Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologiczne Lotnisko Chopina: Mniej hałasu i mniejsze zużycie paliwa

Redakcja
Fot. materiały prasowe
Lepsza ochrona środowiska, mniejsze zużycie paliwa i mniejszy hałas samolotów przy startach i lądowaniach – takie efekty ma przynieść współpraca badawcza zawiązana wspólnie przez polskie linie lotnicze, wiodącego producenta samolotów oraz firmy zarządzające lotniskiem i kontrolą ruchu lotniczego w Warszawie.

Rozpoczęcie współpracy zostało ogłoszone podczas Polsko-Amerykańskiego Szczytu Gospodarczego. Odpowiednią umowę podpisali przedstawiciele Portów Lotniczych, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Polskich Linii Lotniczych LOT, Enter Air, Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego oraz firmy Boeing.

Czytaj także: Pierwsze w historii oświadczyny na Lotnisku Chopina! (WIDEO)

Istotą prac badawczych będzie poprawa efektywności wykorzystania przestrzeni kontrolowanej Lotniska Chopina. Badane będą m.in. nowe techniki podejścia samolotów do lądowania, które pozwolą zmniejszyć zużycie paliwa przez linie lotnicze oraz zwiększyć liczbę operacji lotniczych na lotnisku przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji hałasu. Pierwsza faza projektu potrwa do grudnia.

- Już od dłuższego czasu podejmujemy działania, które mają na celu ograniczanie emisji zanieczyszczeń powietrza czy zmniejszanie hałasu. Efektem tych działań jest m.in. certyfikat Airport Carbon Accreditation przyznany nam w ubiegłym roku przez stowarzyszenie Airports Council International Europe – przypomina Andrzej Ilków, dyrektor Biura Bezpieczeństwa Operacji Lotniczych na Lotnisku Chopina.

Czytaj także: Lotnisko Chopina zatrudni kobiety

Robert Ochwat, kierownik Działu Kontroli Zbliżania w Warszawie podkreśla, że PAŻP wdraża na Lotnisku Chopina techniki przyjazne środowisku praktycznie od początku swojego samodzielnego istnienia, co przynosi wymierne korzyści. - Tylko w okresie wdrożeniowym w pierwszych trzech kwartałach 2009 roku wykonano 289 lądowań techniką tzw. „zielonych operacji”, czyli CDO. Wykonanie tych 289 „zielonych” operacji pozwoliło przewoźnikom zaoszczędzić od 14 do 43 ton paliwa. Dla mieszkańców Warszawy i dla mazowieckiego środowiska naturalnego to zmniejszenie emisji spalin - od 44 do 135 ton CO2 - w samym tylko okresie wdrożeniowym.

- Wdrożona w przestrzeni powietrznej wokół warszawskiego lotniska technika Continous Descent Operation, polega na jednostajnym, nieprzerwanym zmniejszaniu wysokości od poziomu przelotowego do lądowania. Celem stosowania tej techniki, jest utrzymanie silników samolotu w trybie pracy na biegu jałowym, co korzystnie wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa oraz emisji hałasu.

CDO jest stosowane na wielu lotniskach w USA i w Europie, a wiele pozostałych pracuje nad wdrożeniem.

- LOT uczestniczy w wielu inicjatywach branży lotniczej zmierzających do ograniczenia negatywnego jej oddziaływania na środowisko, zwłaszcza służących zahamowaniu wzrostu emisji CO2 do atmosfery. Podjęte przez IATA zobowiązanie corocznego ograniczania emisji o 1,5 proc. do 2020 roku oraz osiągnięcia bezemisyjnego wzrostu po tym czasie, obliguje nas do aktywnego działania – mówi Andrzej Rode, kierownik Działu Ochrony Środowiska w PLL LOT S.A.

Projekt zainicjowany na Polsko-Amerykańskim Szczycie Gospodarczym będzie pierwszym znaczącym przedsięwzięciem badawczo-rozwojowym prowadzonym przez firmę Boeing w Polsce. – Inicjatywa, z którą wychodzimy jest wyrazem uznania dla unikalnego talentu polskich specjalistów i światowej klasy technologii, które są tu rozwijane – mówi Henryka Bochniarz, prezydent Boeing Central & Eastern Europe.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

źródło: lotnisko-chopina.pl

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto