Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziki dają w kość mieszkańcom Wesołej. Wchodzą na prywatne posesje. Trwa odstrzał i odłów

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Polska Press / archiwum
Dziki znów spacerują po Wesołej. Ich populacja wzrasta, a lekarze weterynarii zarządzają kolejne odstrzały. Radzą też, w jaki sposób unikać zagrożenia ze strony tych zwierząt. Szczegóły poniżej.

„Dziki w zeszłym roku dawały się we znaku zwłaszcza na jesieni, gdy mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali ten temat do radnych i pracowników Lasów Miejskich Warszawa” - tłumaczy Hubert Zieliński, radny z Wesołej, który dopytuje urzędy o to, co chcą zrobić z tą sprawą. W tym roku sytuacja wygląda podobnie. W zalesionej części Wesołej spacerują dziki. Niektóre wchodzą także na prywatne posesje.

Problem - zdaniem radnego – spowodowany jest niewystarczającym odłowem klatkowym. Poza tym okręgi łowieckie nie miały pozwolenia na odstrzał.

- W 2019 r. z tereny Dzielnicy Wesoła do tutejszej jednostki wpływały zgłoszenia w formie telefonicznej oraz pisemnej z prośbą o interwencję w sprawie dzików głównie z okolic ulicy Topolowej - odpowiada Andżelika Gackowska, zastępca dyrektora Lasów Miejskich w Warszawie. W pobliżu znajduje się las oraz teren obwodu łowieckiego (działa tam koło „Grzywacz”).

To właśnie koła łowieckie mają za zadanie pilnowanie, by dziki nie zagrażały mieszkańcom, a ich populacja zbytnio się nie rozrastała. „Lasy Miejskiej - Warszawa podejmują immobilizację [odławianie - red.] dzików jedynie na posesjach zamkniętych” – czytamy.

Okazuje się, że od czasu stwierdzenia afrykańskiego pomoru świń na terenie Warszawy odłowione dziki nie mogą zostać przetransportowane poza aglomerację warszawską. Wobec tego częściej dochodzi do odstrzałów. Pod koniec maja br. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Warszawie wydał decyzję, która pozwala zredukować liczbę dzików na terenie miasta o pięćset sztuk. Do października odstrzelono 160 dzików, a 98 odłowiono także z terenu Wesołej.

Niemniej Lasy Miejskie proszą o ostrożność. Urzędnicy radą, by utrzymywać czystość posesji oraz zamykać pojemniki na śmieci. Rekomendują także niewyrzucane żywności w miejscach niedozwolonych oraz omijanie zrytego terenu – w tych miejscach pojawiają się dziki. „Nie wolno głaskać, karmić, podchodzić do dzika, który sprawia wrażenie zwierzęcia oswojonego, a w dalszym ciągu może być niebezpieczny” - tłumaczą urzędnicy. W przypadku zdarzenia z udziałem dzika powinniśmy skontaktować się z pracownikami ds. łowiectwa pod nr tel. 600 020 746 lub 600 020 747 (oba czynne całą dobę).

POLECAMY TEŻ:


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto