Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eko Patrol straży miejskiej - kim są ludzie, którzy dbają o zwierzęta w Warszawie? [ZDJĘCIA, WIDEO]

red
Eko Patrol straży miejskiej - kim są ludzie, którzy dbają o zwierzęta w Warszawie? [ZDJĘCIA, WIDEO]
Eko Patrol straży miejskiej - kim są ludzie, którzy dbają o zwierzęta w Warszawie? [ZDJĘCIA, WIDEO] Damian Kujawa
Straż miejska budzi w mieszkańcach Warszawy mieszane uczucia, ale działania jednego z jej referatów są szanowane i popierane przez wszystkich. To Eko Patrol, który codziennie podejmuje działania mające na celu zapobieganie bezdomności zwierząt i pomoc rannym stworzeniom, które widzimy dookoła. Jak wygląda ich codzienna praca?

- To pomoc zwierzętom od wczesnego poranka do późnych godzin nocnych - mówi Rafał Pniewski, starszy inspektor Eko Patrolu straży miejskiej. Jest on jednym z 46 pracowników warszawskiego Eko Patrolu, który niedawno obchodził 15-lecie swojej działalności.

Eko Patrol zaczynał z jednym wyspecjalizowanym do pomocy zwierzętom radiowozem, który działał na terenie całej Warszawy. Dzisiaj takich uzbrojonych w odpowiedni sprzęt pojazdów jest 11, a każdy podejmuje od kilku do kilkunastu interwencji dziennie. W okresie wiosennym i letnim, strażnicy Eko Patrolu mają pełne ręce roboty.

Rozpoczął się m.in. okres lęgowy ptaków, a to oznacza, że do Eko Patrolu wpływa mnóstwo zgłoszeń dotyczących młodych, które wypadły z gniazda i mogą wyglądać na potrzebujące pomocy. Okazuje się, że najczęściej takie informacje przysparzają strażnikom tylko niepotrzebnych wyjazdów.

- Takie ptaki rodzą się, wychowują, a następnie jeśli są zdrowe i zdolne, to zaczynają wychodzić z gniazda na ziemię. W ten sposób zaczynają naukę latania. Trzeba pamiętać, że to nie jest ptak chory, wygłodzony czy wychłodzony, którego oczywiście zabieramy i udzielamy pomocy. Młode podloty, które wypadają z gniazd są pilnowane przez rodziców i one są całkowicie zdrowe - tłumaczy Agnieszka Strzelak, młodszy strażnik Straży miejskiej Eko Patrolu, wskazując na jeden z najczęstszych błędów popełnianych przy zgłoszeniach.

Kolejnymi typami zgłoszeń zaliczanymi do obywatelskiej nadaktywności są sygnały o głośno szczekających psach w mieszkaniach lub domach. Zbędnej pracy strażnikom Eko Patrolu dodają także informacje o dzikach biegających po Warszawie.

- Z psami jest tak, że one po prostu mają pilnować posesji i jeśli ktoś podejdzie zbyt blisko, to reagują. Dostajemy sporo zgłoszeń, że pies ujada kilka godzin i dzieje mu się krzywda, a najczęściej on po prostu broni dobytku swoich właścicieli. Dziki z kolei już przyzwyczaiły się do obecności ludzi, ponieważ wraz z zasiedlaniem obrzeży Warszawy ludzie weszli na teren zwierząt. Jeśli dzik nie jest ranny, nie potrzebuje pomocy i nie atakuje ludzi, to nie ma podstaw do podjęcia interwencji - wyjaśnia Rafał Pniewski.

Jeśli jednak Eko Patrol otrzyma zgłoszenie o zaniedbanym psie, któremu dzieje się krzywda, wówczas rozpoczyna się proces odbierania zwierzęcia właścicielowi. Zwierzęta egzotyczne i ptaki przejęte przez Eko Patrol trafiają do ZOO, dzikie zwierzęta przekazywane są Lasom Miejskim, a psy i koty głównie do Schroniska Na Paluchu.

Jak powinno wyglądać prawidłowe zgłoszenie o udzielenie pomocy zwierzęciu? Kiedy widzimy, że jakiemuś stworzeniu dzieje się krzywda i zostało np. potrącone przez samochód, powinniśmy zabezpieczyć to miejsce oraz zwierzę, ale bez dotykania go. Warto pamiętać, że oszołomione ranne zwierzęta najczęściej mają do obrony jedynie zęby i mogą nie wyczuć naszych dobrych intencji. Wstępne rozpoznanie obrażeń jakich doznało zwierzę zostanie wykonane strażnicy Eko Patrolu, którzy przyjadą na miejsce zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt i rękawice do takich interwencji. Później przekażą ranne zwierzę w zależności od jego stanu do odpowiedniej placówki. Przy dokonywaniu takiego zgłoszenia warto pamiętać o jak najbardziej precyzyjnym podaniu adresu zdarzenia, a interwencję strażnikom dodatkowo możemy ułatwić, pozostając na miejscu do czasu ich przyjazdu.

- Pracownicy Eko Patrolu to miłośnicy zwierząt, pracujemy z nimi całą dobę. Przechodzimy w tym zakresie różne szkolenia, przeprowadzane w ZOO, ale także w naszych placówkach. Cały czas poszerzamy swoją wiedzę, aby nieść pomoc zwierzętom w jak najlepszy sposób. 15 lat temu ten referat został stworzony przez Piotra Mostowskiego i cieszymy się, że dzisiaj ten sektor rozwinął się na tyle, że sprawnie niesie pomoc zwierzętom na terenie całej Warszawy - podsumowuje Agnieszka Strzelak.

Zobacz też: Multimedialny Park Fontann 2017. Wiemy, kiedy odbędzie się pierwszy pokaz!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto