Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci chciały popatrzeć na przyrodę. Znalazły śmieci (zdjęcia)

SP4
SP4
Wiosna to życie! Jeśli szukasz miejsca, w którym uspokoisz serce i w którym poczujesz wyraźniej, ze jesteś częścią świata przyrody.... wybierz się do lasu – z tą zachętą grupa dzieci z klasy 0 SP nr 4 wyruszyła na wycieczkę. Trawa nie zakryła jeszcze szokującego widoku. Tak powstał eko-patrol.

Las położony niedaleko swojej szkoły znają dobrze z jesiennych i zimowych wypraw i chętnie tam wracają. Spodziewały się obserwować rozchylające się pąki liści na gałązkach drzew i rozkwitające kaczeńce.
Już w progu lasu przycichły, żeby nie wystraszyć jego mieszkańców, żeby lepiej słyszeć rozweselone wiosną ptaki. Mają niewiele lat, ale bystre oczy i słuchające uszy – doskonałe narzędzia przyrodniczych obserwacji. Tym dotkliwej odczuły widok tego, czego nie spodziewały się tam znaleźć.
Śnieg stopniał a zieleń trawy nie zakryła jeszcze i nie złagodziła szokującego widoku. Nie znaleźliśmy ani jednej ścieżki, przy której nie leżałyby porozdzierane torby z wychylającymi się z nich butelkami, plastykowymi opakowaniami i tysiącami innych śmieci, o których nie przypuszczalibyśmy, że mogą się tu znaleźć: opony, gruz, stara lodówka, fotele samochodowe, umywalki, a nawet.... pozostałości po uboju świń!
Poruszone widokiem dziecko pyta: kto? dlaczego? Cóż, uczymy je przecież, że człowiek i otaczający go świat przyrody stanowią pewną jedność; symbiozę, harmonijne współistnienie. Zakłócenie tej równowagi nie pozostaje bez skutków. Dzieci w swoich reakcjach są wyraziste. Podjęły zadanie uświadamiania dorosłych... Tak powstał dziecięcy eko-patrol! Dołącz do nas!
Małgorzata Ślifirczyk
„STAROŻYTNI POZOSTAWILI PO SOBIE PIRAMIDY, MY POZOSTAWIMY GÓRY ŚMIECI"
W Polsce wyrzuca się rocznie:
530 tys. ton opakowań z tektury i papieru 466 tys. ton opakowań szklanych 276 tys. ton opakowań z tworzyw sztucznych 130 tys. ton opakowań metalowych
Dziś w Polsce ponownie przetwarza się zaledwie 1% odpadów.
Statystyczny Polak produkuje obecnie ponad 350 kg odpadów rocznie.
Mądre rady na odpady
Unikaj opakowań. Ponieważ dużą część naszych zakupów stanowią opakowania, unikając ich nadmiaru znacznie przyczyniamy się do zmniejszania się ilości śmieci.Wybierz jak najmniej szkodliwe opakowanie np. kupuj napoje tylko w butelkach szklanych i za kaucją. Napoje - wody mineralne i soki - w butelkach mają nie tylko bardziej przyjazne środowisku opakowanie ale i niższą cenę. Korzystaj z pudełek, pojemników i kubków, które nadają się do wielokrotnego wykorzystania. Do przechowywania artykułów żywnościowych najlepiej jest użyć trwałych pojemników z przykrywkami zamiast jednorazowych - z folii plastikowej czy aluminiowej.Miej zawsze przy sobie torbę na zakupy. Płócienna torba na zakupy jest prostym i przydatnym rozwiązaniem. Pod każdym względem jest lepsza od torebki plastikowej.Wyrzucaj zużyte szklane opakowania do specjalnego pojemnika na szkło. Stłuczka może być z powodzeniem przetworzona na surowiec do produkcji nowych butelek i słoików. Pozwoli to zaoszczędzić od 25 do 30% energii.Unikaj jednorazowych plastykowych sztućców, maszynek do golenia, zapalniczek - przedmioty te mają swoje wielorazowe, trwałe i tańsze odpowiedniki.
źródło: internet
o segregacji w mieście i gminie Lubartów: www.zwiazekgmin.lubartow.pl i www.pgk.lub.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzieci chciały popatrzeć na przyrodę. Znalazły śmieci (zdjęcia) - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto