Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Druga śmierć kata Warszawy

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Mercedes z II wojny światowej, mundury żołnierzy hitlerowskich i duch nieujarzmionej Warszawy powrócą na ulice miasta. 22 lutego podczas inscenizacji zamachu na Franza Kutscherę, AK-owcy znów zabiją kata stolicy.

- Wszystko będzie jak z epoki II wojny światowej - mówi w rozmowie z MM-ką Jarosław Kuczyński ze Stowarzyszenia Tradycji Armii Krajowej, który reżyseruje widowisko. - Widzowie zobaczą oryginalne mundury niemieckich Polizei, SS, gestapo i Wermachtu, ale też autentyczne kostiumy cywilne. Oczywiście część jest szyta współcześnie, ale mamy dużo strojów zakupionych w lumpeksach w Anglii i Belgii, które wręcz toną od odzieży z tamtych lat.

Będę taki sam jak kat Warszawy
Jedyna rzecz, której nie udało się zorganizować, to prawdziwy Opel Admirał, którym jeździł Kutschera. Takie auto znajduje się tylko w Czechach, ale nie udało się go sprowadzić. Będzie jednak sześć innych zabytkowych samochodów, produkowanych przed i w czasie II wojny światowej, w tym opel bardzo podobny do tego, który należał do Franza Kutschery.

- Nie jest to rekonstrukcja, raczej spektakl historyczny - zaznacza Jarosław Kuczyński. - Wydarzenia są lekko naciągane, nie znamy wszystkich szczegółów. Trudno o nie zadbać, gdyż pamięć kombatantów po tylu latach jest już zawodna. Za sukces uważamy idealne odtworzenia postaci i ubioru Kutschery. Będę taki sam jak on, bo to ja mam tę niechlubną przyjemność grać kata Warszawy - dodaje Kuczyński.

Warszawa sprzed 65 lat
Widowisko będzie miało miejsce 22 lutego 2009 r. o godz. 12.00 w Al. Ujazdowskich (między ul. Piękną i Al. Róż). Próba rekonstrukcji zamachu na Kutscherę będzie przeplatana scenkami rodzajowymi z okupowanej Warszawy. W inscenizacji weźmie udział ok. 70 osób.

W prawdziwych wydarzeniach 65 lat temu brało udział dwanaście osób, podzielonych na cztery podgrupy: sygnalizatorki, wykonawcy, ubezpieczający, kierowcy samochodów. Dziś żyjącymi świadkami tych wydarzeń są "Kama", "Dewajtis" oraz "Miś". Zamach rozpoczął się o godz. 9.09, kiedy jedna z sygnalizatorek, "Kama", dała znak, że Kutschera wyszedł z domu przy Al. Róż 2. "Miś" prowadzący samochód marki Adler Tryumph Junior zablokował drogę Oplowi Admirał, o numerze rejestracyjnym SS-20795, wiozącej Franza Kutscherę. "Lot" i "Kruszynka" podbiegli do opla i oddali serię strzałów, jednak to "Miś" ostatecznie dokonał wyroku. Wszystko działo się pod oknami dowództwa SS i Policji przy Al. Ujazdowskich 23. Po akcji żołnierze Szarych Szeregów mieli trudności z umieszczeniem rannych w szpitalach oraz ukryciem mercedesa, część osób zginęło.


Inscenizacja historyczna "Mokotów 1944"

Spektakl "Zamach na Kutscherę" organizowany jest przez warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej w ramach cyklu "Bohaterowie Warszawy". Biorą w nim udział grupy działające w Stowarzyszeniu Tradycji Armii Krajowej w Warszawie, czyli:
Harcerska Grupa Historyczna „Wigry”,
Stowarzyszenie Historyczne „Cytadela”,
GRH „Pionier 39”,
Stowarzyszenie Inscenizacji Historycznych Pomerania 1945,
GRH 130. Panzer–Lehr–Division,
GRH Batalion Czata 49,
Stowarzyszenie PSZ
oraz goście.
- Nie są to profesjonalni aktorzy, ale pasjonaci, hobbyści - zaznacza Kuczyński.

Gra miejska przystawką do zamachu
Tego samego dnia w godzinach 9.45 - 12.00 zostanie przeprowadzona gra uliczna „Najgłośniejsze akcje Kedywu Armii Krajowej”. Uczestnicy podzieleni zostaną na trzy patrole. Każda z grup przejdzie szlakiem jednej z akcji zrealizowanych przez Kierownictwo Dywersji Armii Krajowej w 1943 i 1944 roku w Warszawie. Pierwsza grupa przejdzie trasą, którą przewożony był Jan Bytnar „Rudy” - odbity przez Bataliony Szturmowe Szarych Szeregów w ramach tzw. akcji pod Arsenałem. Druga grupa przejdzie szlakiem akcji przeprowadzonej przez kompanię dyspozycyjną Kedywu "Agat”", w wyniku której zastrzelono Franza Kutscherę. Trzeci patrol przejdzie szlakiem akcji likwidacyjnej, skierowanej przeciwko sadystycznemu kierownikowi zmiany w oddziale kobiecym więzienia na Pawiaku, gestapowcowi Ernestowi Weffelsowi. Gra będzie toczyła się wokół pięciu lokalizacji na terenie Warszawy: Al. Szucha, Al. Ujazdowskich, Al. Róż, Placu na Rozdrożu, Parku Ujazdowskiego, ul. Długiej: Arsenał - Muzeum Archeologiczne.

Chętni do wzięcia udziału powinni zjawić się o godz. 9.45 pod budynkiem Ambasady Republiki Serbii, mieszczącej się przy Alejach Ujazdowskich.


Zobacz również:
"Mokotów 1944" - inscenizacja historyczna
65. rocznica "Akcji Kutschera"
Blog Michała Zieleśkiewicza, opisujący szczegółowo zamach na Kutscherę

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto