Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fabryka Peruna. Kolejny etap propozycji w ramach ustawy "lex deweloper". Czy uda się przekonać radnych do inwestycji?

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
W odpowiedzi na wytyczne Mazowieckiego Konserwatora Zabytków oraz postulaty zgłaszane przez społeczność warszawskiego Kamionka, architekci z pracowni WWAA przygotowali nową odsłonę koncepcji Fabryki Perun. Wcześniej słyszeliśmy o mieszkaniach nadwieszonych nad zabytkiem, remont historycznych hal oraz plac wyłożony trylinką. Architekci chcą stworzyć tu gęstą tkankę miejską. Problem w tym, że według planu tak radykalnych zmian zrobić nie można. Dlatego inwestor chce wykorzystać „ustawę znaną jako lex developer”.

Ustawa, znana powszechnie jako "lex deweloper", wymaga tzw. dialogu o inwestycji. – Dysponujemy formalnymi zaleceniami ze strony Urzędu Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, które odnoszą się do układu urbanistycznego i kluczowych rozwiązań architektonicznych. W aktualnym projekcie uwzględniliśmy też postulaty strony społecznej dotyczące np. liczby miejsc parkingowych i charakteru lokali usługowych – obecnie w większym stopniu nastawionych na zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności – mówi Maciej Wandzel, współinwestor Fabryki Perun.

W porównaniu z koncepcją zaprezentowaną w lipcu, nadwieszanie nowej zabudowy mieszkalnej nad dawnymi halami fabrycznymi zostało zastąpione przez jej rozproszenie, przy jednoczesnym wyraźnym rozróżnieniu tkanki dawnej i współczesnej.

Fabryka Peruna. Kolejny etap propozycji w ramach ustawy "lex...

Obiekty przy ul. Grochowskiej 301/305 należą już do Macieja Wandzla, który zatrudnił architektów z WWAA. Problem w tym, że według obecnego planu zagospodarowania, takiego projektu nie można tu zrealizować. Pewnym wytrychem jest ustawa „lex developer”, umożliwiająca, po zgodzie Rady Warszawy, na budowę wbrew zapisom planu.

Jak tłumaczy inwestor - priorytetem inwestora oraz architektów pozostaje rewitalizacja i należyte wyeksponowanie czterech historycznych budynków z czerwonej cegły, które pomieszczą lokale usługowe. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, zabytkowe hale zostaną odrestaurowane z zachowaniem oryginalnych elementów, suwnic, detali i zdobień.

Nasza aktualna propozycja zakłada m.in. wysokie na około pięć metrów podcienie części z nowych budynków, dzięki czemu obiekty historyczne będą dobrze widoczne z różnych kierunków. Z kolei nową zabudowę mieszkalną zaplanowaliśmy na planie prostokąta, w miejscach nawiązujących do kolejnych etapów rozwoju Peruna w jego przemysłowej przeszłości. Rozwiązanie to wytworzy sieć kameralnych uliczek, zapraszających do eksplorowania ogólnodostępnego terenu z różnych stron – komentuje Mateusz Świętorzecki z pracowni WWAA.

materiały prasowe

Jeśli radni zgodą się na „lex developer” inwestor będzie musiał wyłożyć pieniądze na wybrany projekt społeczny. Wśród wstępny propozycji jest remont pobliskiego skweru lub budowa przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Jednym z miejsc, z których doskonale będzie widać zabytkowe hale, może stać się publiczny skwer położony po zachodniej stronie inwestycji, pomiędzy ulicami Grochowską i Stanisława Augusta. Inwestor Fabryki Perun planuje gruntownie zrewitalizować i przekazać miastu ten obecnie zaniedbany teren o powierzchni niemal pół hektara.

Charakterystycznym elementem przestrzennym siedmiu nowych budynków w Fabryce Perun jest zastosowanie betonowej kraty elewacyjnej, która nawiązuje do industrialnego dziedzictwa warszawskiego Kamionka. – Zabiegiem, który pozwoli lepiej wpisać nowe budynki w lokalny kontekst, jest także zwiększenie wysokości parterów, dzięki czemu zrównają się one wizualnie z parterami okolicznych kamienic – mówi Marcin Mostafa z pracowni WWAA.

Również gabaryty planowanych budynków, licząc w większości od 5 lub 6 pięter, zostały dostosowane do wysokości sąsiednich istniejących kamienic. Najnowsza koncepcja zagospodarowania Fabryki Perun zakłada stworzenie około 285 mieszkań. Na około 20 lokali handlowo-usługowych przeznaczono około 2,8 tys. mkw. powierzchni. Pod większością zabudowy powstanie jednopoziomowy parking podziemny.

W ramach dialogi o inwestycji kolejne spotkanie z inwestorem i twórcami projektu Fabryki Perun odbędzie się 10 stycznia 2023 roku o godz. 17 w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe przy ul. Grochowskiej 274 (sala 305, III piętro). Ze szczegółami aktualnego projektu można zapoznać się na stronie internetowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto