Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Dwadzieścia lat z życia miasta". Wyjątkowy zbiór ponad tysiąca zdjęć dostępny on-line. Jak zmieniała się stolica?

Redakcja
Muzeum Powstania Warszawskiego / Tadeusz Bukowski
"Dwadzieścia lat z życia miasta" tak zbiór zdjęć Tadeusza Bukowskiego z lat 1935–1955 opisuje Muzeum Powstania Warszawskiego, które weszło w jego posiadanie. Fotograf AK Tadeusz Bukowski uwiecznił stolicę w czasie II RP, wojny, Powstania i lat 50. Część zdjęć do śmierci autora znajdowało się wyłącznie w domowym archiwum.

Fotograf Tadeusz Bukowski ps. „Bończa” pracował dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. W Warszawie mieszkał przed wojną, a także – z roczną przerwą, aż do śmierci w 1980. Stolicę fotografował już wcześniej, bo w czasach II RP. Na jego zdjęciach możemy zobaczyć między innymi wiele fotografii pogrzebu Marszałka Józefa Piłsudskiego i konduktu pokonującego przedwojenny Nowy Świat. Muzeum Powstania Warszawskiego kupiło od rodziny Bukowskich całą kolekcję fotografii przedstawiających Warszawę w latach 1934-1955. Podczas okupacji i Powstania Warszawskiego na polecenie AK dokumentował działania Niemców, zniszczenia oraz oddziały powstańcze i ludność cywilną.

Próbkę zdjęć z archiwum możecie zobaczyć poniżej

"Dwadzieścia lat z życia miasta". Wyjątkowy zbiór ponad tysi...

Na powojennych zdjęciach widzimy wciąż zrujnowany Prudential oraz stojący nieopodal odbudowany Pałac Staszica. Na innej fotografii znalazł się odbudowany kolejowy most średnicowy i stojące na Powiślu ruiny kamienic. Takie kontrasty jeszcze długo były obecne w stolicy.

– W albumie zaczynamy od dobrze udokumentowanego pogrzebu marszałka Józefa Piłsudskiego z maja 1935, a kończymy w okolicach 1955 roku. Później Bukowski nie robił już zdjęć na taką skalę – tłumaczył nam Ryszard Mączewski z Muzeum Powstania Warszawskiego kiedy muzeum nabyło zdjęcia. – Bukowski robił zdjęcia seriami. Analizując kilka naraz łatwiej było je zidentyfikować. Aczkolwiek była to detektywistyczna praca. Próbowaliśmy datować zdjęcia chociażby na podstawie gazet widocznych na fotografiach – dodawał.

Łącznie kolekcja liczy 1459 zdjęć i wszystkie znajdują się w Fototece Muzeum Powstania Warszawskiego pod tym adresem

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto