Duże zmiany na Bielanach. Nowe rondo, przejścia dla pieszych i dokończenie trasy rowerowej. ZDM ogłasza przetarg

Michał Skorupka
Michał Skorupka
ZDM zapowiada duże zmiany na Bielanach. Powstaną m.in. nowe rondo i droga rowerowa
ZDM zapowiada duże zmiany na Bielanach. Powstaną m.in. nowe rondo i droga rowerowa Zarząd Dróg Miejskich
Udostępnij:
Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na przebudowę ciągu ulic Rudnickiego-Perzyńskiego-Podczaszyńskiego na warszawskich Bielanach. W komunikacie opublikowanym przez drogowców czytamy, że tamtejsze tereny przejdą prawdziwą metamorfozę. Już wkrótce mieszkańcy dzielnicy będą mogli korzystać m.in. z nowej trasy rowerowej, której budowa rozpoczęła się tam kilkanaście lat temu.

Zarząd Dróg Miejskich poinformował w specjalnym komunikacie o planowanych zmianach w stołecznej dzielnicy Bielany. Chodzi o ciąg ulic Rudnickiego-Perzyńskiego-Podczaszyńskiego, który w niedalekiej przyszłości ma przejść prawdziwą metamorfozę. Drogowcy właśnie ogłosili przetarg na modernizację tego fragmentu komunikacyjnego.

Liczący 1,9 km ciąg ulic Rudnickiego-Perzyńskiego-Podczaszyńskiego jest jednym z ważniejszych na Bielanach. Łączy osiedla Piaski, Słodowiec i Stare Bielany, dla mieszkających we wschodnim rejonie ul. Maczka stanowi wygodny dojazd do stacji metra Słodowiec i dalej do ul. Podleśnej pod Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jego nawierzchnia jest już jednak wyeksploatowana, a komfort podróżowania obniża także obowiązująca dziś na kilku skrzyżowaniach organizacja ruchu, której usprawnienia powiązane są właśnie z poprawą infrastruktury - czytamy w komunikacie Zarządu Dróg Miejskich.

ZDM zapowiada duże zmiany na Bielanach. Powstaną m.in. nowe rondo i droga rowerowa

Duże zmiany na Bielanach. Nowe rondo, przejścia dla pieszych...

Nowe rondo i przejścia dla pieszych

Wśród największych zmian, jakie czekają wspomnianą okolicę, ZDM wymienia modernizację skrzyżowania ulic Rudnickiego i Kochanowskiego. W miejscu przestarzałej i wyeksploatowanej sygnalizacji świetlnej, powstanie tam rondo turbinowe. Drogowcy wyjaśniają, że jest to rozwiązanie o koszcie porównywalnym z przebudową sygnalizacji, jednak w przeciwieństwie do niej pozwoli usprawnić przejazd przez to skrzyżowanie.

Dziś najbardziej newralgiczna jest tu relacja skrętu w lewo z ul. Rudnickiego w ul. Kochanowskiego (na zachód). Wydzielenie lewoskrętu w sygnalizacji doprowadziłoby do paraliżu skrzyżowania. Odpowiednio zaprojektowane rondo turbinowe pozwoli na płynny przejazd skręcających pojazdów - informują drogowcy.

Ponadto, na całym ciągu wybudowane zostaną trzy przejścia dla pieszych. Pierwsze zostanie zlokalizowane na ul. Rudnickiego przy wjeździe do myjni, drugie - na wysokości budynku Perzyńskiego 14D, z kolei trzecie - przy skrzyżowaniu z ul. Staffa. Pozostałe przejścia bez sygnalizacji zostaną wyposażone w azyle.

O pieszych nie zapomnimy także na ul. Podczaszyńskiego, gdzie po zachodniej stronie poszerzymy im przestrzeń, przenosząc parkowanie z chodnika na jezdnię - zapowiada ZDM.

Drogowcy informują, że najwięcej zmian zajdzie na ulicy Rudnickiego, gdzie przebudowane zostaną m.in. dwa parkingi.

Chodzi o place postojowe po wschodniej stronie - na wysokości przystanku autobusowego "Kochanowskiego 04” i Megasamu Żoliborskiego. Dziś to tak naprawdę klepiska pełne nierówności, które po opadach zamieniają się w kałuże. Po przebudowie parkingi zostaną ucywilizowane. Na obu do dyspozycji kierowców będzie łącznie 50 miejsc postojowych, w tym 4 niebieskie "koperty” - informuje ZDM.

Dokończenie trasy rowerowej

Mieszkańców z pewnością ucieszy fakt, że budowa trasy rowerowej w ciągu Rudnickiego-Perzyńskiego-Podczaszyńskiego wreszcie dobiegnie końca. Inwestycja została zainaugurowana kilkanaście lat temu z inicjatywy ówczesnej gminy Bielany, jednak ze względu na błędy projektowe i wykonawcze, nie została formalnie zakończona. - Dla jej użytkowników oznacza to uciążliwe i niebezpieczne niespodzianki – trasa rowerowa ma ostre zakręty i urywa się niespodziewanie. Ponadto jest wykonana z kostki brukowej, czyli niezgodnie z obowiązującymi dziś standardami - wyjaśniają drogowcy.

Razem z urzędem dzielnicy Bielany postanowiliśmy rozwiązać ten problem i podejść do prac kompleksowo, aby poprawić warunki wszystkim uczestnikom ruchu. Dzięki inwestycji rowerzyści zyskają wygodną, asfaltową drogę dla rowerów, przebiegającą na całym ciągu ulic po wschodniej stronie jezdni. W tym celu powstanie m. in. nowy odcinek wzdłuż ul. Rudnickiego i komplet przejazdów rowerowych na skrzyżowaniu z ul. Broniewskiego. Przejazdy rowerowe i przejścia dla pieszych przez mniejsze uliczki będą wyniesione do poziomu chodnika. Ciągi piesze zostaną wyremontowane, podobnie jak przystanki autobusowe - czytamy w komunikacie ZDM.

Jeden z ważniejszych fragmentów komunikacyjnych na Bielanach zyska też sporo zieleni. Przybędzie tam kilkadziesiąt drzew (m.in. klony polne i zwyczajne, lipy drobnolistne czy głogi jednoszyjkowe) oraz ponad 3 tys. krzewów (m.in. tawuła brzozolistna, irga błyszcząca czy śnieguliczka Chenaulta). - Przy skrzyżowaniach, łukach i zjazdach ulice upiększy roślinność niska, niezasłaniająca widoczności. Tak samo będzie z rondem, którego wyspę ozdobimy otoczakiem szarym, pięciornikiem krzewiastym i różami - zapowiadają drogowcy.

ZDM czeka na oferty do 7 lutego 2022 roku. Od dnia podpisania umowy, wykonawca będzie miał 12 miesięcy na zrealizowanie inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie