Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dużo ofert sprzedaży na warszawskim rynku mieszkań

Redakcja
Polskapresse
Wiele osób zainteresowanych zakupem mieszkania coraz bardziej podchodzi z rozwagą do zakupu. Programy rządowe: zakończony z końcem 2012 roku Rodzina na Swoim i będący w przygotowaniu program Mieszkanie dla Młodych, mają swoje przełożenie na sytuację rynkową.

Czytaj także: Warszawiacy szukają niewielkich mieszkań blisko metra

Jednak wszyscy ci, którzy są zainteresowani zakupem mieszkania w stolicy, mają w czym wybierać. Rosnąca szybko od 2011 roku podaż mieszkań, potęgowała spadki cen, dlatego obecnie średnie ceny transakcyjne mieszkań w Warszawie są na poziomie cenowym z 2006 roku – tak wskazują analitycy Systemu Analiz i Monitorowania Rynku Obrotu Nieruchomościami AMRON.

Według danych zawartych w serwisie Dom.Gratka.pl, nadal najwyższe ceny mieszkań, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym znajdziemy w Śródmieściu. Z kolei najniższe ceny notują nieruchomości w Wesołej i na Białołęce. Wśród poszukujących najpopularniejszą kategorią mieszkań pozostają nadal lokale dwupokojowe.

Różnica między cenami ofertowymi a transakcyjnymi od początku 2013 roku ulega zmniejszeniu, co świadczy o mniejszych możliwościach negocjacyjnych ze sprzedającymi.

Zobacz też: Ceny mieszkań w miejscowościach z aglomeracji warszawskiej

Struktura sprzedaży mieszkań na warszawskim rynku wtórnym pokazuje, że ponad 62 proc. oferty stanowią mieszkania ze starego rynku wtórnego, czyli mieszkania zbudowane przed rokiem 2000, a niespełna 38 proc. z nowego rynku wtórnego, czyli mieszkania zbudowane miedzy latami 2000 – 2012.

Biorąc pod uwagę wszystkie ogłoszenia sprzedaży, zdecydowanie najwięcej na stołecznym rynku jest mieszkań dwupokojowych ze starego rynku wtórnego – stanowią one ponad 27,5 proc. całej oferty rynku wtórnego. Najmniej jest kawalerek z nowego rynku wtórnego – 3,6 proc. całej oferty.

Na stołecznym rynku pierwotnym również dominują lokale dwu- i trzypokojowe, których jednak powierzchnia jest znacznie niższa niż lokali o takiej ilości pokoi na rynku wtórnym. Ponadto deweloperzy powstające inwestycje dostosowują do potrzeb klientów i budują głównie mieszkania małe i bardzo małe. Obecnie metraż oddawanych na sprzedaż mieszkań, oscyluje w granicy 46 metrów kwadratowych powierzchni.

Czytaj także: Na Ursynowie mieszkania staniały najbardziej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto