Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dym na stacji metra Nowy Świat-Uniwersytet. Alarm pożarowy i komunikat o zagrożeniu. W Warszawie odbyły się specjalne ćwiczenia

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Dym na stacji metra Nowy Świat-Uniwersytet. Nocne ćwiczenia w Warszawie
Dym na stacji metra Nowy Świat-Uniwersytet. Nocne ćwiczenia w Warszawie Metro Warszawskie
Dym na stacji metra, komunikat "Uwaga, uwaga" - tak rozpoczynają się nocne ćwiczenia prowadzone na warszawskich stacjach metra linii M1 i M2. Cykliczne testy przeprowadzane są m.in. w celu sprawdzenia poprawności działania systemów oraz zweryfikowania, czy pracownicy postępują zgodnie z wdrożonymi procedurami. Ostatni tego typu sprawdzian miał miejsce na stacji linii M2 Nowy Świat-Uniwersytet. Poniżej zdjęcia i relacja z ćwiczeń.

Metro Warszawskie wydało specjalny komunikat dotyczący nocnych ćwiczeń prowadzonych na stacjach linii M1 i M2. Chodzi o próby zadymiania i oddymiania, podczas których pracownicy Działu Ochrony Przeciwpożarowej Spółki sprawdzają poprawność działania systemów. Ostatnie tego typu testy miały miejsce na stacji linii M2 Nowy Świat-Uniwersytet.

Dym na stacji metra Nowy Świat-Uniwersytet. Nocne ćwiczenia w Warszawie

Dym na stacji metra Nowy Świat-Uniwersytet. Alarm pożarowy i...

Jak relacjonuje Anna Bartoń z Biura Prasowego Metra Warszawskiego, ćwiczenia zaczynają się od zapalenia świecy dymnej na peronie. Po chwili dym roznosi się i dociera do czujek pożarowych. Wtedy włącza się alarm pożarowy, a komunikaty głosowe systemu DSO ostrzegają o zagrożeniu i konieczności opuszczenia stacji.

To także komunikat dla dyżurnego stacji, że musi kontrolować sytuację i sprawdzić, czy rzeczywiście doszło do zadymienia. W praktyce za oddymianie odpowiadają jednak specjalne automatyczne systemy. Gdy czujki wykryją dym, włączają się wentylatory, które są zamontowane w wentylatorniach stacyjnych oraz tunelowych. Działają w sposób rewersyjny, to znaczy oddymiając, czyli wyrzucając dym na zewnątrz lub zasysając powietrze do środka i napowietrzając przestrzeń, w zależności od miejsca zadymienia - wyjaśnia Anna Bartoń z Metra Warszawskiego.

Dym na stacji metra. Nocne ćwiczenia w Warszawie

Cykliczne próby odbywające się na stacjach metra linii M1 i M2 służą również sprawdzeniu, czy pracownicy postępują zgodnie z wdrożonymi procedurami, a także czy działa system detekcji i łączności.

Wśród kolejnych ważnych elementów ćwiczeń należy wymienić sprawdzenie właściwego funkcjonowania systemów wspierających ewakuację. Mowa między innymi o ruchomych schodach, które przełączają się w tryb jazdy wyłącznie w górę (wskazując kierunek), by pasażerowie mogli łatwiej opuścić peron. Automatycznie otwierają się wówczas bramki biletowe.

Dym na stacji metra Nowy Świat-Uniwersytet. Nocne ćwiczenia w WarszawieMetro Warszawskie

Próby zadymiania odbywają się również na antresolach stacji. Procedura wygląda podobnie, ale za odprowadzanie dymu odpowiadają wówczas systemy wentylacji lokalnej. Dym naturalnie rozchodzi się w strefie podsufitowej przez wyjścia na zewnątrz stacji - wyjaśnia Anna Bartoń, rzeczniczka prasowa Metra Warszawskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto