Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne fascynacje gimnazjalistów

Przemek Dana
Przemek Dana
II edycja Projektu "Fascynacje zaklęte w nauce i biznesie. Ogólnopolski program rozwoju kompetencji kluczowych w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych i przedsiębiorczości dla uczniów gimnazjów" jest już w toku.

Gimnazjaliści rozpoczęli swoje zajęcia w październiku. We wrześniu pożegnani zostali uczniowie III klas, których zastąpili młodsi koledzy - kolejne prężne umysły. Wszystkie pięcioosobowe drużyny Nib-owiczów ruszyły ostro do ataku. Drugi rok realizacji projektu: moduł z nauk matematyczno-przyrodniczych przebiega pod hasłem "Ekologiczne azymuty".

Trzy obszary zadań

Edukacyjna przestrzeń programu została podzielona na trzy obszary: zadania w ramach których powstaną takie elementy jak mikroplaneta, wyspa, debata, kongres i akwarium. Drugi to źródło wiedzy zwane "laboratorium informacji ekologicznej" - umiejętność pracy z informacją, trzeci to prezentacje czyli zdolność do upowszechniania własnego dorobku.

Ekologiczny zawrót głowy

Na blogach drużyn czytamy, że pierwsze zajęcia to naprawdę "ekologiczny zawrót głowy". Zespoły miały w obowiązku stworzyć Gimnazjalny Instytut Ekologii, w którym każdy ma określoną rolę do spełnienia. W ramach zajęć załogi "instytutu" zbudowały mikroplanetę - sztuczny ekosystem, który należy obserwować i wyciągać wnioski.

Mali biznesmeni

Moduł dotyczący przedsiębiorczości nazwany został "Postaw na przedsiębiorczość". Jego celem jest przybliżenie zasad zakładania własnego przedsiębiorstwa, umiejętności dostrzegania szans, ale też zagrożeń, współpracy zgodnie z kodeksem etyki (poziom mikroekonomiczny). Drużyny już mają pomysły na swój wymarzony biznes i przygotowują się do jego założenia. Zajęcia odbywają się pod hasłem "na rok przed rozpoczęciem działalności gospodarczej", "na sześć miesięcy ( …) - biznes planu ciąg dalszy", "na pięć miesięcy …" itd. czyli analiza sytuacji rynkowej, firmy, potencjalnych klientów czyli wszystkie aspekty rynku nim wystartuje się z własną działalnością gospodarczą.

Jednym z zadań postawionych fascynatom nauki jest założenie strony www. Pierwsze "lwy biznesu" już założyły swoje strony, a adresy można znaleźć na stronie www.naukaibiznes.pl w zakładce Witryny NIBLandii. Niecierpliwie czekamy na efekty pracy NIB-geniuszy!

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowany na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej przez konsorcjum firm Doradztwo Gospodarcze DGA S.A z Poznania oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego z Zielonej Góry.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: www.naukaibiznes.pl

Patronat nad projektem objęło Moje Miasto Łódź.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto