Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domek Lanciego w Wilanowie przeszedł remont. XIX-wieczny zabytek otrzymał nową funkcję. Nietypowa i ciekawa historia obiektu

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Przyczółkowej i Cendrowskiego "Domek Lanciego" znajduje się pod zarządem Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Obiekt został wyremontowany i ma stanowić nowe miejsce twórcze na mapie Warszawy, w całości oddane dawnym rzemiosłom. Przybliżamy historie tego miejsca, a także sprawdzamy, co dokładnie będzie się tam mieścić.

Zabytek ma być miejscem, gdzie muzeum będzie kultywować i rozwijać sztukę kaligrafii, krawiectwa historycznego, haftu i tkactwa. Będzie pełnić funkcję edukacyjną, odbędą się tu chociażby zajęcia dla szkół. To zupełnie nowy etap w historii miejsca, które oficjalne otwarcie po remoncie, otwarte zostało 19 listopada.

Domek Lanciego w Wilanowie przeszedł remont. XIX-wieczny zab...

"Domek Lanciego" znajduje się na przepolu pałacu wilanowskiego

Miejsce składa się w istocie z dwóch budynków: Domku Lanciego i Drwalni Peldy. Powstały one według projektu Franciszka Marii Lanciego w latach 1848–1850 dla Augusta i Aleksandry Potockich. Nazwa „Domek Lanciego” nawiązuje do nazwiska jego projektanta. Drwalnia Peldy odnosi się z kolei do Franciszka Peldy, ogrodnika czeskiego pochodzenia, który w latach 1845–1855 pełnił funkcję inspektora ogrodów wilanowskich. Oba budynki związane były z folwarkiem i administracją pałacową - czytamy na stronie muzeum.

Co ciekawe, już w XX wieku, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości mieściła się tutaj... mleczarnia. Po wojnie natomiast urządzono tam sklep Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. W sklepie można było kupić nie tylko niezbędne wyposażenie dla okolicznych gospodarstw, lecz także przedmioty nietypowe, jak... bambusowe wędki. Historia tego miejsca wypełniona jest zatem nietypowymi epizodami.

Poprzedni remont przeprowadzono w latach 60. XX wieku

Był to wówczas kompleksowy remont nadzorowany przez konserwatora zabytków. Do dziś zachował się rozpoznawalny charakter projektów Lanciego – okna i podcienie na drewnianych kolumnach budynku głównego. W 1969 r. we wnętrzu Drwalni Peldy powstało malowidło przedstawiające pełnopostaciowy portret konny króla Jana III z ornamentalną inskrypcją „Joannes Rex Poloniae Turcoum Victor” (Jan, Król Polski i Zwycięzca Turecki).

Szymon Starnawski

Na malowidle znajduje się też sygnatura artysty „Pinx. & cal. F. Starowieyski 1969”. Malowidło Starowieyskego zachowało się zresztą do dzisiaj. Remont sprzed ponad pół wieku trwał aż siedem lat, począwszy od 1961 roku. W 1969 roku w kompleksie powstała „Kawiarnia Hetmańska”, która szybko stała się miejscem codziennych spotkań mieszkańców Wilanowa. Remont przeprowadzono ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota dofinansowania: 4 114 000,00 zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto