Wszystkich witano w holu Teatru, a następnie dzielono na grupy. Każda grupa dostawała przewodnika – aktora przebranego w bajkowy kostium. Był Magik, Piratka, Księżniczka, Miś i wiele innych postaci. Zwiedzanie rozpoczęłam od obejrzenia Piwnicy Lalek, która została otwarta dla zwiedzających w 2008 r.
W Piwnicy Lalek można podziwiać kilkaset lalek, masek, kostiumów i innych rekwizytów. Najstarsze lalki pochodzą z lat 60. XX wieku. Postanowiłam dowiedzieć się czegoś o wykonywaniu lalek. Miła pani z Pracowni Plastycznej odpowiedziała na wszystkie moje pytania. W Pracowni Plastycznej powstają zarówno lalki jak i kostiumy dla aktorów. Wszystko wykonywane jest wg projektów scenografów. Czas wykonania lalek i kostiumów to ok. 3 miesiące. Lalki są robione do jednego przedstawienia i nigdy nie grają w innym.
Następnym punktem zwiedzania była Mała Scena, na której stały dekoracje do przedstawienia „Spalona powieść”. Zwiedzający mogli przejść się po balkonie dookoła sceny, by wszystko dokładnie obejrzeć z góry. Poprzez dużą scenę przeszliśmy na zaplecze teatru, a później do sali prób.
Kolejnym miejscem była Pracownia Plastyczna, gdzie pokazano projekty lalek i kostiumów, a następnie wspinając się po stromych schodkach przeszliśmy do kabiny akustyka i oświetleniowca, gdzie można było obejrzeć nowoczesną aparaturę. Wycieczkę po zakamarkach teatru zakończyliśmy na dużej scenie.
Aleksandra Pisula jako Olga Lipińska. "To marzenie dla aktora"