Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa metry dystansu społecznego to za mało. "Osoby niższego wzrostu mogą być bardziej narażone". Tak koronawirus przemieszcza się w powietrzu

D
Koronawirus w powietrzu. Jaką drogę może przebyć ślina uwalniana podczas kaszlnięcia?
Koronawirus w powietrzu. Jaką drogę może przebyć ślina uwalniana podczas kaszlnięcia? iStock
Koronawirus w powietrzu. Dwa metry dystansu społecznego mogą nie wystarczać do zachowania całkowitego bezpieczeństwa. Badania wykazały, że nawet przy lekkim kaszlnięciu podczas słabego wiatru (4 km/h), uwalniane kropelki śliny mogą przemieścić się o ponad pięć metrów. Naukowcy przypuszczają, że dzieci i osoby niższego wzrostu są bardziej narażone na infekcję.

Tak koronawirus przemieszcza się w powietrzu

Wyniki badania opublikowano w magazynie "Physics of Fluids". Jego szczegóły dostępne są na eurekalert.org, a rezultaty eksperymentów przytoczył portal forsal.pl. Nasuwające się wnioski pokazują, że zalecany dwumetrowy dystans w przestrzeni publicznej może nie wystarczać, by uniknąć zakażenia koronawirusem. Jak podkreślają autorzy badania, droga transmisji powietrznej SARS-CoV-2 nie jest jeszcze całkowicie zrozumiała, ale partykularne badania transmisji wirusa przy kaszlu dają cenne obserwacje.

Naukowcy Talib Dbouk i Dimitris Drikakis odkryli, że przy lekkim wietrze o prędkości 4 km/h, kropelki śliny mogą w pięć sekund pokonać odległość wynoszącą niemal 5,5 metra.

- To zagrożenie dla dzieci i dorosłych o różnym wzroście - zaznaczył Drikakis. - Jednak z uwagi na położenie przy trajektorii lotu kropel śliny, niżsi mogą być bardziej narażeni na infekcję.

Co wpływa na drogę kropel śliny w powietrzu?

Ślina to złożona substancja, która przemieszcza się w otoczeniu powietrza wydobywanego z ust podczas kaszlnięcia. Wiele czynników składa się na jej zdolności transmisji:

  • rozmiar i liczba kropelek
  • wzajemne interakcje między nimi
  • reakcje, w jakie wchodzą z powietrzem
  • skala rozprzestrzeniania się i parowania
  • wymiana ciepła i transport masy
  • wilgotność i temperatura otoczenia

Analiza drogi śliny w powietrzu

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie symulacji obliczeniowej mechaniki płynów. Autorzy śledzili kondycję każdej kropli śliny uwalnianej przez osobę kaszlącą na różnych etapach jej drogi przemieszczania. Przy analizach uwzględniali wpływ wilgotności i rozproszenia, wzajemne interakcje kropelek oraz reakcje kropelek z powietrzem, a także zmianę stanu skupienia cząstek śliny.

- Prace w tym zakresie są istotne - przekonywał Dbouk. - Dotyczą naszego zdrowia i wytycznych zachowania społecznego dystansu. Pomagają zrozumieć sposoby rozprzestrzenienia i transmisji drobnoustrojów drogą powietrzną. Umożliwią wprowadzenie zaleceń, których skuteczność potwierdzają badania naukowe.

Koronawirus w powietrzu - dalsze badania

Jak twierdzą naukowcy, potrzebne są dalsze badania nad zachowaniem śliny w powietrzu. Analizy wymagają dodatkowe czynniki w postaci temperatury podłoża oraz warunków w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie wpływ na rozprzestrzenianie się drobinek może mieć klimatyzacja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dwa metry dystansu społecznego to za mało. "Osoby niższego wzrostu mogą być bardziej narażone". Tak koronawirus przemieszcza się w powietrzu - Głos Wielkopolski

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto