EuroBasket 2009: Polska - Bułgaria 90:78 [zdjęcia]

Świetni w ataku Michał Ignerski i David Logan oraz dominujący w defensywie Marcin Gortat dali Polsce pierwsze zwycięstwo na EuroBaskecie. Biało-czerwoni pokonali Bułgarię 90:78.

Polska - Bułgaria 90:78 (32:21, 20:16, 23:21, 15:20)

Polska: Szewczyk 4, Ignerski 22 (4x3), Logan 23 (2), Gortat 16, Lampe 17 (2), Koszarek 8 (2).

Bułgaria: D. Iwanow 18 (1), K. Iwanow 2, Rowland 20 (2), Widenow 11, Georgiew 12, Ewtimow 7 (1), Stojkow 8 (1)

Pierwsze punkty dla polskiej drużyny na EuroBaskecie zdobył już w pierwszej akcji Michał Ignerski. Gospodarze na samym początku spotkania mieli problemy w obronie. Bułgarzy zbyt łatwo dostawali się w strefę podkoszową. Na szczęście dla Polaków mylili się w najprostszych sytuacjach (4/11 z gry po pięciu minutach gry). W ataku biało-czerwoni wykorzystywali Macieja Lampego, do którego była adresowana większość piłek. Środkowy reprezentacji Polski jednak nie wszedł dobrze w mecz co spowodowało, że spotkanie było bardzo wyrównane. Przełom nastąpił w końcówce pierwszej kwarty. Z dystansu wstrzelił się Michał Ignerski, który trafił trzykrotnie zza linii 6,25 i Polacy powiększyli prowadzenie do jedenastu punktów (32:21).

W kolejnych minutach spotkania nasi zawodnicy nadal grali bardzo skutecznie w ataku, a co ważniejsze zacieśnili szeregi obronne. Marcin Gortat nie odpuszczał żadnemu z Bułgarów, skakał do każdej piłki, zanotował kilka bloków i w następnych akcjach goście już bali się penetrować strefę podkoszową. Przewaga biało-czerwonych wynosiła już siedemnaście punktów. Ostatnie fragmenty pierwszej połowy to słabsza gra reprezentacji Polski. Bułgarzy przyspieszyli i odrobili sześć oczek.

Polacy spokojnie kontrolowali przewagę jaką wypracowali. Po stronie bułgarskiej najjaśniejszym punktem był Dejan Iwanow. Wspomagał go walczący Wassil Ewtimow. Było to jednak za mało, żeby zmniejszyć ponad dziesięciopunktową przewagę naszych. Ponadto Bułgarzy nie radzili sobie w defensywie z dobrze dziś dysponowanym Davidem Loganem, który zdobywał nawet 7 punktów z rzędu. Były fragmenty kiedy reprezentanci Bułgarii niwelowali straty, jednak Polacy szybko odpowiadali. Jak nie Lampe, to Gortat albo Logan studzili zapał rywali. Pod koniec trzeciej kwarty przewaga Polaków wynosiła już prawie 20 punktów (75:57).

Uspokojeni wysokim prowadzeniem Polacy przestali grać z takim zaangażowaniem jak wcześniej. Bułgarzy tylko na to czekali i szybko odrobili część strat (79:72). Instynkt lidera obudził się w tym momencie w Łukaszu Koszarku. Rozgrywający reprezentacji Polski wziął ciężar gry na siebie. Jeśli nie zdobywał punktów to świetnie odgrywał do kolegów z zespołu. Gospodarze EuroBasketu wygrali pierwszy mecz 90:78 i zrobili pierwszy krok w stronę awansu do kolejnej rundy.

Pini Gershon (trener Bułgarii): Polacy zasłużyli na to zwycięstwo. Grali lepiej od nas przez większą część spotkania. Straciliśmy 22 punkty z samych kontrataków, a to stanowczo za dużo. Wydaje mi się, że Polska jest lepszą drużyną niż Turcja, więc jeśli z Turkami zagramy tak jak z Polską możemy z nimi wygrać. Nie byliśmy zaskoczeni dobrą postawą Michała Ignerskiego. On jest bardzo dobrym zawodnikiem, co udowodnił w dzisiejszym meczu.

Filip Videnov (Bułgaria): Zaczęliśmy słabo mecz, byliśmy nieco stremowani, że graliśmy z zespołem gospodarzy. Próbowaliśmy gonić, ale dzisiaj nie byliśmy dobrze zorganizowani. Przeciwko Turcji wszystko jest możliwe, jesteśmy w stanie wygrać.

Muli Katzurin (trener Polski): Żeby wygrać z Bułgarią trzeba ograniczyć skuteczność ich rzutów z dystansu do mniej niż 50 procent. Nam się to udało dlatego wygraliśmy. Krzysiek Szubarga zagrał dzisiaj, a po meczu z jego plecami nie było żadnego kłopotu. Z dnia na dzień powinno być tylko lepiej. Nasz kolejny przeciwnik? Wszyscy znają te nazwiska. Litwa to bardzo dobra drużyna i każdy trener na świecie powie o nich to samo.

Adam Wójcik: To był dla nas bardzo trudny i ważny mecz. Cieszymy się, że go wygraliśmy. Będzie to miało znaczenie psychologiczne przed następnymi meczami.