MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany na liście leków refundowanych od 1 kwietnia 2024. Część cen pójdzie w górę, a inne spadną

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowa lista leków refundowanych wprowadzi w życie istotne zmiany w cenie leków i dopłatach dla pacjentów. Zmiany te, które zaczynają obowiązywać od 1 kwietnia, obejmują spadek dopłat dla 539 pozycji i wzrost dla 545 pozycji.

Spis treści

Nowe produkty w wykazie refundacji

Nowa lista leków refundowanych będzie obejmować od 1 kwietnia 2024 roku dodatkowe produkty, które zostały dodane do wykazu po pozytywnej decyzji o ich refundacji. W sumie do wykazu dodano 86 produktów bądź nowych wskazań.

Te zmiany umożliwiają wprowadzenie na listę nowych produktów o udowodnionej skuteczności oraz leków generycznych, które są odpowiednikami leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną.

Aktualizacja listy leków refundowanych jest istotna dla pacjentów, ponieważ dzięki refundacji pacjenci mogą kupić taniej leki, środki spożywcze specjalnego
Aktualizacja listy leków refundowanych jest istotna dla pacjentów, ponieważ dzięki refundacji pacjenci mogą kupić taniej leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne. Wszystkie te produkty są dostępne w aptekach, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. gpointstudio/Freepik

Pełną listę leków znaleźć można w: obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 marca 2024 r. w sprawie wykazu refundowanych leków.

Nie wszystkie produkty z poprzedniego obwieszczenia są dostępne na nowej liście. W związku z wpłynięciem wniosków o skrócenie terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięciem terminu obowiązywania decyzji refundacyjnych lub odmową refundacji na kolejny okres, na liście nie znajdzie się 72 produktów bądź wskazań figurujących w poprzednim obwieszczeniu.

Zmiany w cenach i dopłatach do leków

Zmiany w cenach i dopłatach są istotnym elementem nowej listy refundowanych leków. Dla 91 produktów wprowadzono obniżki cen zbytu netto, które wahają się od 0,01 zł do 8328,52 zł. Natomiast dla 45 produktów podwyższono ceny zbytu netto, z zakresem od 0,52 zł do 1500,00 zł.

Podobne zmiany dotyczą dopłat pacjenta. Dla 539 pozycji w obwieszczeniu spadnie dopłata pacjenta (od 0,01 zł do 456,63 zł). Dla 545 pozycji dopłata pacjenta wzrośnie (od 0,01 zł do 198,04 zł).

Ceny detaliczne również ulegają zmianom. Dla 417 produktów ceny detaliczne brutto ulegną obniżeniu, z zakresem od 0,01 zł do 27,96 zł. Dla 340 produktów ceny detaliczne brutto wzrosną, w zakresie od 0,01 zł do 101,63 zł.

Dodatkowe wykazy G1 i G2

Nowe obwieszczenie refundacyjne, obowiązujące od 1 kwietnia 2024 r., zostało rozszerzone o dwa nowe wykazy G1 i G2. Te wykazy, nazywane „polskimi lekami”, obejmują łącznie 355 leków, rozumianych jako indywidualne kody GTIN (ang. Global Trade Item Number – Globalny Numer Jednostki Handlowej). Opracowanie wykazu G1 i G2 wiązało się z wydaniem 1192 decyzji.

– Na pierwszej liście znajduje się 7 polskich producentów. To są 84 substancje czynne i w sumie aż 329 produktów o unikatowym kodzie. Na liście drugiej, 3 polskich producentów, 11 substancji czynnych i 24 produkty u unikatowym kodzie – komentowała w ubiegły czwartek minister zdrowia, Izabela Leszczyna.

Wprowadzenie nowych wykazów i zmian w cenach i dopłatach jest istotne dla pacjentów, którzy korzystają z refundacji leków. Ważne jest, aby byli świadomi tych zmian i dostosowali swoje plany i budżety zdrowotne do nowego systemu refundacji.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Duże zmiany na liście leków refundowanych od 1 kwietnia 2024. Część cen pójdzie w górę, a inne spadną - Strona Zdrowia

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto