Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drugie życie fabryki FSO na Żeraniu. Centrum konferencyjne zamiast starych hal! [WIZUALIZACJE]

Piotr Wróblewski
Drugie życie fabryki FSO na Żeraniu. Centrum konferencyjne zamiast starych hal! [WIZUALIZACJE]
Drugie życie fabryki FSO na Żeraniu. Centrum konferencyjne zamiast starych hal! [WIZUALIZACJE] mat. pras.
Wielka zmiana na terenie FSO na Żeraniu. W miejscu starych hal produkcyjnych powstanie centrum konferencyjno-targowe, hotel oraz wielki parking. Architekci obiecują zachować charakter kultowej fabryki. Prace zakończą się w 2018 roku.

Gdy w 2011 roku wstrzymano produkcję w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu wydawało się, że to koniec polskiego snu o potędze motoryzacyjnej. Od tego czasu FSO jest gotowa na rozpoczęcie produkcji, ale chętnych na składanie samochodów w Warszawie brakuje. Gigantyczny teren na Pradze-Północ stoi częściowo pusty. Wkrótce jedna ze starych hal ma przejść rewitalizację.

Na działce przy ul. Modlińskiej 4 i 6b, tuż obok Trasy Toruńskiej, powstanie centrum targowo-konferencyjne. Ma mieć całoroczną ofertę wystawienniczą. Obok zbudowany zostanie hotel biznesowy z miejscami dla 160 osób oraz parking na 1,4 tys. aut. W sumie obiekt będzie miał aż 60 tys. mkw powierzchni użytkowej.

- Chcemy stworzyć unikatowe miejsce, które ożywi dotychczas niezagospodarowane pofabryczne tereny na warszawskim Żeraniu – mówi Radosław Tracz, prezes GlobalExpo, spółki realizującej inwestycję. Co ciekawe, inwestor chce częściowo zachować hale magazynowe z lat 70., a także wykorzystać niektóre elementy, jak suwnicę, trakcję kolejową czy 4-tonową windę towarową. - Zamierzamy zachować wiele elementów dawnej hali FSO, a jednocześnie zwiększyć niektóre parametry budynku. W efekcie na mapie stolicy powstanie wielofunkcjonalny obiekt łączący nowoczesność z nietypową, postindustrialną architekturą – dodaje Tracz.

Za część konferencyjną, która będzie miała 20 tys. mkw., będzie odpowiadać Centrum Targowo-Kongresowe, firma która prowadzi podobny obiekt przy ul. Marsa. - Wysokość budynku, szerokość bram czy wytrzymałość podłoża sprawią, że będziemy mieć do dyspozycji obiekt o niespotykanych cechach użytkowych. Nie jest nadużyciem stwierdzenie, że będziemy mogli robić wewnątrz prezentacje średniej wielkości samolotów czy wjechać do hali pociągiem, bo nowy obiekt stwarza takie możliwości techniczne. Oznacza to, że zyskamy nowe możliwości ekspozycyjne – wyjaśnia Bartosz Sosnowski, wiceprezes zarządu Centrum Targowo-Kongresowego.

Pozostałą część budynku zajmie hala wystawiennicza (powierzchnia 13 tys. mkw.) oraz miejsce na konferencje. Poza tym wewnątrz ma znaleźć się także część wystawowa (27 tys. mkw.) dla firm związanych z branżą wykończenia i wyposażenia wnętrz. Inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku. Za projekt architektoniczny odpowiada firma Tremend. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Fundamental Group.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto