Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziewczyny na politechniki! 26 kwietnia - dzień otwarty tylko dla nich

Redakcja
W ubiegłorocznym Ogólnopolskim Dniu Otwartym Tylko Dla Dziewczyn wzięło udział 7 tysięcy kobiet
W ubiegłorocznym Ogólnopolskim Dniu Otwartym Tylko Dla Dziewczyn wzięło udział 7 tysięcy kobiet Fot. archiwum
Uczelnie techniczne i wydziały ścisłe zachęcają dziewczyny do studiowania nie tylko z tego powodu, że są zdolnymi i błyskotliwymi studentkami, ale też dlatego, że młodzi mężczyźni dużo mniej chętnie idą na studia. Obecnie to kobiety stanowią 58,8 proc. studiujących w naszym kraju. Niewiele maturzystek zdaje sobie sprawę, co je czeka za drzwiami politechniki albo wydziału fizyki.

Liczba studentek na politechnikach systematycznie wzrasta, a tymczasem studentów jest w każdej rekrutacji mniej lub tyle samo. To wyjątkowa sytuacja w okresie niżu demograficznego, bo na studia wybiera się mniej młodych osób, gdy populacja 19-24 lata jest coraz mniej liczna.

Czytaj także: 26 kwietnia - Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn

Uczelnie razem z Fundacją Edukacyjną Perspektywy zmieniają aspiracje młodych kobiet i promują kierunki, które otworzą przed nimi drzwi do kariery. Gdzie brakuje kobiet? Na elektronice, mechanice, na transporcie, automatyce i robotyce. Przede wszystkim zaś na informatyce, chociaż wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach nie powinno brakować młodych kobiet gotowych do poznawania tajników sieci i programowania. Zwłaszcza że każdego dnia coraz więcej osób na świecie przyłącza się do grona użytkowników komputerów i internetu, fanów nowych aplikacji i gadżetów.

Nowe technologie stają się elementem codziennego życia i w tym obszarze powstaje wiele miejsc pracy. W najbliższej przyszłości w Europie będzie brakować pół miliona specjalistów informatyków. W Polsce - nawet kilkadziesiąt tysięcy pracowników z branż IT. A absolwentów tych kierunków w ostatnich latach nie przybywa - raport przygotowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy "Dziewczyny na politechnikach 2012" pokazuje, że studenci informatyki stanowią niewiele ponad 4 proc. wszystkich studiujących, a udział ten z biegiem czasu się jeszcze zmniejsza. Kobiety stanowią wśród studiujących informatykę tylko niewielki procent. Na uniwersytetach rokrocznie na 2,5 tys. absolwentów jest 400 kobiet. Na uczelniach technicznych w ciągu roku zdobywa dyplom drugie 400. To zdecydowanie za mało jak na rynek, którego gwałtowny rozwój jest nie do zatrzymania.

Więcej wykwalifikowanych specjalistów potrzebują dziś również inne dziedziny i zawody powiązane z naukami ścisłymi i technicznymi. Za mało jest kobiet inżynierów w elektrowniach, ekologicznym transporcie, przy projektowaniu maszyn i urządzeń. Nie programują i nie piszą gier, nie opracowują planów inteligentnych domów i biur. Akcje "Dziewczyny na politechniki!" i "Dziewczyny do ścisłych!" zostały wymyślone właśnie po to, żeby przyszłym studentkom ułatwiać takie wybory. Wskazać im, że na kierunkach technicznych i ścisłych istnieje ogromny wybór specjalności a zarobki można osiągnąć znacznie wyższe od średniej krajowej.

Informatyczki w połowie 2011 r. zarabiały średnio 5.107 zł brutto (wg Banku Danych o Inżynierach). Przeciętnie 30-latek na stanowisku kierowniczym zarobił w IT 8.802 zł brutto.

Zobacz też: 117 najlepszych młodych naukowców dostało stypendia START

Pierwszym krokiem do zapoznania się z przyszłą uczelnią jest Ogólnopolski Dzień Otwarty Tylko Dla Dziewczyn, który odbędzie się w całym kraju w szkołach technicznych i na wydziałach ścisłych uniwersytetów 26 kwietnia 2012 r. W ramach akcji "Dziewczyny na politechniki!" i "Dziewczyny do ścisłych!" uczelnie otwierają podwoje już po raz piąty. Tego dnia można bawić się z robotami, własnoręcznie prowadzić eksperymenty z prądem elektrycznym, komponować własne kremy i perfumy, spotkać studentki, które prowadzą koła naukowe i absolwentki, które pracują w renomowanych firmach.

Listę uczelni organizujących Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn i jego szczegółowy program można znaleźć na stronie: www.dziewczynynapolitechniki.pl.

Monika Banach, koordynatorka akcji, autorka raportu "Dziewczyny na politechnikach 2012", Fundacja Edukacyjna Perspektywy

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto