Dzika reprywatyzacja w Warszawie. Zapadł przełomowy wyrok. "Model działania z handlarzami roszczeń nie miał żadnego oparcia w prawie"

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
PAP
PAP
archiwum naszemiasto.pl
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie reprywatyzacji w Warszawie. Ustalono, że kupcy roszczeń nie byli stronami w postępowaniach. "Model reprywatyzacji z handlarzami roszczeń nie miał żadnego oparcia w prawie" - przekazał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał sprawę czterech skarg kasacyjnych na wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uchylił decyzje komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Jak podaje wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, NSA uchylił wszystkie cztery wyroki.

Dzika reprywatyzacja w Warszawie. "Przełomowy wyrok NSA"

"NSA wydał dzisiaj wyrok, którym zakwestionowane zostały de facto WSZYSTKIE decyzje zwrotowe i odszkodowawcze wydane na rzecz nabywców roszczeń. Sąd zakwestionował ten model reprywatyzacji. Przełomowy wyrok, tylko, że wydany jakieś 20 lat za późno… Wielki sukces Komisji Weryfikacyjnej" – napisał w mediach społecznościowych wiceszef resortu sprawiedliwości.

Wiceminister wskazał, że NSA wydał łącznie cztery wyroki o analogicznej treści.

"To nie tylko ogród przy Szarej zreprywatyzowany na rzecz Macieja M., ale także kamienice na Krakowskim Przedmieściu, zrujnowane po wojnie, do których roszczenia nabyto za bezcen". Ocenił, że "długotrwała walka Komisji Weryfikacyjnej okazała się być skuteczna".

O wyroku zrobiło się szybko głośno w sieci. Jak wyjaśnia miejski aktywista, współtwórca stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jan Śpiewak, setki budynków powinna być zwrócona miastu.

"Naczelny Sąd Administracyjny właśnie wydał wyrok, że kupcy roszczeń reprywatyzacyjnych nie byli stronami w postępowaniach. Oznacza to, że setki, jeśli nie tysiące budynków, musi natychmiast wrócić do miasta, a nielegalnie zarobiona kasa musi wrócić do państwa" – wskazał.

Działacz dodał, że teraz "prokuratura powinna zgłosić roszczenia do wszystkich nieruchomości Stachury, Mossakowskiego i całej bandy adwokatów, którzy kupowali roszczenia za bezcen i potem stawali się właścicielami gigantycznych fortun".

Sprawę komentowali także inni politycy. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News mówił o "precedensowym wyroku".

- Wygląda na to, że mamy rzeczywiście do czynienia z precedensowym wyrokiem. Czekamy na uzasadnienie – skomentował Trzaskowski. – My szanujemy orzeczenia sądowe. Po otrzymaniu tego uzasadnienia będziemy się do niego ustosunkowywać.

Wiceminister Sebastian Kaleta wyjaśnił, że wszystkie sprawy prowadzone przez Komisję Weryfikacyjną zostaną teraz przeanalizowane pod kątem wydanego w poniedziałek wyroku.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto