Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domek pastora. Będzie informacja turystyczna i pokoje gościnne

redakcja
redakcja
Jest to obiekt murowany  z cegły i otynkowany, posadowiony na kamienno - ceglanym fundamencie, obłożonym płytkami ceramicznymi. Do rejestru zabytków został  wpisany pod koniec 1986 roku. Od końca lat 70. XX wieku do 2005 roku swoją siedzibę w tym budynku miało Muzeum Północno – Mazowieckie. / fot. lomza.pl
Jest to obiekt murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na kamienno - ceglanym fundamencie, obłożonym płytkami ceramicznymi. Do rejestru zabytków został wpisany pod koniec 1986 roku. Od końca lat 70. XX wieku do 2005 roku swoją siedzibę w tym budynku miało Muzeum Północno – Mazowieckie. / fot. lomza.pl redakcja
Lokalna Organizacja Turystyczna „Ziemia Łomżyńska” ma już w rękach projekt przebudowy obiektu z końca XIX stulecia. Będzie tam centrum turystyki.

Niszczejący do tej pory, charakterystyczny budynek, popularnie zwany „domkiem pastora", ma coraz większe szanse na odzyskanie należytego mu wyglądu. Odkąd władze miasta przekazały go pod kuratelę działaczy LOT, nowi posiadacze o systematycznie, krok po kroku przymierzają się do gruntownej renowacji obiektu.
Od kilku dni jest już gotowy kompletny projekt zmian. Oczywiście uwzględniający należyte poszanowanie zabytkowego charakteru budynku. Prace nad nim trwały kilka miesięcy i pochłonęły blisko 24 tys. zł. Pieniądze pochodziły z kasy miasta, które ochoczo wsparło działaczy łomżyńskiej LOT.
Pozostało zdobyć milion
Jednak nawet najlepsze plany spełzną na niczym, jeśli pozostaną tylko na papierze. – Koszt wszystkich zmian będzie oscylował wokół miliona złotych – mówi Jerzy Lipiński, prezes LOT „Ziemia Łomżyńska". – Zamierzamy poszukać wsparcia unijnego. Wybierzemy któryś z programów, napiszemy dobry projekt i zostanie tylko trzymać kciuki, by się udało. Wedle zamysłu projektanta, budynek po renowacji będzie pełnił wiele funkcji.
Dowiedzą się i zobaczą
Część piwniczna zostanie poświęcona na działalność gastronomiczną. Na parterze powstanie centrum informacji turystycznej. Tam kroki kierować winien każdy gość odwiedzający miasto i okolice, aby uzyskać wiedzę, na co warto poświęcić swój czas. Na tym samym poziomie znajdzie się również miejsce na galerię wystawową, której profil jest jak dotąd kwestią otwartą. Z kolei na piętrze znajdzie się miejsce na pomieszczenia biurowe oraz trzy przytulne pokoje gościnne dla turystów.
Warto na koniec wspomnieć o pewnej specyfice lokalizacji budynku. Wokół niego przepływają dość intensywnie wody gruntowe w stronę Narwi, a więć konstrukcja musi zostać odpowiednio zabezpieczona. Niewykluczone, że taką funkcję pełnić będą specjalne urządzenia w piwnicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto