Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emigracja zarobkowa. Coraz więcej młodych Polaków rozważa wyjazd z kraju. Chcą pracować w Niemczech, Holandii lub Wielkiej Brytanii

Redakcja
fot. Piotr Smoliński / archiwum Polska Press
Rośnie liczba młodych Polaków, którzy nie chcą pracować w naszym kraju. Z raportu agencji pracy Work Service wynika, iż 18% niewykluczonych z rynku pracy Polaków powyżej 18 roku życia rozważa emigrację zarobkową w trakcie najbliższego roku. To aż dwa razy więcej niż w lipcu 2020 r. Najbardziej pożądanymi kierunkami są Niemcy, Holandia i Wielka Brytania. Głównymi czynnikami poszukiwania źródeł dochodów za granicą mają być ograniczenia wynikające z pandemii oraz niepewna przyszłość. Szczegóły w artykule poniżej.

Młodzi Polacy będą emigrować z powodu pandemii?

Blisko 18% niewykluczonych z rynku pracy Polaków powyżej 18 roku życia rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku. To dwa razy więcej niż lipcu 2020. O wyjeździe najczęściej myślą 25-36 latkowie, którzy jako kraje docelowe wybraliby w pierwszej kolejności Niemcy, Holandię i Wielką Brytanię - wynika z „Barometru Rynku Pracy” przeprowadzonego na zlecenie agencji Work Service. Co ciekawe, Polacy chcą wyjeżdżać pomimo tego, że nasz kraj jest w czołówce państw o najniższym bezrobociu w UE.

- Znaczący wzrost liczby Polaków zainteresowanych emigracją zarobkową daje do myślenia. Niepewność przyszłości i ograniczenia wynikające z pandemii sprawiają, że chcą oni szukać źródeł dochodu za granicą, gdzie zapotrzebowanie na pracowników wybranych specjalności nadal jest wysokie, a zarobki dużo wyższe. Jednocześnie jednak, jak wynika z danych Eurostat, Polska od miesięcy znajduje się w czołówce państw UE o najniższej stopie bezrobocia. Wydaje się więc, że o pracę w naszym kraju powinno być łatwiej niż w wielu innych - komentuje Iwona Szmitkowska, Prezes Zarządu Work Service.

Od kilku lat odsetek osób, które rozważają emigrację zarobkową pozostawał na zbliżonym poziomie. XV edycja "Barometru Rynku Pracy" wskazała, że podjęcie pracy poza granicami kraju rozważa 17,7% niewykluczonych z rynku pracy Polaków powyżej 18 roku życia. To najwięcej od pięciu lat.

Odsetek Polaków rozważających emigrację zarobkową:

  • luty 2020 r. - 11,6%
  • lipiec 2020 r. - 9,9%
  • wrzesień 2019 - 8,6%
  • marzec 2018 - 11,8 %

Jednocześnie znacznie, gdyż o 17,6% zmalał w tym okresie odsetek osób, które nie zamierzają wyjechać. Obecnie to 69,7%. Aż czterokrotnie wzrosła liczba niezdecydowanych.

Kto nie chce pracować w Polsce?

Osoby biorące pod uwagę wyjazd z kraju w celach zarobkowych, to najczęściej osoby w wieku 25-44 lat, z wykształceniem średnim i zawodowym. Częściej są to mężczyźni niż kobiety, osoby pracujące na pełny etat, mające dochody poniżej 3 000 zł. Przed pandemią zainteresowane wyjazdem były małżeństwa, obecnie jest to zauważalne w dużo mniejszym stopniu.

Nadal zdecydowanie najczęściej bierze pod uwagę emigrację zarobkową pokolenie Y (25-36 latkowie), które potrafi porozumiewać się, choćby w stopniu podstawowym w językach obcych, co ułatwia im odnalezienie się na zachodnich rynkach pracy. Pokolenie X (37-59) najczęściej deklaruje, że nie bierze wyjazdu pod uwagę, za to pokolenie Z (18-24) jest najbardziej niepewne decyzji.

Podobnie jak w poprzednich latach, rozważający emigrację zarobkową najczęściej wskazywali na Niemcy (40%) i Holandię (28%) i Wielką Brytanię (16 %), w dalszej kolejności to Norwegia, Francja, Szwecja i USA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto