Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektrownia Powiśle ożyła mimo pandemii. Piękne industrialne wnętrza zachwycają odwiedzających. Stolica zakochała się w tym miejscu

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Elektrownia Powiśle - mimo pandemii - tętni życiem. Wieczorem, w dniu otwarcia, wypełniły się knajpki i bary. Odwiedzający mogli zobaczyć imponujące wnętrza, w których udało się ocalić ważny kawałek historii Powiśla. Pomiędzy luksusowymi sklepami i barami znalazły się rozdzielnie elektryczne, przyciski i stalowe elementy.

W maju, w czasie ograniczeń związanych z pandemią, otwarto Elektrownię Powiśle. Inwestycja oczekiwana na od dawna, była gotowa już na początku kwietnia. Wtedy na przeszkodzie stanęły rządowe obostrzenia, teraz można już było zaprosić pierwszych klientów.

Dawną halę maszyn i kotłownię, gdzie przez ponad sto lat (od 1904 roku) wytwarzano prąd dla Warszawy, zamieniono w elegancki dom handlowy, przełamany gastronomicznym food hallem, czyli przestrzenią z knajpkami, barami i restauracjami, gdzie jedziemy możemy zamówić i zjeść ze znajomymi przy wspólnym stole.

Elektrownia Powiśle ożyła mimo pandemii. Piękne industrialne...

Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim architektura. Przed wejściem do budynku widzimy szklany szyb. Dawniej transportowano nim węgiel, dziś zamieniono go na windę. Obok charakterystyczna niebieska budka, niegdyś służąca osobom kontrolującym dostawy. Odtworzono również część kominów górujących dawniej nad Powiślem.

Główne wejście do budynku zlokalizowano od strony placu - na którym latem organizowane będą pokazy fontann do muzyki Chopina. Po przekroczeniu drzwi widzimy potężną stalową konstrukcję, zachowaną z czasów funkcjonowania elektrowni. Z budynku usunięto węglowe piece, w zamian powstały cztery poziomy zajmowane przez sklepy. Co kawałek można poczuć ducha tego miejsca. Pozostały spektakularne tablice rozdzielcze - z jednej można było wyłączyć prąd Pałacu Kultury i Nauki - żyrandole zrobione z pozostałości sprzętu elektrowni, czy planu i zdjęcia budynku umieszczone na fototapetach w niektórych miejscach.

Na szczycie (piętro +2) wkrótce otworzy się tzw. beaty hall, czyli piętro poświęcone urodzie. Dziesięciu najemców przygotowuje usługi kosmetyczne, od manicure, aż po bardziej specjalistyczne zabiegi. Co ciekawe, pomiędzy nimi ulokowano nieduży bar, gdzie można będzie zamówić np. wyciskany sok lub... szampana.

Z bulwarów na "coś na ciepło"

Budynek ma piękne osie widokowe. Z kolejnych piętr widać Pałac Kultury i Nauki, Powiśle, bulwary czy Pragę i górujący nad okolicą Stadion Narodowy. Choć główne wejście znajduje się od ulicy Dobrej, do Elektrowni wejdziemy także od Elektrycznej oraz od Leszczyńskiej (tuż obok Centrum Nauki Kopernik). Tyłem wchodzić będą zapewne osoby, które zgłodnieją po spacerze na bulwarach wiślanych. W tym miejscu ulokowano bowiem tzw. "food hall". Pomysł, znany już z m.in. Hali Koszyki czy Hali Gwardii. Kilkanaście barów, restauracji oferujących street food, czyli "uliczne jedzenie" serwuje swoje dania. Po środku stoły, a obok trzy bary.

Elektrownia Powiśle. Zajrzeliśmy do "katedry przemysłu". W ś...

Przestrzeń sprytnie podzielono na dwie części. W pierwszej z barem "Elektryk" i "Centrala" jest gwarno. W barach zamówimy piwo, do tego amerykańską kanapkę czy azjatyckie pierożki. Po drugiej stronie jest spokojniej. Bar ulokowano na środku, stoliki - w tym wygodne loże i fotele, przy oknie. W menu zamiast piwa i wina królują tam drinki.

Wart docenienia jest jeszcze jeden fragment hali dawnej elektrowni - wyremontowany według projektu pracowni APA Wojciechowski. To dwa skrzydła, które przypominają dawne targowe ulice. Zobaczymy tam sklepy zamykane charakterystycznymi kratami, podłogę imitującą bruk, a nawet ogródki czekające na kawiarnie. Do dawnej Warszawy nawiązuje także targ, który dwa-trzy razy w tygodniu będzie wypełniał część tej przestrzeni.

Hala to nie jedyna przestrzeń, którą na sporej działce buduje amerykański deweloper. Od 2018 roku do budynków biurowych (to w sumie 28 tys. mkw.) wprowadzają się kolejni najemcy. W parterach znalazły się tam także sklepy i restauracje. Będzie również 90 apartamentów na wynajem.

W przyszłym roku, na działce obok, powstać ma także hotel Barceló, w stylu iberyjskim. Między halą elektrowni, a Centrum Nauki Kopernik, trwają jeszcze dwie budowy. Pierwsza, cały budynek kesonu, przeznaczona będzie na restaurację Mateusza Gesslera. Latem na dachu ustawione będą tam dodatkowe stoliki z widokiem na bulwary, Wisłę i prawy brzeg. Druga budowa, to obiekt handlowo-usługowy, który zostanie połączony z halą. Znajdą się tam dodatkowe sklepy i restauracje poszerzające ofertę Elektrowni Powiśle.

Lista sklepów i restauracji

Zakupy:
Urban Outfitters (debiut w Polsce), Weekday (debiut w Warszawie), COS, Marc O’Polo Denim, Levi’s, Converse, Napapijri, Elementy Wear, Warsaw Concept Store, Jestem Slow Concept Store, Optique Exclusive, atelier Paprocki&Brzozowski, neoperfumeria GaliLu, Orska

Beauty Hall:
Beauty Skin Klinika Zdrowia i Urody, Warszawska Izba Lordów, Duda Hair Design, Nail & Beauty Bar, Alba1913, Balance & Beauty by Marta Bem, Lycon, DNA Clinics, Let’s Beauty

Gastronomia:
Niewinni Czarodzieje 2.0, Pełną Parą, Bio Box, Osmania, Tel Aviv Urban Food, Soul Food, Złota Kura, Dim Sum Box, Trufla Pasta Bar, Vietlabb, Quattro Canti, YE YE Mex Food, Zimny Drań, Tres Toros, lodziarnia Na końcu tęczy, Vita Cafe, Dziugas House, Lindt, Lifestyle Designers Cafe

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto