Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Dwór nad Narwią". Premiera w Teatrze Ateneum

red.
archiwum Teatru Ateneum/ próba
Osią najnowszego spektaklu Teatru Ateneum „Dwór nad Narwią” jest opozycja między żywymi i umarłymi, którzy wtrącają się w ziemskie sprawy. To będzie narodowy halloween, czyli bardzo upiorna komedia na serio. Ciąg dalszy artykułu poniżej.

Spektakl "Dwór nad Narwią" jest adaptacją nieco zapomnianego przez teatr tekstu Jarosława Marka Rymkiewicza. - To niezwykle ciekawa opowieść, zanurzona w takim trochę horrorowym sosie, co rzadko się zdarza w teatrze - mówi reżyser Artur Tyszkiewicz. - Można zobaczyć horror na scenie, ale horror, który zmierza do jednego celu. Bardzo - jak mi się wydaje - mądrego. A mianowicie opowiada o tym, że my - Polacy ciągle żyjemy ze swoimi zmarłymi, ciągle żyjemy na cmentarzach, ciągle nie możemy oderwać się od swojej przeszłości i spojrzeć w przyszłość. Jest to opowieść o dworze nawiedzonym przez upiory. Taki przegląd jakby naszego polskiego romantyzmu, który mieszka w tymże dworze - dodaje.

Będzie zatem i śmiesznie, i strasznie zarazem. Akcja „Dworu nad Narwią” rozpoczyna się w momencie, kiedy posiadłość kupują nowi właściciele i chcą tu wprowadzić swoje porządki. Przeszkadzają im jednak duchy z przeszłości, które materializują się w świecie żywych i wtrącają się w ich sprawy. Kochliwa hrabina sprzed stuleci odnajduje ducha kochanka we współczesnym dorobkiewiczu, stary generał z dawnego powstania ugania się za młodą mężatką… „Kłania się Fredro i Witkacy, Mickiewicz i Mrożek - czytamy w opisie spektaklu. - Dzisiaj znów uporczywie wracamy do historii, budujemy muzea i szukamy tam naszej dumy. Rymkiewicz zaś powiada: uważajcie, rodacy, upiory przeszłości lubią wysysać z nas krew”.

- Zapraszamy państwa na pierwszy narodowy halloween - mówi Paweł Dangel, dyrektor Teatru Ateneum w Warszawie. W obsadzie: Dariusz Wnuk, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Tomasz Schuchardt, Ewa Telega, Mateusz Łapka, Krzysztof Gosztyła, Przemysław Bluszcz, Janusz Łagodziński, Katarzyna Ucherska, Bartłomiej Nowosielski. Scenografia i kostiumy - Aleksandra Gąsior.

Premiera 9 listopada. Spektakl będzie również grany 10, 13, 14 listopada.

Zobacz zapowiedź spektaklu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto