Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewczyny do ścisłych! Kierunki techniczne i ścisłe są idealne dla młodych kobiet!

Barbara Woźnica
Dziewczyny do ścisłych!
Dziewczyny do ścisłych! FOT TOMASZ JODLOWSKI
Dziewczyny do ścisłych! Od kilku lat wszyscy maturzyści ponownie na egzaminie dojrzałości zdają matematykę. Co ciekawe, okazuje się, że dziewczyny wypadają równie dobrze, jeśli nawet nie lepiej niż chłopcy. Bo wbrew stereotypom nauki ścisłe nie są tylko domeną mężczyzn.

Akcja „Dziewczyny do ścisłych” to młodsza siostra programu „Dziewczyny na politechniki”. Inicjatywa promuje kierunki techniczne, inżynierskie i ścisłe wśród młodych kobiet.

Akcja jest wspólnym projektem Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Celem akcji jest również przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych. Bo Polska i Europa wciąż potrzebują inżynierów. Dobrych inżynierów.
– Inżynierowie są po części humanistami, są kreatywni, muszą mieć odpowiednią wiedzę, żeby tworzyć nowe rozwiązania technologiczne, ale z drugiej strony – muszą rozumieć potrzeby społeczeństwa, żeby te rozwiązania służyły ludziom w jak najlepszy sposób – mówi prof. Tadeusz Więckowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), rektor Politechniki Wrocławskiej. – Taki powinien być inżynier, niezależnie od płci – dodaje.

Tylko dla dziewczyn
Kulminacyjnym punktem akcji „Dziewczyny do ścisłych” jest Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn.
3 kwietnia kobiety pracujące na uczelniach oraz studentki i absolwentki spotkają się z uczennicami, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Dziewczyny mogą zwiedzać laboratoria, brać udział w warsztatach i pokazach czy sprawdzić, nad czym się na kierunkach technicznych i ścisłych pracuje. Studentki opowiedzą zaś o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą pierwiastka męskiego.
Na wszystkich polskich uczelniach technicznych kobiety to ok. 30 proc. studentów. Również na uniwersytetach na wydziałach ścisłych są mniejszością.

Czytaj też: Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn na politechnikach i uniwersytetach

– Czasy, kiedy po studiach na wydziale fizyki można było być jedynie nauczycielem w szkole, już dawno minęły – mówi Agata Meissner pracująca na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwenci Wydziału Fizyki UW nie mają problemów ze znalezieniem pracy. – Znajdują pracę na wyższych uczelniach w instytutach naukowych, klinikach, firmach farmaceutycznych, zajmujących się nowymi technologiami, a nawet w bankowości. Wszędzie tam, gdzie potrzebne jest myślenie abstrakcyjne, nieszablonowe – dodaje Agata Meissner.

Dziewczyny do ścisłych - Dzień otwarty
O tym, jak wyglądają studia na Wydziale Fizyki UW, chętni będą się mogli przekonać podczas Dnia Otwartego Tylko dla Dziewczyn. Wydział przygotował warsztaty, wykłady i spotkania zarówno z pracownicami, jak i ze studentkami. – Na zakończenie dnia otwartego odbędzie się wspólna degustacja lodów azotowych, które studenci przygotują w trakcie pokazów – zachęca Meissner.
W Warszawie w ramach Dnia Otwartego Tylko dla Dziewczyn 3 kwietnia będzie można zapoznać się z ofertą Politechniki Warszawskiej i Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Warszawskiego.

Bieg w kasku jest częścią akcji „Dziewczyny na politechniki” i „Dziewczyny do ścisłych”.

Uczestniczki biegu muszą pokonać cały dystans, nie tracąc z głowy kultowego kasku z logo akcji „Dziewczyny na politechniki”. W Warszawie bieg odbędzie się 3 kwietnia o 15.00 na terenie stadionu Syrenki przy Batorego 10. Bieg ma zachęcić do dokonywania wyboru studiów ze względu na własne zainteresowania i potencjał, a nie stereotypowe opinie na temat męskich i żeńskich ścieżek kariery.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto