Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

E-głosowanie z problemami

boa
boa
Miało pójść gładko. Ale ogólnopolski test e-głosowania nie wypalił. – Jest tylu chętnych, że mamy problem z dostarczeniem kart kodujących i kart do głosowania – przyznają organizatorzy.

- Zainteresowanie akcją przerosło nasze oczekiwania. Zarejestrowało się ponad 11 tys. użytkowników. Większość nie dostała jeszcze kart. Jest nam z tego powodu bardzo przykro - powiedział MM-ce Rafał Flis ze Stowarzyszenia Polska Młodych.

Dodaje, że sam mechanizm e-głosowania działa bez zarzutu, a internetowe wybory zostaną wznowione w poniedziałek i potrwają do środy.

W oficjalnym komunikacie organizatorów czytamy: "Zawiódł składnik, który de facto nie jest składową systemu wyborczego. Do dystrybucji Kart Wyborczych i Kodowych wykorzystaliśmy pocztę elektroniczną. Okazało się, że rozesłanie Kart emailem napotkało na problem techniczny - poczta elektroniczna zaczęła dochodzić do wyborców z ogromnym opóźnieniem, co spowodowałoby, że większość z nich nie miałaby możliwości na przetestowanie systemu. Zapewne spowolnienie jest wynikiem automatycznych procedur mających na celu przeciwdziałanie wysyłania spamu."

Rafał Flis nie chce zdradzić,  ilu dokładnie osobom udało się dziś oddać głos w e-wyborach, wiadomo, że było ich kilkadziesiąt, czyli znikomy procent wszystkich zarejestrowanych.

Po co e-wybory?

Stowarzyszenie Polska Młodych od kilku lat walczy o wprowadzenie e-głosowania w Polsce. Ogólnopolski test prototypowego mechanizmu zaplanowano właśnie na 4 czerwca. W wyborach przez internet mieli wziąć udział wszyscy, którzy zarejestrowali się w systemie.

Prototyp systemu, o którym mowa, został stworzony dla Stowarzyszenia Polska Młodych przez zespół kryptologów i informatyków pod kierownictwem prof. Mirosława Kutyłowskiego, znanego na całym świecie specjalistę w tej dziedzinie.

Jak to miało działać?

W dniu wyborów każdy miał dostać jednorazowe linki do karty kodującej i karty wyborczej, a także link, który przenosi na stronę głosowania. Następny krok to wpisanie na stronie numeru seryjnego karty kodującej. Potem już tyko głosowanie, wpisanie numeru seryjnego karty wyborczej i gotowe.

Wyborcy mieli głosować na listę pięciu wyzwań dla Polski na kolejne 20 lat, m.in. reformę systemu edukacji, stworzenie silnych centrów naukowo-innowacyjnych i politykę parorodzinną.

Stowarzyszenie Polska Młodych zapowiada, że po e-wyborach przedstawi ocenę praktyczną zastosowanego systemu.


Czytaj także:
Warszawskie obchody 4 czerwca '89 - program
Inwazja kosmitów z Bródna na Brukselę
Złoty Boeing poleciał do Brukseli

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto