Drewniane domy przy ulicy Fosa świadkami historii. Jakie tajemnice kryją te miejsca?

Redakcja
Urząd Miasta st. Warszawy
Dawniej była to wieś, obecnie to część dzielnicy Ursynów w okolicy Potoku Służewieckiego. Nie wszyscy wiedzą, że w Warszawie można zobaczyć drewniane domy, pamiętające burzliwy okres po powstaniu styczniowym i uwłaszczeniu chłopów, które było jego konsekwencją. Okazuje się, że ulica Fosa kryje wiele tajemnic.

"Popowstaniowy carski ukaz z 1864 roku uwolnił od pańszczyzny chłopów tej wsi zamieszkałych w 44 gospodarstwach na ponad 300 hektarach. Zmiana własności spowodowała przyłączenie Służewia do gminy Wilanów" – przypomina o historii tego miejsca stołeczny ratusz.

Drewniane domy przy ulicy Fosa świadkami historii. Jakie taj...

Chodzi o dwa drewniane domki zlokalizowane przy ulicy Fosa w Warszawie.

Drewniane domki zachwycają. "Od pokoleń w rękach jednej rodziny"

Pierwszy z budynków mieści się pod adresem Fosa 19 i powstał tuż obok kościoła św. Katarzyny we dawnej wsi Służew około 1864 roku. Budynek ten jest niewielki, a jego powierzchnia mieszkalna wynosi 65 m kw. Domek zlokalizowany jest na terenie niewielkiego prostokątnego siedliska.

"Postawiono go z bali dębowych i sosnowych w konstrukcji zrębowo-sumikowo-łątkowej. Bale są oszalowane pionowymi deskami. Do wnętrza prowadzi zabudowany ganek. Więźbę tworzą sosnowe krokwie a pokrycie dachówka położona w miejsce wcześniejszych gontów, usuniętych w okresie międzywojennym" – informuje Urząd Miasta.

Co ciekawe, domek od pokoleń jest własnością jednej rodziny. Jakiś czas temu były prowadzone tam remonty i wszystkie okna zostały wymienione na plastikowe.

"Dom dla wikarych"

Drugi z historycznych drewniaków mieści się przy ul. Fosa 17 i pochodzi z 1872 roku. Jednak przez te lata jego wygląd znacznie się zmienił. Budynek zmienił nie tylko funkcję, ale także swoje proporcje. Od początku był obiekt ten był przeznaczony dla wikarych pobliskiego kościoła św. Katarzyny. W środku funkcjonowały także sale katechetyczne.

"Dom o powierzchni 290 m kw. powstał z belek w konstrukcji zrębowej, ściany z zewnątrz szalowane są deskami, drewniana więźba przykryta jest dachem z blachy. Drewniak ma oryginalną stolarkę w postaci dwuskrzydłowych okien skrzynkowych podzielonych na sześć kwater. Do budynku, po wysokich schodach, prowadzi ganek ozdobiony fryzem z misternie wycinanych desek" – wskazuje warszawski ratusz.

Dopiero w latach 90 XX wieku domek został przesunięty z terenu plebani w sąsiedztwo pobliskiego cmentarza.

"W nowym miejscu posadowiono go na wysokiej podmurówce, przez co utracił proporcję i charakter wiejskiego domu" – czytamy.

Obecnie w budynku tym działa dom pogrzebowy. Jest to własność Parafii Rzymsko-Katolickiej św. Katarzyny. W 1989 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

CENEO.PL

Realme C31 4/64GB Zielony

-

599,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Reprezentacja Polski. Rzecznik PZPN o problemach w kadrze

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
www.atujest
Widziały i słyszały nie jedno. Budynki piękne i z duszą. Jest ich coraz mniej.
P
Paula
niedawno szukając historycznych ciekawostek trafiłam też na ten materiał https://cyfrowa.tvp.pl/video/historia-wspolczesna,ochotnicka-wigilia,58343702 polecam miłośnikom historii
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie