Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Organizacji Narodów Zjednoczonych w Warszawie

Karolina Kowalska
dzień organizacji narodów zjednoczonych
dzień organizacji narodów zjednoczonych ONZ
Dzień Organizacji Narodów Zjednoczonych w Warszawie. - ONZ potrzebuje zaangażowania młodego pokolenia, stąd konieczność zachęcania i aktywizowania młodych ludzi, w tym młodych Polaków, do pracy na rzecz organizacji - mówili w nowej siedzibie Ośrodka Informacji ONZ (UNIC) przedstawiciele ONZ.

Dzień Organizacji Narodów Zjednoczonych w Warszawie

24 października obchodzony jest - począwszy od 1948 r. - Dzień Organizacji Narodów Zjednoczonych. ONZ powołano do życia trzy lata wcześniej - 24 października 1945 r.

W Warszawie obchody święta rozpoczęły się od spotkania przedstawicieli ONZ oraz szefów biur m.in. WHO, IOM oraz Rady UNICEF w Polsce w nowej siedzibie UNIC, mieszczącej się w budynku przy ul. Pięknej w centrum miasta. W uroczystości wzięła też udział podsekretarz stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys.

Przedstawiciele organizacji zwracali uwagę na to, jak istotne dla organizacji, realizacji jej celów i dla jej rozwoju, są młodzi ludzie. Wiceminister SZ podkreślała, że ma nadzieję, iż dzięki nowej siedzibie Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie będzie docierał do większej liczby młodych ludzi, by zachęcać ich do kariery i pracy na rzecz organizacji. Dodała, że wypełnienie polskiej luki pokoleniowej w ONZ jest też jednym z celów ministerstwa.

- Potrzebujemy, by polski głos brzmiał w ONZ mocno - zaznaczyła Mościcka-Dendys.

Także dyrektor służby informacyjnej ONZ w Genewie Corinne Momal-Vanian podkreślała, że w rozpowszechnianiu w Polsce informacji o organizacji i jej celach może pomagać m.in. to, że nowa siedziba jest blisko Uniwersytetu Warszawskiego. Nawiązała też do słów prezydenta Bronisława Komorowskiego, który podczas 69. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, 25 września br. powiedział: "Solidarność – odpowiedzialność – zaangażowanie to triada zasad, którym jesteśmy wierni w systemie ONZ, a które wypływają z naszej historii ostatnich dekad".

Momal-Vanian zaznaczyła, że te zasady są istotne w realizacji zadań ONZ związanych m.in. z poprawą sytuacji społecznej i gospodarczej na świecie. Dodała, że ważnym zadaniem organizacji jest też zwiększania świadomości społecznej.

Z kolei Maciej Chęciński, prezes Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce podkreślił, że propagując wiedzę o ONZ trzeba też zwalczać negatywny przekaz, że "nic nie udaje się robić". - Przecież myli się tylko ten, kto nic nie robi - zaznaczył. Podkreślił również, że obecnie w ONZ "po okresie wieków średnich nadszedł renesans" - co widać m.in. poprzez nową siedzibę UNIC-u w stolicy.

Z okazji obchodów w siedzibie Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie można było też obejrzeć wystawę fotograficzną, przedstawiającą obóz uchodźców Rohinga w Bangladeszu - autorem zdjęć jest fotograf Marcin Zaborowski. Goście mogli też posłuchać pieśni ukraińskich i obejrzeć arabski taniec narodowy.

Zobacz także: Biblioteka Narodowa ma nowy system elektroniczny

ONZ powstała w wyniku wejścia w życie podpisanej 26 czerwca 1945 r. w San Francisco Karty Narodów Zjednoczonych, jako następczyni Ligi Narodów. Jej głównym celem jest zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, rozwój współpracy między narodami oraz popieranie przestrzegania praw człowieka.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto