Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elizeum w Warszawie. Najbardziej zagadkowy zabytek miasta zostanie uratowany. Prace badawcze rozpoczną się jeszcze w tym roku

Redakcja
Stołeczny Konserwator Zabytków
W jednym z najbardziej tajemniczych zabytków w stolicy przeprowadzone zostaną prace badawcze. W podziemnej grocie bawili się możni XVIII-wiecznej Warszawy. Teraz konieczne jest poznanie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób można ratować tę niezwykłą konstrukcję. Potrzebne jest również przygotowanie projektu budowlanego izolacji obiektu. Dzięki dotacji projekt powstanie w tym roku.

Elizeum jest to XVIII-wieczna podziemna rotunda umieszczona w Skarpie Wiślanej na terenie Parku na Książęcem. Dwukondygnacyjną, podziemną grotę budowano w latach 1776-78, według projektu Szymona Bogumiła Zuga jako podziemny salon księcia Kazimierza Poniatowskiego.

- Grota jest unikatowym obiektem w skali europejskiej oraz świetnym dziełem inżynieryjnym. Dzięki przemyślanej podwójnej konstrukcji (kopuła i ściany są dwupłaszczowe z pustką wewnątrz), obiekt pomimo bardzo złych warunków przetrwał do dziś - podkreśla stołeczny ratusz.

Obecnie stan konstrukcji Elizeum oceniany jest przez ekspertów jako średni (ekspertyza techniczna z 2017 r.). Największy problem jest z wilgocią, miejscami mur jest mokry. Nie pomaga w tym brak sprawnej wentylacji. Wewnątrz stała kondensacja pary wpływa destrukcyjnie na cegłę. Historyczna izolacja została uszkodzona przez korzenie drzew, które wyrosły na nasypie. W związku z brakiem właściwej izolacji zabytek jest stale zalewany wodą opadową i gruntową. Konserwatorowi zabytków zależy na tym, by jak najszybciej podąć działania ratunkowe, które mogą zatrzymać degradację Elizeum.

Elizeum w Warszawie. Najbardziej zagadkowy zabytek miasta zo...

Szczegóły badań

W pierwszej kolejności należy zaktualizować istniejące ekspertyzy techniczne i wykonać dokumentację projektową, w zakresie zabezpieczenia przeciwwilgociowego, na podstawie której przeprowadzone zostaną prace.

- W grocie zostaną przeprowadzone badania stratygraficzne, zasolenia, mikologiczne, wytrzymałościowe, architektoniczne polegające na rozpoznaniu pierwotnej wentylacji. Ponadto zostanie wykonana ekspertyza konstrukcyjna, ekspertyza geotechniczna oraz projekt izolacji z założeniem odtworzenie historycznej warstwy izolacyjnej tj. gliny - wylicza ratusz.

Początek w tym roku

Prace badawcze jednego z najcenniejszych zabytków Warszawy rozpoczną się już w tym roku. Będzie to możliwe dzięki dotacji Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który na ten cel przyznał 50 proc. wartości zadania. Pozostałą cześć kosztów pokryje Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. Cały koszt badań to blisko 164 tys. złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Elizeum w Warszawie. Najbardziej zagadkowy zabytek miasta zostanie uratowany. Prace badawcze rozpoczną się jeszcze w tym roku - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto