Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dramatyczna sytuacja w budżecie Warszawy na 2022 rok. Trzaskowski: "Powoli dochodzimy do ściany"

Sandra Gozdur
Sandra Gozdur
Stołeczny ratusz podkreśla, że sytuacja budżetowa miasta jest bardzo trudna. To oznacza, że konieczne będą zmiany, które przełożą się bezpośrednio na mieszkańców. Rafał Trzaskowski podkreśla, że miasto w kwestii finansów "powoli dochodzi do ściany". Szczegóły poniżej.

Z jednej strony trwają prace nad stołecznym budżetem, a z drugiej – w sejmie trwają prace nad budżetem państwa. W związku z tym, zorganizowana została w ratuszu we wtorek (14 grudnia) konferencja prasowa, podczas której prezydent Rafał Trzaskowski odniósł się do sytuacji związanej z budżetem Warszawy na 2022 rok.

Sytuacja finansowa jest bardzo trudna. W związku ze zmianami podatkowymi związanymi z „piątką Kaczyńskiego”, później z pandemią, Warszawa straciła ponad miliard złotych rocznie z budżetu. A ten tzw. „Polski ład” drenuje pieniądze samorządów – mówi Trzaskowski.

Zdaniem prezydenta miasta Warszawa traci rocznie prawie 1,5 mld złotych w wyniku „Polskiego ładu”. Zapewniona przez rząd rekompensata w postaci 400 mln złotych nie poprawi sytuacji, ponieważ stolica i tak będzie na minusie miliard złotych.

Inflacja i drożyzna doprowadzają do tego, że koszty funkcjonowania miasta rosną w sposób zatrważający i przez te ostatnie lata nigdy tak szybko nie rosły – dodaje prezydent Warszawy.

Do wydania na siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej miasto ma jeszcze 291 milionów złotych. Kwota zostanie rozłożona na dwa lata mniej więcej po równo. W 2022 roku będzie to nieco ponad 137 milionów, a w 2023 roku około 152 milionów złotych.

Na co Warszawa wyda najwięcej w najbliższych latach? Analizu...

Jak niższy budżet wpłynie na mieszkańców?

Ratusz podkreśla, że sytuacja jest bardzo trudna, ponieważ konieczne było opóźnienie niektórych inwestycji i zmniejszenie pieniędzy przekazywanych dla dzielnic.

- W edukacji Warszawa ma wyjątkowy standard usług, dopłacamy do zajęć dodatkowych, płacimy za bilety do teatrów, do kina, dopłacamy do pensji nauczycieli i wspieramy organizacje pozarządowe. W tej chwili niektóre z tych programów musiały podlegać ograniczeniom na ten najtrudniejszy czas. I tak jest ze wszystkimi innymi obszarami za które odpowiadamy, dlatego że największy problem mamy z wydatkami bieżącymi/ – wylicza Rafał Trzaskowski.

Zdaniem prezydenta miasta, Warszawa przez ostatnie lata prowadziła bardzo racjonalną politykę budżetową i była bardzo nisko zadłużona, dlatego teraz jest w stanie radzić sobie z tą sytuacją bez drastycznych zmian.

- Ale powoli dochodzimy do ściany, bo taka jest intencja rządu, żeby wszystkie samorządy miały problemy finansowe, ponieważ rządzący chcą spełniać swoje obietnice wyborcze głównie z pieniędzy samorządów – dodaje na koniec Trzaskowski.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto