Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ewenement Klasy B TPBMW w Opolu - VIII Klasowe Spotkanie w Brodach Żarskich

Redakcja
Razem przy Pałacu Brühla w Brodach Żarskich
Razem przy Pałacu Brühla w Brodach Żarskich Jerzy Granowski
Już po raz VIII odbyło się spotkanie Klasy B Technikum Przemysłu Budowlanych Materiałów Wiążących w Opolu (Rocznik maturalny 1967). Tym razem siedemnastu przyjaciół z żonami (nie wszyscy dotarli) z całej Polski „zamustrowało” w Hotelu „Ambasador” w Pałacu Brühla w Brodach Żarskich.

Już po raz VIII odbyło się spotkanie Klasy B Technikum Przemysłu Budowlanych Materiałów Wiążących w Opolu (Rocznik maturalny 1967). Tym razem siedemnastu przyjaciół z żonami (nie wszyscy dotarli) z całej Polski „zamustrowało" w Hotelu „Ambasador" w Pałacu Brühla w Brodach Żarskich. Dzięki Tadeuszowi Drobniakowi i jego żony Urszuli z Lubska, którzy zorganizowali spotkanie, była okazja poznać gminę, świetnie się zabawić, a przy tym powspominać młodzieńcze czasy. Ewenementem tej grupy jest to, że nie wszyscy dotarli do matury w 1967 r. Część znalazła się w innych szkołach, co nie przeszkodziło w utrzymaniu przyjacielskich kontaktów od 1962 roku. Właśnie wspólne spotkania cementują przyjaźń, nie tylko szkolną, ale i rodzinną. To już VIII spotkanie zainaugurowane uroczystym bankietem, uatrakcyjnione biesiadnym zespołem muzycznym z Lubska, przy którym do późnej nocy „cyklinowany" był parkiet pałacowej restauracji.
W drugim dniu, na długi spacer po rozległym przypałacowym parku, pełnym niezwykle rzadkich okazów drzew i krzewów rosnących nad jeziorem oraz do Jezior Wielkich pod wysoką na 41 m wieżę widokową zachęcił wszystkich „uczniów" miejscowy przewodnik i historyk Benedykt Szafrański. Szkoda, że nie można było wejść na wieżę. Przeszkodził temu remont. Może i dobrze się stało, ponieważ zaliczenie 176 schodów byłoby trudne, gdy bolące – od nocnych tańców – nogi odmawiały posłuszeństwa. Przewodnik przekazał wiele interesujących informacji o historii pałacu, jego właścicielach i samej miejscowości. Także o tym, że Pałac Brody stanowi zasadniczy element przestrzenny byłego miasteczka. W miejscu wcześniejszego założenia pałacowo-parkowego, powstałego dla Promnitzów w latach 1670-1674 według projektu architekta Francka, powstała rezydencja hrabiego Henryka Brühla – Ministra Skarbu Dworu Saskiego. Zakupił on w 1740 roku majątek brodzki o powierzchni 2 000 ha od rodziny Watzdorfów za sumę 160 000 srebrnych talarów saskich. W latach 1741-1753 Jan Krzysztof Knoffel stworzył założenie rezydencjonalne zgodnie z zasadami epoki baroku, związane z najbliższym otoczeniem i krajobrazem naturalnym. Barokowy układ urbanistyczny z XVIII wieku, obejmujący pałac, oficynę, kościół, Bramę Zasiecką i kilkanaście domów zachował się do dziś.
W nagrodę za dobre sprawowanie pan Benedykt wręczył każdemu zestaw pocztówek z grafikami brodzkich zabytków autorstwa Greka Panagiotisa Karagiorgisa – żagańskiego artysty grafika, malarza i rzeźbiarza.
Po sutym obiedzie Tadeusz Drobniak zafundował wycieczkę do Łęknicy, słynnej z największego Bazaru na zachodniej granicy Polski. Niebywałą atrakcją dla wycieczkowiczów był Park Mużakowski, zajmujący 728 ha powierzchni po obu stronach Nysy Łużyckiej, będącej granicą polsko-niemiecką. Park Mużakowski powstał przy odziedziczonej przez Hermanna von Pücklera rezydencji, sięgającej XIV wieku. Symboliczny początek parku datuje się na 1815 rok, kiedy to Pückler poinformował miasto o zamiarze utworzenia. Park jako 12. obiekt w Polsce, wpisany został na listę dziedzictwa UNESCO.
Po przekroczeniu rzeki, już na terenie Bad Muskau, oczom spacerowiczów ukazał się pięknie odrestaurowany Nowy Zamek, strzeżony przez dwa ogromne lwy. Ten czternastowieczny obiekt został w 1945 roku spalony, a odbudowany po 1995 roku. Obok niego stoją: Stary Zamek, pawilony ogrodowe oraz szereg budowli towarzyszących.
Po wypiciu kawy w zamkowej kawiarence, Klasa zwiedziła w Bad Muskau Rynek, kolorowe kamieniczki i piękną fontannę z 1850 roku.
Po powrocie do Bród Żarskich, na zgłodniałych czekało ogromne ognisko oraz wspaniałe szaszłyki, karkówki, kiełbaski i inne kuszące zapachem rarytasy z grilla, przygotowane przez urocze panie z pałacowej restauracji. Przy gitarze, z którą nie rozstaje się Julian Wezdecki, rozpoczęły się śpiewy biesiadne i popisy indywidualne, które trwały do świtu. No cóż, wszystko co dobre szybko się kończy, tak i ten ogniskowo-biesiadny nastrój dobiegł końca.
W ostatnim dniu, po śniadaniu zaczął się czas pożegnań. Te zawsze bywają najtrudniejsze, jednak nadzieja, że za dwa lata wszyscy ponownie spotkają się, być może w jeszcze większym gronie, napawała optymizmem. Rada Starszych ustaliła, że IX Spotkanie Klasy B zorganizuje Henryk Gorzelak ze Świdwina. Gdzie to nastąpi dowiemy się w odpowiednim czasie, a póki co wspomnienia o gościnnej brodzkiej gminie pojadą w Polskę.
Jerzy Granowski
Alfabetyczny wykaz uczestników VIII spotkania Klasy B:
Bem Klaudiusz - Dąbrowa Górnicza Byszuk Janusz - Szczecin Drobniak Tadeusz  - Lubsko Gajda Jerzy - Częstochowa Gorzelak Henryk  -Świdwin Granowski Jerzy - Katowice Grise Adam - Biała Prudnicka Jadczyk Andrzej - Kraków Janusz Tadeusz - Strzelce Krajeńskie Kurpiewski Kazimierz - DziałoszynŁukawski Jan - Głogów Mazurkiewicz Aleksander - Głogów  Sobczyk Felicjan - DomeckoSmolarski Edward - Wodzisław Śląski Święcicki Leszek - CzęstochowaWezdecki Julian - Ziębice Wilsz Ryszard - Ziębice.
Do tej pory spotkania zorganizowano:
1997 – Sarnowice – Sobczyk Feliks2000 – Ustroń – Smolarski Edward2002 – Lubiatów – Łukawski Jan i Aleksander Mazurkiewicz2004 – Niechorze – Byszuk Janusz2007 – Zawada – Kurpiewski Kazimierz2008 – Narewka k/Hajnówki – Lęcznar Leszek2010 – Mizerna k/Czorsztyna – Jadczyk Andrzej2012 – Brody Żarskie – Drobniak Tadeusz 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto