Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekoedukatorzy odwiedzą prawie dwa tysiące domów w Warszawie. Będą przekonywać do wymiany pieców

Joanna Postrzednik
Ekoedukatorzy odwiedzą prawie dwa tysiące domów w Warszawie. Będą przekonywać do wymiany pieców
Ekoedukatorzy odwiedzą prawie dwa tysiące domów w Warszawie. Będą przekonywać do wymiany pieców um.warszawa.pl
Ekoedukatorzy po raz drugi wyruszyli na spotkania z warszawiakami. Ich głównym celem jest przekonanie jak największej liczby właścicieli domów jednorodzinnych do wymiany tzw. "kopciuchów" na piece gazowe lub przyłączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dalsza część artykułu poniżej.

Kogo odwiedzą Ekoedukatorzy?

Do tej pory Ekoedukatorzy odwiedzili posiadłości z terenów najbardziej zagrożonych m.in. na Białołęce, w Rembertowie, Targówku, Wawrze i Wesołej. Do końca października 2018 wizyty Ekoedukatorów mogą spodziewać się właściciele 1850 domów jednorodzinnych na Mokotowie, w Ursusie, we Włochach i na Białołęce.

- Prowadzimy w Warszawie intensywne działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Mamy największy w Unii Europejskiej system miejskiej sieci ciepłowniczej, z którego korzysta już 80 proc. mieszkańców stolicy. Warszawiacy jeżdżą ekologicznymi autobusami, tramwajami oraz korzystają z kolejnych kilometrów rowerowych ścieżek. Dzięki nowo powstałym parkom, skwerom i posadzeniu kilkuset tysięcy drzew tereny zieleni stanowią obecnie 40 proc. przestrzeni miasta – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Jak wygląda spotkanie z Ekoedukatorem?

Jak poinformował stołeczny ratusz, jednym z głównych celów jest przypomnienie warszawiakom, że do końca 2022 r. z domów muszą zniknąć wszystkie stare piece, które nie spełniają norm ekologicznych. Podczas wizyty Ekoedukatora, warszawiacy poznają zalety korzystania z ekologicznych pieców i kotłów, a także dowiedzą się, jak uzyskać pieniądze z dotacji, które pokrywają nawet 100% inwestycji wymiany kotłowni. Miejscy pracownicy wytłumaczą także, czym są spowodowane zanieczyszczenia powietrza oraz wskażą skuteczne sposoby na lokalną walkę ze smogiem.

Nowa pula warszawskich dotacji na wymianę pieca

Ratusz przypomina, że od września 2018 warszawiacy ponownie mogą składać wnioski o dofinansowanej likwidacji starego pieca bądź przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej zaplanowanego na 2019 rok. Co trzeba zrobić? Aby otrzymać od 7 do 20 tys. zł na inwestycję, wystarczy wypełnić dokumenty w warszawskim Biurze Ochrony Środowiska lub Wydziale Ochrony Środowiska w swojej dzielnicy. O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne jak i przedsiębiorcy. Potrzebne formularze dostępne są na stronie internetowej, w Biurze Ochrony Środowiska (BOŚ) i w Wydziałach Obsługi Mieszkańców.

Program wymiany "kopciuchów" i podłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej ruszył w styczniu 2017 r. Do tej pory wymieniono ponad 600 pieców, a 500 gospodarstw podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej. W 2017 roku warszawiacy otrzymali 11,1 mln zł w formie dotacji na inwestycje związane z ochroną środowiska, m.in. na kolektory słoneczne, pompy ciepła czy instalacje fotowoltaiczne.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto