Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe otwockie wille. Podwarszawskie świdermajery zamieszkiwały wybitne osobowości [ZDJĘCIA]

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków
Dwie z willi w Otwocku zostały wpisane do rejestru zabytków w 2019 roku. Jak poinformował Jakub Lewicki, mazowiecki konserwator zabytków, ''budynki stanowią dzieło zamkniętej epoki jako przykłady drewnianego budownictwa letniskowego wznoszonego w okresie międzywojennym na terenie tej miejscowości''. Historia willi mocno związana jest ze społecznością żydowską, która w okresie międzywojennym stanowiła znaczną część mieszkańców Otwocka. Szczegóły w artykule poniżej.

Budynki nazwane "Nowość" oraz "Nowość II" są położone w Otwocku przy ul. Kościuszki 5 i 7. Obydwa obiekty stanowią dzieło zamkniętej epoki jako przykłady drewnianego budownictwa letniskowego wznoszonego w okresie międzywojennym na terenie Otwocka. Posiadają charakterystyczne cechy drewnianej architektury doliny rzeki Świder rozpowszechnionej od lat 80. XX w. do końca okresu międzywojennego.

Na wartości artystyczne willi składają się zróżnicowane motywy zdobnicze np. dekorowane żłobieniami szalunki, profilowane słupy i tralki balustrad, wykończone rzeźbiarsko listwy pod okapami, ażurowe płyciny. Szczególna wartość budynków wynika również z zachowania w bardzo dużym stopniu i dobrym stanie detali wystroju elewacji, stolarki okiennej i częściowo drzwiowej oraz elementów wyposażenia obejmujących m.in. klatki schodowe, bogato dekorowane piece kaflowe, drewniane podłogi i szalunki ścian.

Zabytkowe otwockie wille. Podwarszawskie świdermajery zamies...

Społeczność żydowska w Otwocku

Historia drewnianych budynków mieszkalnych położonych przy ul. Kościuszki 5 i 7 w Otwocku ma bezpośredni związek ze społecznością żydowską, która w okresie międzywojennym stanowiła znaczną część mieszkańców miejscowości. Żydzi na terenie Otwocka zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem, jednak dość popularnym zajęciem było również prowadzenie pensjonatów i uzdrowisk. Podlegali oni gminie żydowskiej w Karczewie, a po 1916 r. powstała samodzielna gmina żydowska w Otwocku. Jej prezesem był Pinkas Kacenelenbogen, na którego posesji w 1924 r. została wybudowana willa ''Nowość'' i ''Nowość II'', jako ekskluzywne pensjonaty składające się na kompleks zwany ''Willa Nowość''.

Zobaczcie też:

Otwockie świdermajery. Zobacz zapomniane perły podwarszawski...

Wille pełne wybitnych osobowości

Dom pod adresem Kościuszki 7 prawdopodobnie dzierżawiła Stanisława Czaplicka prowadząc w nim prywatny pensjonat. Przede wszystkim pełnił on jednak funkcję całorocznego domu mieszkalnego, gdzie oprócz właściciela mieszkał wraz z rodziną dr Ludwik Mierosławski - jeden z najbardziej znanych lekarzy otwockich i prawnuk polskiego generała, dyktatora powstania styczniowego, działacza niepodległościowego. Mieszkanie wynajmował również dr Wayndenfeld i dr Stanisław Oracz.

W domu przy ul. Kościuszki 5 mieszkał zaś m.in. komendant policji Bronisław Marchlewicz, który za ratowanie żydowskich dzieci podczas wojny został odznaczony medalem ''Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata''. Po 1945 r. oba budynki przejął Skarb Państwa włączając je do zasobu lokali komunalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto