"Dybuk" w Teatrze Żydowskim. Wygraj bilety na spektakl i "Dotknij teatru" [KONKURS ROZWIĄZANY]

Karolina Kowalska
"Dybuk" w Teatrze Żydowskim. Premiera na 65-lecie sceny
"Dybuk" w Teatrze Żydowskim. Premiera na 65-lecie sceny Magda Hueckel
W pierwszy weekend kwietnia Teatr Żydowski w Warszawie zaprasza na spektakl „Dybuk" w reżyserii Mai Kleczewskiej. Spektakl wystawiany będzie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru pt. „Dotknij Teatru”, koordynowanych przez Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Pokazy „Dybuka” w ramach „Dotknij Teatru” odbędą się w weekend 1-3 kwietnia w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

W 1939 roku Warszawa była największym skupiskiem Żydów w Europie oraz ich drugim, po Nowym Jorku, skupiskiem na świecie. Getto warszawskie, w którym w 1941 roku uwięziono 450 tysięcy Żydów, zajmowało około 307 hektarów i pomimo niemal całkowitego unicestwienia trwale i dosłownie wtopiło się w tkankę miejską Warszawy.

Spektakl „Dybuk” oparty jest na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej.

Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego Getta warszawskiego.

Zobacz też: "Happy Now?" w Teatrze Polonia

Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi, konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas - żyjących.

Teatr Żydowski. Bilety na "Dybuk" mogą być Twoje! [KONKURS]

Jak zdobyć podwójne zaproszenie na spektakl 1,2 (godz. 19) lub 3 kwietnia (godz. 18)?

1. zarejestrować się w naszym serwisie, podając swoje imię i nazwisko (tylko do wiadomości redakcji)
2. Polubić na Facebooku warszawa.naszemiasto.pl
3. Polubić na Facebooku nasz specjalny serwis z konkursami - Konkursy Warszawa

4. odpowiedzieć w komentarzu na pytanie:

Jaki artysta pochodzenia żydowskiego wniósł do naszej kultury najwięcej i dlaczego?

NA KOŃCU ODPOWIEDZI PROSIMY O ZAZNACZENIE NA JAKI DZIEŃ CHCĄ PAŃSTWO WYGRAĆ BILETY.

Nagrody otrzymają autorzy najciekawszych i najbardziej oryginalnych odpowiedzi. Na Wasze zgłoszenia czekamy do 31 marca (czwartek) do godz. 12:00. Zwycięzcy zostaną poinformowani e-mailem, a podwójne zaproszenie będzie do odebrania w kasie teatru przez spektaklem.

Zgłoszenia osób niezalogowanych oraz nie mających wypełnionego w całości profilu nie będą rozpatrywane.
Zapoznaj się z regulaminem konkursów w serwisie warszawa.naszemiasto.pl Kliknij tutaj!


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
Patka
Bruno Schulz

Genialny prozaik, rysownik,grafik, malarz oraz krytyk literacki - człowiek renesansu ;).
W swoich dziełach zarówno malarskich oraz pisarskich wzorował się na swoich słabościach, "walce wewnętrznej".
Motywy, które ciągle gościły w jego pracach to m.in. : bałwochwalcy, sceny na ulicy, przy stole, kobieta, jako idolka, Największy zbiór prac plastycznych Schulza znajduje się w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.Natomiast dorobek pisarski jest skromny - Sklepy cynamonowe oraz Sanatorium pod Klepsydrą, jednak opisują życie małomiasteczkowych żydów oraz autobiografie pisarza.

Wszystkie terminy spektakli mi pasują.
A
Ami
Dla mnie Jan Brzechwa za "Akademię Pana Kleksa" czy "Przygody Pchły Szachrajki" to są książki mojego dzieciństwa i myślę, że wszystkich dzieci lat 80. i nie tylko :) Dla mnie najchętniej termin 3.04.2016 r.
k
kaas666@...
Jeśli mam być szczery to wybrałbym Bolesława Leśmiana, który to uznawany był najbardziej skrajną i najoryginalniejszą indywidualnością twórczą literatury polskiej w XX wieku, ale to dopiero po śmierci, gdyż za życia nie był aż tak doceniany. Określano go mianem Epigonu Młodej Polski czyli biernym naśladowaniem dawniejszych wzorców kulturalnych, intelektualnych oraz artystycznych.
Niedoceniony przez ówczesną epokę, odciął się od społeczeństwa, a na dodatek stał się wobec niego agresywny.
Uciekał zatem w świat poezji, co przyniosło efekty w postaci serii Oddaleńcy, w której to objawia się nam jako głos wszystkich rozgoryczonych i niezadowolonych ludzi.
Najbardziej zaś utkwiła mi w głowie seria "W malinowym chruśniaku" - seria wierszy miłosnych/erotyków napisanych dla Dory Lebenthal, z którą w tym czasie był związany.
Seria tych wierszy należy do najpiękniejszych wierszy polskiej poezji miłosnej.
Poeta odwołuje się do tutaj do natury, pokazując również najgłębsze doznania erotyczne kochanków a także najintymniejszą sferę ich miłosnych doświadczeń.

"I stały się maliny narzędziem pieszczoty
Tej pierwszej, tej zdziwionej, która w całem niebie
Nie zna innych upojeń, oprócz samej siebie,"

1 kwietnia 19:00 lub 2 kwietnia 19:00
k
kameleon
cd. Bilecik najlepiej na piątek 1.04.
k
kameleon
Z poetów to był Sumiński, Tuwim i tez Gałczyński. Wkład narodu Żydowskiego w
bardzo owocnym kształtowaniu naszej kultury. Brzechwa za wspaniale bajki. Większość z nich zrobiła dla Polski
nieporównywalnie więcej niż taki Hans-Adam czy inni ograniczeni antysemici których przekleństwa są głównymi argumentami w ich wypowiedziach. Pokłon narodowi Izraelskiemu.Polakiem
jest ten, kto kocha Polskę i jest z tego dumny, a nie pluje na nasza historie i nienawidzi Polaków za to, ze sa Polakami.
o
ojtekk
cd. co do terminu Droga Redakcjo, gdy wybór będzie dla mnie dobry - to proszę w piątek lub w niedzielę bo to dla mnie czas dogodny /1.04 lub 3.04/
s
syriuszs@...
Wg mnie taką osobą jest Roman Polański, który zapisał się znacząco w kulturze polskiej ale również w światowej. Już wyreżyserowany jego pierwszy film Dwaj ludzie z szafą pokazał jego duże możliwości i zdobył uznanie elity kulturalnej, a film Nóź w wodzie nie tylko zachwycił polską publiczność, ale i otworzył przed nim okno na zachód. Najpierw pracował we Francji, potem w Hollywood i zawsze podkreślał swój związek z Polską. Chyba wszyscy oglądali jego Dziecko Rosemary czy Chinatown filmy wysoko oceniane przez krytyków i nominowane do wielu nagród. A film Pianista, wyprodukowany w kooperacji polskiej, o warszawskim muzyku Szpilmanie, wg mnie jest jednym z najlepszych jego filmów. Doceniła to najwyższa kapituła filmowa, bo reżyser otrzymał za ten film Oskara. Można wymieniać jeszcze wiele filmów tego polskiego reżysera, o korzeniach źydowskich, i nie ulega wątpliwości, że zasłużył się nie tylko dla kina polskiego ale i światowego. Chętnie wybiorę się do teatru 03.04.2016r.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie