Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Trzeźwości i rekordowo pijany weekend

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
144 pijane osoby zanotowali strażnicy miejscy w miniony weekend w Warszawie. 24 spędziły noc w izbie wytrzeźwień. Zbliżające się święta ponownie podniosą statystyki, bo Polacy nie potrafią bawić się bez alkoholu.

- Marzy mi się moda na święta bez alkoholu - mówi nam Krzysztof Brzózka, dyrektor Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Są ludzie, którzy spędzają wesela bez alkoholu, więc jeśli tak można przeżyć, to dlaczego nie postarać się o trzeźwe święta.

Ze mną nie wypijesz?
Postarać się o trzeźwe święta w polskiej kulturze picia łatwo nie jest. Zawsze ktoś wznosi toast, znajduje się okazja do picia, a gdy próbujemy odmówić, spada na nas grad śmiechu i pretensji.

- Jak to, ze mną nie wypijesz? Nie przesadzaj! - takie słowa często słyszy Ewa, studentka, która nie pije alkoholu podczas postu. - I co mam powiedzieć? - pyta retorycznie - i tak już pół akademika uważa mnie za nudziarę.

Słowa zachęty słyszymy często i trudno się im oprzeć. - Niestety, pewne wzory zachowań żyją, funkcjonują w naszym społeczeństwie - stwierdza Krzysztof Brzózka. - Jeśli czujemy, że nie kontrolujemy ilości wypijanego alkoholu, należy zdecydowanie odmówić.

Nietrzeźwe statystyki
Ok. 2 proc. Polaków jest uzależniona od alkoholu, ale już 7 proc. populacji pije szkodliwie. Kolejne trzy miliony osób to dzieci wychowujące się w rodzinie z problemem alkoholowym oraz dorośli żyjący w otoczeniu alkoholika. Dwie trzecie tych osób staje się w końcu ofiarą przemocy domowej.

W samej stolicy statystyki także nie wyglądają dobrze. W minionym roku zatrzymano w Warszawie 1968 osób kierujących samochodem po spożyciu alkoholu. W trakcie tzw. ostatków, od 19 do 22 lutego 2009 r., Policja zatrzymała 31 nietrzeźwych kierowców. W pierwszy prawdziwie wiosenny weekend, 3 - 5 kwietnia, z butelką na łono natury wybrało się 144 warszawiaków, aż 24 musiało spędzić noc w izbie wytrzeźwień. Według strażników miejskich, taka liczba już jest rekordem.

Sygnały ostrzegawcze
- Jeśli po alkohol sięga osoba przed 18. rokiem życia, kobieta w ciąży albo kierowca mający prowadzić auto, to są to wyraźne sygnały, że jest źle, że to nie jest normalne - ostrzega Brzózka. - Kwestia włączenia się czerwonej lampki jest sprawą indywidualną dla każdego człowieka. Jednak jeśli ktoś z otoczenia zwraca nam uwagę, prosi, byśmy się zastanowili, może to oznaczać, że jest za późno.

W tym roku Ogólnopolski Dzień Trzeźwości przypada 6 kwietnia. Specjaliści zachęcają, by tego dnia szczególnie zastanowić się, ile i jak pijemy. Bądźmy świadomi, że alkohol staje się problemem, gdy:

  • zwiększa się ilość i częstotliwość spożywania alkoholu,
  • zmienia się funkcja picia i rola alkoholu w życiu (picie nie jest już tylko elementem wzorca kulturowego, ale staje się lekarstwem na stres, smutek, samotność, lęk),
  • postępuje przywiązanie do sytuacji picia (narasta koncentracja na sytuacjach związanych z piciem, oczekiwanie na moment picia, celebrowanie picia, niepokój w sytuacji niemożności napicia się),
  • alkohol spożywany jest w nieodpowiednich sytuacjach jak: okres ciąży i karmienia piersią, prowadzenie pojazdów, przy spożywaniu leków wchodzących w reakcje z alkoholem, pomimo chorób wykluczających spożywanie alkoholu itp.
  • nasilają się incydenty upojenia,
  • pojawia się zaniepokojenie piciem i uwagi krytyczne wyrażane przez osoby bliskie oraz sygnały sugerujące ograniczenie ilości lub powstrzymanie się od picia,
  • używanie alkoholu staje się sposobem usuwania przykrych skutków poprzedniego picia (klinowanie),
  • pojawiają się trudności w przypominaniu sobie co się działo poprzedniego dnia w sytuacjach związanych z piciem,
  • rosną negatywne konsekwencje nadużywania alkoholu, a mimo to picie jest nadal kontynuowane. (www.parpa.pl)

- Powinniśmy skonsultować nasze obawy z rodziną, najbliższymi, może z jakimś znajomym, któremu ufamy - radzi dyrektor PARPA. - Jeśli chcemy liczyć na dyskrecję i fachową opiekę, koniecznie zgłośmy się do lekarza, przychodni. Przede wszystkim nie pozwólmy, by ktoś na nas eksperymentował - zaznacza Brzózka. Unikajmy zatem znachorów, "specjalistów", klinik i poradni, które reklamują swoje uslugi, tylko zwróćmy się do zakładu opieki zdrowotnej lub psychoterapeuty.

7 kwietnia Polska Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zainauguruje ogólnopolską kampanię edukacyjną "Sprawdź, czy twoje picie jest bezpieczne". Szczegółów szukaj na stronach MM Warszawa.


Zobacz również:
Dajmy siebie innym - Dzień Kotana 2008
Warszawa: mamy najwięcej pijanych kierowców
Warszawska prasa sprzed 100 lat: maj miesiącem walki z alkoholizmem

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto