pomieszczeń światło.

ZOBACZ TEŻ: Wyjątkowy dom w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. Wygląda jak wyciosany w pniu

Wyjątkowy dom w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. Wygląda jak wyciosany w pniu

Nietypowy dom w lesie pod Warszawą. Wygląda jak wyciosany w ...

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto