Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec Centralny zabytkiem. W czwartek ceremonia wpisu do rejestru. " Jest najważniejszym dworcem kolejowym w Warszawie"

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
Szymon Starnawski
Dworzec Centralny został wpisany do rejestru zabytków. Zdaniem Stowarzyszenia Integracji Społecznej Komunikacji, stacja oddana do użytku w 1975 roku, jest najważniejszym dworcem kolejowym w Warszawie. Uroczysta konferencja dotycząca wpisu odbędzie się w najbliższy czwartek, 25 lipca. Szczegóły w artykule poniżej.

Dworzec Centralny zabytkiem

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wpisaniu do rejestru zabytków Dworca Centralnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. W opinii konserwatora centralny pozostaje jednym z najcenniejszych zabytków II połowy XX wieku oraz stanowi przykład późno-modernistycznej estetyki. - Świadek historii Warszawy podlega szczególnej ochronie konserwatorskiej - poinformował MWKZ.

Z kolei Stowarzyszenie Integracji Społecznej Komunikacji uznaje centralny za najważniejszy dworzec kolejowy w Warszawie.

Dworzec Centralny podstarzały, brudny i nieremontowany przez całe dziesięciolecia stał się dogodnym miejscem dla bezdomnych, złodziei i innych przedstawicieli półświatka. W podziemnych pasażach wyrosły tandetne sklepiki i różnego sortu kantorki z przysłowiowym mydłem i powidłem. PKP kosztem kilkudziesięciu milionów zł przed Euro 2012 wykonały odświeżenie dworca - opisuje SISKOM.

Dworzec Centralny - wpis do rejestru

Uroczyste ogłoszenie decyzji konserwatora odbędzie się w czwartek (25 lipca) podczas konferencji prasowej. Jak informuje "Gazeta Stołeczna" - w przedsięwzięciu udział wezmą minister kultury Piotr Gliński, wiceminister infrastruktury Andrzej Bitter i prezes PKP SA Krzysztof Mamiński. Na elewacji dworca pojawić się ma pamiątkowa tablica informująca o zabytkowym statusie stacji.

Budowę Dworca Centralnego w Warszawie rozpoczęto w 1972 r., a zakończono 5 grudnia 1975. Był to wręcz rekord prędkości w tamtych czasach. Dworzec był priorytetową inwestycją ówczesnych władz, które nie narzuciły żadnych ograniczeń finansowych, jedynie czasowe. Prace zakończono oficjalnym otwarciem dworca na przyjazd Leonida Breżniewa.

Tajemnice Warszawy Centralnej. Fontanna i przestronny salon ...

Warto przypomnieć, że 5 stycznia 2019 roku Dworzec Centralny zmienił pierwotną nazwę. Po ponad 40 latach od otwarcia postanowiono nadać stacji patrona. Odtąd nosi imię wybitnego kompozytora i dyrygenta – Stanisława Moniuszki. Pomysł forsowany przez Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki (założone przez Marię Fołtyn) spotkał się z aprobatą Polskich Kolei Państwowych. Dzięki decyzji Krzysztofa Mamińskiego - prezesa spółki, idea towarzystwa stała się faktem.

POLECAMY TEŻ:



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto