Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

EKOpark, Ursus. W Warszawie powstał pierwszy park ekologiczny za 5 milionów złotych

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
EKOpark, Ursus. Ścieżki wykonane z materiałów z recyklingu, domki dla biedronek, łąka kwietna, drewniany plac zabaw i niecki na deszczówkę. W Warszawie powstał pierwszy ekologiczny park dla mieszkańców. Co jeszcze w nim znajdziemy? O tym w artykule poniżej.

EKOpark za ponad 5 mln zł

Mineralne ścieżki, dzika roślinność, latarnie na energię słoneczną, niecki zbierające wodę deszczową do podlewania roślin i plac zabaw z naturalnych materiałów - to niektóre elementy nowego ekologicznego parku w Ursusie, który powstał przy ul. Gierdziejewskiego na terenie dawnej fabryki ciągników. - Cieszę się, że wcześniej mocno zurbanizowany plac przemienił się w teren pełen roślin. To dobry kierunek, w którym chcemy podążać – powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy. Koszt realizacji pierwszego etapu wyniósł 5,65 mln zł. Obecnie trwają prace nad 1,7 ha drugiej części EKOparku, które mają zakończyć się jesienią tego roku.

ZOBACZ, jak wygląda EKOpark w Ursusie

EKOpark, Ursus. W Warszawie powstał pierwszy park ekologiczn...

Projekt mieszkańców

Zanim rozpoczęły się prace nad budową parku, mieszkańcy Ursusa mieli szanse na podzielenie się swoimi pomysłami do projektu. I tak powstała siłownia plenerowa, strefa do treningów z ciężarem własnego ciała, drewniany plac zabaw dla dzieci, ścieżka edukacyjna z eko-ciekawostkami oraz platformy z drzewa modrzewiowego i daszkami dającymi cień. Z kolei nawierzchnia ścieżek wykonana jest z przepuszczalnego materiału mineralnego, a do podbudowy ciągów pieszych użyto materiałów recyklingowych.

– Ursus potrzebuje więcej przestrzeni dla mieszkańców do wypoczynku i obcowania z naturą. Projekt EKOparku jest odpowiedzią na te potrzeby, ale także wyznacza nowe trendy projektowania miejskich terenów zieleni – powiedział Bogdan Olesiński, burmistrz Ursusa.

Domki dla biedronek

Park ma zachować swój naturalny charakter przez cały rok i stać się miejską dżunglą. Około 980 m2 zajmują łąki kwietne, które mają być koszone jedynie raz w roku. Naturalność zachowają także trawniki - Ogrodnicy będą je kosić jedynie pięć razy - informuje ratusz. Około 70 procent parku to przestrzeń biologicznie czynna - przeważa tam zieleń, w której mogą zamieszkać owady i małe zwierzęta. Są też budki lęgowe oraz ochronne domki dla biedronek i motyli.

– Warszawianki i warszawiacy chcą relaksować się otoczeniu natury. W nowym parku połączyliśmy miejską zieleń z ekologicznymi rozwiązaniami, takimi jak system do gromadzenia wody opadowej czy mineralne ścieżki. Najmłodsi mieszkańcy mają tu mnóstwo przestrzeni do zabawy i nauki o świecie przyrody - powiedziała Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto