Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2018 - idą w ciemności, chłodzie i milczeniu. Do pokonania jest 40 km

red
Ekstremalna Droga Krzyżowa - idą w ciemności, chłodzie i milczeniu. "To uzależnia". W Warszawie odbędzie się 11 marca
Ekstremalna Droga Krzyżowa - idą w ciemności, chłodzie i milczeniu. "To uzależnia". W Warszawie odbędzie się 11 marca Materiały Stowarzyszenia WIOSNA
Chodzą głównie młodzi. Najczęściej wierzący w Boga, ale czasami także wątpiący lub negujący jego istnienie. Idą w chłodzie, ciemności i milczeniu, żeby się sprawdzić oraz odnaleźć swoje miejsce. Ekstremalna Droga Krzyżowa cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku odbędzie się 23 marca.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to inicjatywa księdza Jana Stryczka, prezesa Stowarzyszenia Wiosna. Po raz pierwszy odbyła się w 2009 roku. Przeważnie przyjmuje się, że jej trasa wynosi co najmniej 40 kilometrów, chociaż zdarzają się i krótsze przemarsze. Uczestnicy wyruszają po zmroku, idą w milczeniu, a do celu docierają o świcie. Każdy otrzymuje rozważania w formie mp3, które powinny towarzyszyć uczestnikom w trakcie wędrówki.

- Rozważania na każdy rok są inne. Piszą je ludzie świeccy i są oryginalne, bo piszą je po prostu ludzie, którzy dużo przeżyli, specjalnie dla uczestników tej wyprawy. Autorami są w większości członkowie Wspólnoty Indywidualności Otwartych - tłumaczy Małgorzata Stabrawa ze stowarzyszenia Wiosna.

Co roku liczba uczestników na trasach EDK w całej Polsce rośnie. W tym roku organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy uczestników. W ubiegłym roku trasy EDK przeszły przez 252 miasta w 11 krajach. W Warszawie i okolicach odbędzie się kilkanaście Ekstremalnych Dróg Krzyżowych (na Bemowie, Ursusie, w Piastowe, Wyględowie, Sochaczewie, Rembertowie, Otwocku i Łazach). Zapisać można się w każdym momencie. Szczegółowe dane znajdziecie pod tym linkiem.

- Bardzo dużo osób powraca na trasy EDK w kolejnych latach. Niektórzy robią sobie EDK we własnym zakresie nawet kilka razy w roku. Jest to coś, co uzależnia, ludzie lubią to powtarzać, bo daje im to satysfakcję - mówi Małgorzata Stabrawa.

ZOBACZ TEŻ: Jak grzeszymy? Grzechy najczęściej wyznawane w konfesjonałach regionu i całego kraju [lista grzechów]
Co roku powstają nowe trasy EDK i może je stworzyć w zasadzie każdy. Nie trzeba mieć za sobą święceń, ale warunkiem jest akceptacja przez organizatorów jako opiekun grupy. Taka osoba będzie odpowiedzialna za uczestników EDK. Przed przystąpieniem do drogi krzyżowej prowadzone są szkolenia. Nie są to jednak treningi fizyczne, o które trzeba zadbać we własnym zakresie.

- Podczas szkoleń uczestnicy rozpatrują różne scenariusze. To są długie trasy pokonywane nocą. Często zdarza się, że uczestnicy mają kryzysy na trasie i właśnie na takie sytuacje wszyscy są przygotowywani. Dostają także informacje o tym, co zrobić w przypadku, gdy jeden z uczestników się zgubi. Udzielane są także informacje na temat niezbędnych do zabrania rzeczy. Udział może wziąć każda osoba pełnoletnia - mówi przedstawicielka stowarzyszenia Wiosna.

Rzeczy, które przewidziane są jako niezbędne dla uczestników EDK jest sporo - prowiant na drogę, ciepłe ubrania, naładowany telefon komórkowy, latarka, podstawowe opatrunki i odblaski. Warto też poinformować bliskich o planowanym wyjściu, sprawdzić lokalną prognozę pogody oraz zabrać ze sobą GPS.

- Pomysłodawcy chcieli, żeby to była naprawdę ekstremalna droga krzyżowa. To ma być poniekąd katharsis, droga, która oczyszcza i zmusza do prawdziwego wysiłku, zmęczenia i bólu. Dopiero wtedy uczestnicy są gotowi zostawić za sobą wszystkie problemy dnia codziennego i stanąć twarzą w twarz z samym sobą. Możemy już powiedzieć, że to jest trend wśród młodzieży. Oni chcą się sprawdzać, żyć w ekstremalnych warunkach i wyznaczać sobie cele - przekonuje Małgorzata Stabrawa.

- Nie jest prawdą, że młodzież odwraca się od kościoła. Dzisiejszej młodzieży nie wystarczy życie bierne, oni chcą mieć realny wpływ na to życie, przekraczać granice. Szukają samego siebie lub odpowiedzi na pewne kwestie, ale to wszystko jest związane z przekraczaniem strefy komfortu - podsumowuje przedstawicielka stowarzyszenia Wiosna.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto