Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci z Podkarpacia najrzadziej pomagają w kuchni

debica_emilia
debica_emilia
Według badań „Kulinarni odkrywcy", im mniej dzieci wiedzą o gotowaniu, tym gorzej się odżywiają. Dzieci z województwa podkarpackiego wypadają pod tym względem najsłabiej w całym kraju.

Rodzicom i nauczycielom, którzy chcą zadbać o edukację kulinarną dzieci, przychodzi z pomocą konkurs „Kulinarni odkrywcy". Dzięki niemu uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych nie tylko przekonają się, że gotowanie to ciekawa i kreatywna zabawa, ale też mogą zdobyć atrakcyjne nagrody.
Jak przekonać dziecko do zdrowego odżywiania?
Wg badań UNICEF Polska zajmuje 8. miejsce na świecie pod względem otyłości dzieci, a odsetek dzieci z nadwagą rośnie u nas najszybciej. Do powstrzymania epidemii otyłości nie wystarczy sama nauka o tym, jak ważne jest zdrowe żywienie.
- Dzieci i nastolatki nie lubią jadać zdrowych rzeczy, bo zdrowe nie jest "cool" – mówi Alicja Kalińska, dietetyk i doradca żywieniowy. Własne zdrowie to dla dziecka abstrakcyjne pojęcie. Sposobem na przekonanie go do spróbowania czegoś, za czym nie przepada, a co jest dla niego dobre, jest wspólne gotowanie. Jedzenie przygotowane własnoręcznie, według własnych upodobań, zawsze smakuje lepiej - dodaje.
Wyniki ogólnopolskich badań „Kulinarni odkrywcy", sprawdzających stan edukacji kulinarnej dzieci w wieku 6 - 16 lat, wskazują jednoznacznie – im lepiej dziecko potrafi sobie poradzić w kuchni, tym zdrowiej się odżywia, a rzadziej sięga po słodycze i fast food.Nauka gotowania a zdrowe jedzenie
Niestety, polskie dzieci radzą sobie z gotowaniem bardzo kiepsko: ponad połowa nie jest w stanie nawet zaparzyć sobie herbaty, a z usmażeniem jajecznicy poradzi sobie tylko co czwarte. Nie lepiej jest w województwie podkarpackim. Choć według rodziców 88% podkarpackich uczniów w wieku 6 do 16 lat potrafi zrobić sobie kanapkę, to aż 60 % z nich nie pokroi sobie chleba lub wędliny. 60% dzieci pozostawionych samych w domu nie umiałoby nawet odgrzać gotowej potrawy.
W województwie podkarpackim aż 42% dzieci w ogóle nie przygotowuje posiłków dla siebie. Z braku samodzielności w kuchni wynikają złe nawyki żywieniowe. Aż 26 % dzieci w województwie podkarpackim zamiast przygotować lub podgrzać posiłek zaspakaja głód słodyczami lub słonymi przekąskami.
Jak temu zaradzić? Badania „Kulinarni odkrywcy" wskazują, że bardzo ważne jest rozbudzanie zainteresowania kulinariami od najmłodszych lat, kiedy dzieci najchętniej przebywają w kuchni. Aż 74% najmłodszych (6-8 lat) lubi zajęcia kulinarne, ale z wiekiem odsetek ten spada i już tylko co drugi nastolatek lubi gotować. Gimnazjaliści nie chcą i często nie potrafią gotować – zaledwie 45% nastolatków potrafi ugotować jajka, a z ugotowaniem zupy poradzi sobie tylko co dziesiąty.
Biuro prasowe:Maja Głuśniewska, Garden of Wordstel.: 22 829 85 72 wew. 24,e-mail: [email protected]
O badaniu: „Kulinarni odkrywcy" – badanie umiejętności kulinarnych wśród dzieci w Polsce na reprezentatywnej próbie 1000 matek dzieci w wieku 6 -16 lat. Badanie na zlecenie Tesco dla Szkół przeprowadzone przez MillwardBrown, 07.2014.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto