Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologiczna rewolucja stolicy. Jak Warszawa zmieniła się w ciągu 10 lat?

Gabriela Jasińska
Tradycyjny już Piknik z Klimatem w tym roku odbędzie się 2 września, na placu zamkowym w Warszawie. Przesłaniem tegorocznego wydarzenia jest rewitalizacja miast i ich przemiana. Główne hasło X edycji brzmi „Poznań – Warszawa – Katowice – od słów do dzieła”. Polska po raz trzeci będzie gościła Szczyt Klimatyczny Narodów Zjednoczonych. Dzisiaj, 21 sierpnia, odbyło się śniadanie prasowe dla przedstawicieli mediów.
Tradycyjny już Piknik z Klimatem w tym roku odbędzie się 2 września, na placu zamkowym w Warszawie. Przesłaniem tegorocznego wydarzenia jest rewitalizacja miast i ich przemiana. Główne hasło X edycji brzmi „Poznań – Warszawa – Katowice – od słów do dzieła”. Polska po raz trzeci będzie gościła Szczyt Klimatyczny Narodów Zjednoczonych. Dzisiaj, 21 sierpnia, odbyło się śniadanie prasowe dla przedstawicieli mediów. Paweł Wiśniewski
Warszawa konsekwentnie walczy ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniami powietrza w takich obszarach, jak: energia, transport oraz zieleń. Wciąż mamy sporo do zrobienia, ale - co warte odnotowania - w niektórych sektorach jesteśmy nawet stawiani za wzór. Szczegóły w artykule poniżej.

Ekologiczna rewolucja w Warszawie? Zmiany jakie zaszły w stolicy w ciągu ostatniej dekady są gigantyczne. - W momencie kiedy mieliśmy pierwszy piknik [10 lat temu - red.], Warszawa odprowadzała część swoich ścieków bezpośrednio do Wisły. W roku 2012 ten temat został zakończony i dzisiaj 100 procent ścieków w Warszawie jest oczyszczanych w najwyższych standardach europejskich - mówi Leszek Drogosz, dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy.

Transport w Warszawie
W roku 2012 po raz pierwszy został oficjalnie pokazany rower miejski, a ówczesny ambasador Danii był zachwycony tym, jak szybko rozpowszechnił wśród mieszkańców. Dzisiaj są to miliony wypożyczeń rocznie. - Przekształcił on także myślenie warszawiaków o rowerze, w tym też urzędników miejskich którzy na początku dyskusji na ten temat mówili "wy" i "my". "Wy" - czyli rowerzyści. Dzisiaj właściwie wszyscy to "my" - dodaje Drogosz.

Co się tyczy transportu publicznego, w roku 2011 zaczęto dopiero rozmawiać o pojazdach elektrycznych. Już w kolejnym roku takie autobusy jeździły już ulicami Warszawy, dzisiaj natomiast jest ich 30. W ciągu najbliższych dwóch lat ich liczba ma się zwiększyć do 100. Kolejną istotną kwestią o której mówi, jest car-sharing, który jeszcze kilka lat temu wydawał się kwestią odległą, a dzisiaj jest już coraz więcej takich pojazdów i stacji ładowania w Warszawie.

Mówiąc o kolejnych planów w tym roku, Leszek Drogosz wymienia inicjatywę wraz z ambasadą amerykańską, podczas której w Warszawie ma zostać zasadzonych 100 drzew na 100-lecie niepodległości, na ulicach takich jak Puławska czy Rondo Waszyngtona. Ma być to trwały symbol, który będą obserwowali również przyszłe pokolenia.

Warszawa a reszta Europy
Zapytany o sytuację ekologiczną w Warszawie, w porównaniu z innymi krajami, dyrektor tłumaczy, że: - W Warszawie wykonaliśmy dobrą robotę, bo myśmy podłączyli większość mieszkań do sieci ciepłowniczej, aż 80 procent. Tylko niewielka część mieszkań jest podłączona do sieci gazowej, chociaż i tak jest to problemem, tak jak problem zanieczyszczonego powietrza które napływa. Będziemy rozwiązywać to patrząc, jak inne miasta z tym dają radę.

Podkreśla też jak ważna jest kwestia walki z odpadami. - Jesteśmy w tym parę kroków za innymi miastami Europy Zachodniej, gdzie edukacja obywatelska jest bardziej rozwinięta, ale jest też rozwinięty przemysł, który zagospodarowuje tymi odpadami. U nas niestety takiego przemysłu nie ma zbyt wiele, w związku z tym mamy problem i nie wiemy co zrobić z odpadami. Można je wysegregować, można stworzyć miejsca gdzie te odpady są zlokalizowane, ale często nie ma odbiorcy. To jest ważny problem i trzeba stworzyć system upłynnienia tych odpadów - mówi.

Co cenią sobie osoby odwiedzające stolicę? Jest to m.in. zieleń, świetnie funkcjonujący transport publiczny w Warszawie oraz Bulwary nad Wisłą. Jak opowiada pan Leszek Drogosz, parę lat temu mer Paryża wystosowała list do burmistrzów innych miast, żeby odpowiedzieli na jej pomysł zazielenienia bulwarów paryskich. Warszawa odpowiedziała, że się cieszą, że Paryż dołącza do takich inicjatyw które nasze miasto już posiada. Nawet miasta, które odgrywają dużą rolę w Europie mogą podpatrzeć coś od Warszawy.

Wkład każdego z nas w lepsze środowisko
Dyrektor Biura Infrastruktury podkreśla też to, że powinniśmy się nauczyć stawiać wymagania władzy publicznej i państwowej dotyczące spraw kluczowych dla naszej przyszłości. Na koniec powiedział nam o edukowaniu, które jest kluczowe. Już we wczesnych latach szkolnych, w przedszkolu, powinno się zwracać więcej uwagi na praktyczne rozwiązywanie problemów środowiska. - Miejmy oczy otwarte, bo to od nas wszystko zależy - podsumowuje.

Warszawa konsekwentnie walczy ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem powietrza w takich obszarach jak: energia, transport oraz zieleń. Właśnie te kwestie są poruszane na corocznym już Pikniku z Klimatem. W tym roku odbędzie się on 2 września, na Placu Zamkowym w Warszawie. Główne hasło X edycji to: „Poznań – Warszawa – Katowice – od słów do dzieła”. Polska ma również zaszczyt gościć już po raz trzeci Szczyt klimatyczny Narodów Zjednoczonych, który w tym roku odbędzie się w Katowicach.


od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto