Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energetyki, które niszczą energetykę serca

abcZdrowie.pl
Popularne napoje energetyczne, czyli tzw. energetyki cieszą się popularnością ze względu na właściwości pobudzające oraz polepszające samopoczucie. Jednak włączenie ich do naszego codziennego jadłospisu nie jest wskazane.

Dietetycy zalecają spożywanie wody mineralnej, niesłodzonych napojów mlecznych, soków warzywnych i owocowych, ale wśród młodzieży dużą większym uznaniem cieszą się napoje energetyczne, czyli tak zwane energetyki. Popularność napojów energetyzujących to wynik ich właściwości – napoje tego typu przyspieszają przemianę materii, zwalczają uczucie zmęczenia i poprawiają zdolność koncentracji. Korzystne oddziaływanie energetyków na samopoczucie i metabolizm nie oznacza jednak, że włączenie ich do codziennego jadłospisu jest wskazane. Zawartość kofeiny wiąże się bowiem z niepożądanym wzrostem ciśnienia tętniczego krwi.

Jak energetyki wpływają na pracę układu krążenia?

Badania naukowe wykazały, że osoby spożywające napoje energetyzujące są bardziej podatne na wzrost ciśnienia krwi i zaburzenia rytmu serca. Po wypiciu od 1 do 3 puszek energetyku odstęp QT, opisujący odcinek rytmu serca na EKG, wydłuża się bowiem o 10 milisekund. Jak wyjaśnia kardiolog Jolanta Radwańska, „wydłużenie odstępu QT powoduje zmianę warunków elektrofizjologicznych w sercu, sprzyjającą powstawaniu arytmii komorowych, w tym arytmii groźnych dla życia, dlatego odstęp QT jest jednym z parametrów monitorowanych przez lekarza prowadzącego pacjenta z chorobą serca”. Za sygnał alarmowy uznaje się wydłużenie odstępu QT o 30 milisekund.

Napoje energetyczne przyczyniają się również do wzrostu ciśnienia skurczowego krwi (średnio o 3,5 punktu). Podwyższenie ciśnienia krwi ponad normę jest niekorzystne bez względu na wiek, ale następstwa takiego stanu są szczególnie dotkliwe dla osób przewlekle chorych i starszych. Przeciwwskazaniem do spożywania energetyków są przede wszystkim schorzenia układu krążenia, gdyż „składniki napojów energetycznych o działaniu pobudzającym mogą powodować niewskazaną u danego pacjenta stymulację układu sercowo-naczyniowego” ‒ tłumaczy kardiolog.

Kto nie powinien pić napojów energetyzujących?

Nadciśnienie i inne problemy zdrowotne w obrębie układu krążenia to nie jedyne przypadłości, które stanowią wskazanie do wyeliminowania ze swojej diety energetyków. Napoje tego typu są niewskazane także w przypadku cukrzycy, zawierają bowiem duże ilości cukru i mogą zaburzać procesy metaboliczne, zachodzące w organizmie. Po napoje energetyczne nie powinny sięgać również kobiety spodziewające się dziecka oraz osoby chore na fenyloketonurię.

Prawdziwym zagrożeniem dla zdrowia i życia może być łączenie energetyków z alkoholem. Gdy spożywamy oba rodzaje płynów jednocześnie, dłużej zachowujemy wrażenie trzeźwości. Zwykle wiąże się to z przyjmowaniem coraz większych ilości alkoholu – gdy przekraczamy granicę swoich możliwości, musimy liczyć się z ryzykiem przytłumienia układu nerwowego, niewydolności serca, a nawet – śmierci.

Zdrowe żywienie to nie tylko rozsądnie zaplanowane menu, bogate w owoce, warzywa, nabiał, chude mięso i warzywa. W profilaktyce zdrowia liczą się również nasze wybory w kwestii przyjmowanych płynów. Popijanie sałatki colą niweczy prozdrowotne właściwości składników odżywczych, znajdujących się w posiłku. Podobnie jest w przypadku innych napojów, wywołujących u dietetyków grymas niezadowolenia. Warto uświadomić sobie, że wybory żywieniowe, towarzyszące nam na co dzień, mają istotny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale i na zdrowie całego organizmu. Pozornie niewinne produkty, takie jak napoje energetyczne, nie pozostają obojętne dla naszego ciała, nawet jeśli ich działanie wydaje się nam kuszące. Pamiętajmy, że skutki spożycia energetyków (szybszy metabolizm, poprawa czasu reakcji) możemy uzyskać, włączając do swojej diety zdrowe produkty (owoce, orzechy włoskie itp.).

Partnerem serwisu jest

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto