Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektryczne hulajnogi znikną z ulic Paryża. Czy podobny los czeka Warszawę? Mieszkańcy zirytowani porzuconymi na chodnikach pojazdami

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Mieszkańcy Paryża zdecydowali w referendum, że nie chcą by w mieście funkcjonowały elektryczne hulajnogi. To pionierska decyzja, czy podobne decyzje mogą zapaść w innych europejskich metropoliach? Sprawdzamy, jak to wygląda w Warszawie. Tu mieszkańcy także mocno skarżą się na problemy z hulajnogami.

W referendum wzięło udział 7,46% z około 1,3 miliona uprawnionych do głosowania. Zdanie wyraziło zatem około 100 tysięcy osób, z których 89% było za wprowadzeniem zakazu wynajmu na terenie stolicy Francji. W 2021 roku we Francji w wypadkach związanych z e-hulajnogami zginęły 24 osoby, w tym jedna w Paryżu. – Obywatele wyraźnie wypowiedzieli się przeciwko hulajnogom elektrycznym – podkreśliła mer Paryża Anne Hidalgo.

Elektryczne hulajnogi znikną z ulic Paryża. Czy podobny los ...

Czy Warszawa pójdzie śladem Paryża?

Z "Raportu z badania opinii mieszkańców Warszawy na temat stołecznej Straży Miejskiej" możemy dowiedzieć się, że problem z porzuconymi hulajnogami to jeden z najbardziej palących, wskazanych przez mieszkańców. Porzucanie ich w sposób, który zagraża bezpieczeństwu pieszych wskazało aż 84% osób. To nie pierwszy raz, gdy słychać, że mieszkańców drażni porzucanie ich na środku chodnika czy zastawiając przejście.

- W projekcie ustawy regulującej zasady dotyczące e-hulajnóg był zapis o obowiązku podpisania umowy operatora z samorządem. Nie wiemy dlaczego, ale ostatecznie ten zapis wyleciał z ustawy. Zatem w zasadzie nie mamy narzędzi aby ograniczać działalność operatorów - tłumaczy nam Mikołaj Pieńkos z ZDM. - Operatorzy płacą nam też za dzierżawę przestrzeni miejskiej na potrzeby parkowania hulajnóg, nie jest więc tak że są to dodatkowe koszty dla samorządu - dodaje.

Hulajnogi a bezpieczeństwo

Ponadto, jak dowiadujemy się zasady wypracowane przez Warszawę spodobały się też w innych miastach, które chcą się na nich wzorować. Zapytaliśmy też czy stwarzają one zagrożenie dla mieszkańców. Okazuje się, że dane o wypadkach e-hulajnóg są zbierane przez policję dopiero od 2020 r. (wcześniej policjanci nie traktowali elektrycznej hulajnogi jako osobnej kategorii pojazdów). Statystyki kształtują się następująco:

  • w 2020 r. było w Warszawie 21 takich wypadków (w tym 11 spowodowanych przez kierujących e-hulajnogą),
  • w 2021 r. było to 35 wypadków (w tym 11 spowodowanych przez kierującego e-hulajnogą),
  • do tej pory odnotowane zostały 2 wypadki śmiertelne.

Zestawiając to z ogólną liczbą wypadków, wyeliminowanie e-hulajnóg mogłoby skutkować zmniejszeniem liczby wypadków o około 3-5% wypadków.- Danych za 2022 r. jeszcze nie mamy, zapewne będą wyższe ale to nadal bardzo niewielka część wszystkich zdarzeń na drodze - mówi Pieńkoś. - Pytanie o to, czy lepiej jest z hulajnogami czy bez nich jest otwarte i ja nie umiem jednoznacznie ocenić. Na pewno dzięki naszej współpracy jest lepiej niż byłoby bez niej - podsumowuje.

Regulacje prawne

Warszawa jako pierwsza w Polsce podjęła się współpracy i uzgodnienia z operatorami zasad ich funkcjonowania w mieście. Odkąd udało się podpisać porozumienia z wszystkimi firmami (łącznie jest ich aktualnie pięć). Hulajnogi są rozstawiane tylko w wyznaczonych miejscach, ich prędkość jest fizycznie ograniczona do 20 km/h. Niestety, użytkownicy często porzucają sprzęt byle gdzie i to jest duży problem, z którym operatorzy muszą sobie poradzić. Miasto, siłami straży miejskiej, usuwa setki takich porzuconych hulajnóg i operatorzy są obciążani kosztem tej operacji - tłumaczy nam ZDM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto