Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom strzegący prywatność w podwarszawskim Milanówku. Od strony ulicy nie posiada przeszkleń

Redakcja
W podwarszawskim Milanówku znajduje się dom, który ma za zadanie chronić prywatność mieszkańców. Położony jest w malowniczej okolicy na działce porośniętej wysokimi drzewami. Za projekt odpowiada Z3Z ARCHITEKCI. Szczegóły poniżej.

Dom, który strzeże prywatności mieszkańców

Dom w podwarszawskim Milanówku zlokalizowany jest w malowniczej okolicy, na działce porośniętej wysokimi drzewami. Bryła z jednej strony otwarta jest na ogród, a z drugiej - osłonięta od ulicy. Wszystko po to, aby zapewnić maksymalny komfort i prywatność mieszkańcom budynku. - Powstała koncepcja zakładająca stworzenie minimalistycznej bryły składającej się z dwóch przecinających się prostopadłościennych elementów ułożonych na sobie - tłumaczą architekci z warszawskiego biura Z3Z ARCHITEKCI. Na elewacji frontowej znajduje się jedno okna, które stanowi kluczowe doświetlenie na osi korytarza. Aby zachować intymność, projektanci przysłonili go perforowaną płytą włókno-cementową.

Dom strzegący prywatność w podwarszawskim Milanówku. Od stro...

Ogród sercem domu

Dom został usytuowany możliwie najbliżej wschodniej granicy działki, pozostawiając tym samym znaczną część terenu od strony południowej i zachodniej na zagospodarowanie ogrodu. - Potrzeba nieskrępowanego widoku i otwarcia w kierunku ogrodu dyktowała kolejne kroki w procesie projektowania - tłumaczą architekci. Dolna kondygnacja mieszcząca salon i jadalnię otwartą na kuchnię została poprzerywana wielkimi przeszkleniami i zyskała dostęp do dużego tarasu. Przesuwne okna sprawiają, że po ich otwarciu zieleń ogrodu wchodzi do wnętrza. Tym samym najbardziej uczęszczana strefa dzienna rozszerza się wówczas na teren całej działki.

Zrezygnowano ze stropu, tworząc dwukondygnacyjny salon z wysokim, wertykalnym oknem potęgującym cały efekt. Od strony północnej został zaprojektowany drugi, bardziej techniczny taras tworzący połączenie ogrodu z piwnicą.

Wielkie okno w sypialni

Na piętrze zgodnie z wytycznymi inwestorów najważniejszą strefą miała być sypialnia master z towarzyszącą jej łazienką oraz garderobą. Dwa dodatkowe pokoje mają być użytkowane tylko okresowo. Stało się jasnym, że sypialnia musi znaleźć się w zachodniej części domu, aby móc całkowicie otworzyć się na ogród. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji było zastosowanie w sypialni dużego, narożnego okna. Pozostałe pomieszczenia zostały rozmieszczone odpowiednio po dwóch stronach korytarza, zakończonego wcześniej wspomnianym oknem przysłoniętym perforowaną płytą. Pomieszczenia otwierające się w kierunku północnym, z wyjątkiem wysokiego okna łączącego się ze szklanymi drzwiami wejściowymi do piwnicy, posiadają w miarę standardowe okna. - Bryła piętra została podcięta tworząc dodatkowy balkon przy sypialni. Podcięcia w całym budynku zostały podkreślone fornirowanymi płytami, które dodatkowo ocieplają odbiór całości - opisują architekci z biura Z3Z ARCHITEKCI.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto