Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekspres Solidarności dotarł do Gdańska

Jarek Kowal
Jarek Kowal
- Mimo długiej podróży, nie widać po nich śladów zmęczenia, są niezniszczalni - mówią opiekunowie blisko dwustu młodych ludzi z 44 krajów świata, którzy przyjechali Ekspresem Solidarności w czwartek (4 grudnia) o godz. 2 do Gdańska.

Podróż rozpoczęła się 1 grudnia w Krakowie, gdzie wykładem "Doświadczenie dwóch totalitaryzmów" amerykański pisarz, George Weigel wprowadził młodzież w tematykę faszyzmu i komunizmu. Kolejnym - bardzo ważnym - punktem pobytu w Polsce było zwiedzanie hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

W środę, zaraz po godzinie siódmej Ekspres Solidarności wyruszył do Warszawy, gdzie Weigel opowiadał o powstaniu warszawskim i w getcie żydowskim, a prof. Władysław Bartoszewski mówił o sensie walki o wartości w każdej sytuacji.

Na zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego poświęcono trzy godziny, po czym - zaraz po godzinie dwudziestej - Ekspres Solidarności wyruszył w podróż do swojej ostatniej stacji, czyli Gdańska.

Napięty harmonogram w Gdańsku

Młodzież przybyła do Trójmiasta przed godziną drugą, nie mieli jednak czasu na długi odpoczynek, bo już o dziewiątej rano na uroczystym śniadaniu przywitał ich prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz oraz dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, Maciej Zięba OP.

Po posileniu się uczestnicy wyprawy wsiedli na statek, gdzie wysłuchają wprowadzenia o Wolnym Mieście Gdańsku, kwestiach polsko-niemieckich i znaczeniu Westerplatte. Zwiedzanie historycznego półwyspu gdańskiego potrwa do godziny dwunastej, następnie na uczestników czeka kolejny wykład Georga Wigela oraz zwiedzanie wystawy Drogi do Wolności wraz z dyrektorem Fundacji Centrum Solidarności, Jerzym Borowczakiem.

Młodzi są niezniszczalni

- Młodzież jest zachwycona Gdańskiem - opowiada Katarzyna Kaczmarek z Europejskiego Centrum Solidarności, która opiekuje się grupą podróżnych. - Mimo długiej podróży, nie widać po nich śladów zmęczenia, są niezniszczalni. Cały czas śpiewają, rozmawiają. Właśnie płyniemy na Westerplatte, dziś rano przywitał nas prezydent Adamowicz i obiecał, że będzie towarzyszyć nam podczas Forum Młodych, wydarzenia na które wszyscy czekamy ze zniecierpliwieniem.

Nie jest to zaskoczeniem, Forum Młodych w gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej uświetnią m.in. Lech Wałęsa, Dalajlama XIV i Michaił Gorbaczow - ludzie, którzy walczyli (i walczą do dziś) o pokój na świecie. W sobotę jeszcze tylko uroczyste wręczenie Nagrody Lecha Wałęsy i konferencja "Solidarność dla przyszłości", a w niedzielę powrót do domów.

Jak podkreślają organizatorzy akcji, najważniejsze jest dla nich zachowanie pamięci o moralnym przesłaniu Solidarności i przekazanie jej dziedzictwa przyszłym pokoleniom. Czy tak rzeczywiście się stanie, pokaże czas.

Czytaj też:


Chętnych na Forum Młodych sprawdzą tajniacy

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto