Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom Pracy Twórczej Granica pod Warszawą. Drewniane gospodarstwo w środku lasu, gdzie nauczysz się ceramiki, malarstwa i aromaterapii

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Dom Pracy Twórczej Granica usytuowany jest na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.
Dom Pracy Twórczej Granica usytuowany jest na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Dom Pracy Twórczej Granica / Nasze Miasto Warszawa
Drewniane gospodarstwo z sową na ścianie na terenie Kampinosu. To właśnie tutaj znajduje się Dom Pracy Twórczej Granica, w którym - w otoczeniu lasu mieszkańcy Warszawy oraz okolic spędzają czas, ucząc się ceramiki, malarstwa, lepienia z gliny czy decoupage'u oraz gotują wspólnie... zupę z kamienia. Oto stare gospodarstwo puszczańskie, jedno z niewielu takich miejsc, które przetrwało do dzisiaj.

Dom Pracy Twórczej Granica to malownicze miejsce leżące na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, które powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Cztery Krajobrazy. To tutaj właśnie mieszkańcy Warszawy z dala od hałasu miasta mogą spróbować takich aktywności, jak ceramika, lepienie z gliny, malowanie na sztalugach, wspólne gotowanie czy tworzenie własnych soli zapachowych lub mydeł w ramach aromaterapii.

Drewniane gospodarstwo w środku lasu z sową na ścianie

Cisza, spokój i przyjemny zapach lasu, a pośrodku drewniany dom z kolorową sową na ścianie – tak można opisać to miejsce. Stare gospodarstwo puszczańskie stanowi unikat w swoim rodzaju, takich miejsc w Puszczy Kampinoskiej przetrwało do dzisiaj niewiele. Wokół rozstawione są cztery wiaty z drewna, tuż obok znajduje się namiot sferyczny. W sumie na przestrzeń rekreacyjną przeznaczono tutaj trzyhektarowy obszar.

Działalność w Domu Pracy Twórczej Granica została rozpoczęta w 2015 roku. W tym czasie organizacja przeniosła swoją pierwotną siedzibę z miejscowości Granica w powiecie warszawskim zachodnim do pobliskiego Józefowa.

Dom Pracy Twórczej Granica usytuowany jest na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.

Dom Pracy Twórczej Granica pod Warszawą. Drewniane gospodars...

- To miejsce jest wynikiem naszej inicjatywy – odrestaurowania, odnowienia domku, który był usytuowany we wsi Granica. Funkcjonowaliśmy tam do czasów pandemii. Do Józefowa przenieśliśmy się natomiast w maju 2021 roku. Tutaj wznowiliśmy działalność na dużo większą skalę – informuje w rozmowie z nami Paulina Tramecourt ze Stowarzyszenia Cztery Krajobrazy. – Dom Pracy Twórczej powstał w celu poprawy jakości życia edukacyjnego i kulturalnego okolicznych mieszkańców.

"Mieszkańcy Warszawy odwiedzają nas najliczniej"

Oferta Domu Pracy Twórczej Granica obejmuje m.in. zajęcia dla dzieci z przedszkoli i szkół, jak również indywidualnych osób starszych, seniorów czy firm. Instytucja współpracuje w dużej mierze z wieloma warszawskimi placówkami edukacyjnymi. Zdecydowanie domeną tego miejsca jest ceramika.

Dom Pracy Twórczej Granica pod Warszawą
Dom Pracy Twórczej Granica usytuowany jest na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.Dom Pracy Twórczej Granica

- Miejsce to jest atrakcją w szczególności dla mieszkańców Mazowsza, także dla Warszawy. Mieszkańcy stolicy w ostatnim czasie odwiedzają nas najliczniej – mówi nasza rozmówczyni. – Wyróżniamy się tym, że opieramy się o lokalnych producentów, zarówno rolnych, którzy hodują dla nas specjalnie rośliny, zioła, jak i stolarzy, którzy przygotowują dla nas produkty potrzebne na warsztatach – dodaje.

Dom Pracy Twórczej Granica, czyli ceramika, malarstwo, zdobienie i aromaterapia

Z jakich zajęć możemy tutaj skorzystać? Jak zostajemy poinformowani, dużą popularnością cieszą się warsztaty lepienia przedmiotów z gliny oraz tworzenia rzeczy z wikliny, jak również zajęcia sztalugowe, warsztat decoupage'u, czyli zdobienia oraz frotażu – stemplowania na ekologicznych torbach.

Dom Pracy Twórczej Granica pod Warszawą
Dom Pracy Twórczej Granica usytuowany jest na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.Dom Pracy Twórczej Granica
Dom Pracy Twórczej Granica pod Warszawą
Dom Pracy Twórczej Granica usytuowany jest na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.Dom Pracy Twórczej Granica

Stowarzyszenie Cztery Krajobrazy organizuje w tym miejscu także warsztaty aromaterapii, podczas których uczestnicy uczą się, jak wykonać własnoręcznie kule kąpielowe, mydła oraz sole zapachowe. Ważnym elementem Domu Pracy Twórczej Granica są też warsztaty muzyczne, które opierają się na sensoryce.

- Zajęcia muzyczne skupiają się na dotykaniu i oglądaniu dźwięku przy użyciu mis dźwiękowych i różnego rodzaju instrumentów muzycznych. Chodzi nam przede wszystkim o to, by dostarczyć dzieciom i młodzieży to, czego nie mają one w szkołach – wyjaśnia nam przedstawicielka Stowarzyszenia Cztery Krajobrazy.

Nie brakuje także warsztatów kulinarnych. W Domu Pracy Twórczej Granica regularnie organizowane jest wspólne lepienie pierogów i robienie szaszłyków.

Zupa z kamienia, czyli historia o głodnym wędrowcu

Podczas rozmowy dowiadujemy się, że odbywają się tu też spotkania, w czasie których gotowana jest… zupa z kamienia.

- Zupa z kamienia, to inaczej mówiąc zupa społecznościowa – wskazuje Paulina Tramecourt. – Legenda głosi, że biedny wędrowiec przemierzał okolice i trafił do jednej z wsi. Był bardzo głodny, niestety miał tylko kamień, który pokazał wiejskiej gospodyni i powiedział: "kobieto daj mi garnek, nalej wody, wrzucę kamień i ugotujemy na tym zupę". Wtedy mieszkańcy skrzyknęli się i każdy coś przyniósł do tej zupy, marchewki, ziemniaki, pietruszki. I w ten sposób powstała zupa społecznościowa na kamieniu tego wędrowca.

Od ubiegłego roku w puszczańskim gospodarstwie działa pole namiotowe.

- Zdarzają się tak szalone osoby, które pod namiotem nocowały u nas w styczniu i lutym – przyznaje Paulina.

W Domu Pracy Twórczej Granica prowadzona jest działalność zarówno odpłatna, jak też statutowa – w ramach której kilka razy w miesiącu, w niedzielę, mają miejsce darmowe warsztaty tzw. projektowania. Wydarzeniom tym zazwyczaj towarzyszy spacer po lesie z przewodnikiem i ognisko.

Majówka w Domu Pracy Twórczej Granica

Dom Pracy Twórczej Granica szykuje na majówkę wydarzenie o nazwie "Krajobrazy Kultury 2023", które rozpocznie się 30 kwietnia i będzie trwało do 3 maja. Jest to impreza cykliczna, której w tym roku będą towarzyszyć wiosenne "Dziady Kampinoskie". Podczas tych dni pole namiotowe będzie bezpłatne. Na wydarzenie majówkowe można zapisywać się poprzez Facebooka.

Stowarzyszenie Cztery Krajobrazy to organizacja pozarządowa, która działa od 2008 roku na terenie gminy Kampinos.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto