EuroVolley 2009: Polska - Belgia 3:1

Marek Kondraciuk
Polki grają dziś o godz. 17.30 z Rosjankami. Transmisja w Polsacie
Polki grają dziś o godz. 17.30 z Rosjankami. Transmisja w Polsacie fot. Krzysztof Szymczak
Zanim rozpoczął się mecz z Belgią wszystkich poruszyła dramatyczna wiadomość. Żona trenera Jerzego Matlaka doznała udaru mózgu i została odwieziona do szpitala WAM. Dziś przejdzie operację. Trener pozostał przy małżonce, a drużynę poprowadził asystent Piotr Makowski. Nasze siatkarki zagrały bez Matlaka, ale dla Matlaka i jego żony.

Zaskakująca sytuacja była wyzwaniem dla Piotra Makowskiego, który musiał zastąpić szefa. Rozpoczął tradycyjną piątką Matlaka, ale już w pierwszym secie zaczął robić zmiany. Wprowadził m.in. Natalię Bamber, która wcześniej nie dostała szansy gry.

Kluczem do zwycięstwa było zatrzymanie Virginii de Carne i to się Polkom udało. Znakomita Belgijka zdobyła w pierwszym secie tylko 3 punkty, a później również była kilkakrotnie zablokowana. Pierwszy set był jednostronny. Pięć mocnych zagrywek Agnieszki Bednarek pozwoliło naszej drużynie odskoczyć z 8:5 na 13:5 i Belgijki już nie nawiązały walki. Polki ryzykowały zagrywką i to przyniosło efekty, choć w pierwszej partii popsuły 5 serwisów. Rywalki miały problemy z organizacją ataku do połowy drugiego seta. Kiedy zaczęły punktować Freya Aelbrecht i Lisbet Windevoghel gra toczyła się punkt za punkt. Belgijki przejęły inicjatywę przy stanie 20:20 i już jej nie wypuściły.

Trzeci i czwarty set Złotka rozegrały popisowo. Dużo spokoju do gry wprowadzały libero Mariola Zenik i Aleksandra Jagieło. Liderką zespołu była kapitan Anna Barańska, bezlitośnie punktując ze skrzydła. Milena Sadurek rozgrywała często środkiem, a Katarzyna Gajgał skutecznie zbijała z obiegu. W trzeciej partii było już 21:5. Belgijki traciły wiarę i słabły fizycznie. Polki demolowały rywalki zagrywką. Prowadziły 6:2, 11:5, 16:9, 19:11 i emocje zgasły. To był najlepszy mecz Polek na łódzkich mistrzostwach. Złotka nadal w grze o medal. Dziś kluczowy mecz z Rosją.

Wcześniej Rosjanki wygrały z Hiszpankami 3:1, ale przeżywały trudne chwile. Trener Władimir Kaziutkin wystawił w pierwszej szóstce tylko dwie zawodniczki, które rozpoczynały mecze w pierwszej rundzie w Bydgoszczy. Wszystkie drużyny grające z Rosją mają "rozpisane" atakującą Jekaterinę Gamowę (202 cm wzrostu) i przyjmującą Tatianę Koszelewą (191 cm), ale one i tak zdobywają najwięcej punktów. Wczoraj też kamuflaż nie miał sensu. Gamowa zdobyła 25 punktów, a Koszelewa 23.

Mecz Rosja - Hiszpania toczył się przy garstce widzów na trybunach. W Bydgoszczy np. mecz Rosjanek z Belgijkami oglądało 1,3 tysiąca widzów. Nasze dzisiejsze rywalki wiedzą, że dużą rolę może odegrać kibice, których ponad 13 tysięcy spodziewane jest dziś na trybunach.

- Wiem, że to dodatkowa siła waszej drużyny - powiedziała kapitan Rosji Marina Szeszenina. - Jedziemy do hotelu przebrać się i wracamy do Atlas Areny. Trzeba oswoić się z atmosferą o której tak wiele słyszałyśmy i zobaczyć, jak zagrają Polki z Belgią.

Na życzenie Polsatu zmieniono kolejność czwartkowych meczów. Polki zagrają z Bułgarią o godz. 20, a nie o 15.

* * * * *

Polska - Belgia 3:1 (25:16, 21:25, 25:19, 25:12)
Polska: Sadurek, Barańska, Gajgał, Kaczor, Jagieło, Bednarek-Kasza, libero Zenik oraz Bamber, Bełcik, Pykosz, Witczak. Trener: Piotr Makowski.
Belgia: Dirickx, Leys, Aelbrecht, De Carne, Vindefoghel, Vandesteene, libero Smits oraz Szczygielska, Horemans, Rousseaux. Trener: Gert Vande Broek.

Druga Runda, play-off

Grupa E (atlas arena łódź)
Hiszpania - Rosja 1:3 (21:25, 24:26, 25:19, 20:25), Holandia - Bułgaria 3:0 (25:19 , 25:20, 25:18), Polska - Belgia 3:1.

W środę: o godz. 15 Bułgaria - Hiszpania, o 17.30 Rosja - Polska, o 20 Belgia – Holandia

Grupa F (Hala Spodek, Katowice)
Włochy - Azerbejdżan 3:0 (29:27, 25:23, 25:13), Niemcy - Czechy 3:0 (28:26, 25:12, 25:15), Turcja - Serbia 3:1 (24:26, 25:16, 25:23, 25:19).

W środę: o godz. 15 Czechy - Włochy, o 17.30 Serbia - Niemcy, o 20 Azerbejdżan - Turcja.