Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fala protestów ratowników medycznych. Do pacjentów przyjeżdżają strażacy. "Stan wyjątkowy w Warszawie i okolicach"

Redakcja
Szymon Starnawski
W środę na ulice Warszawy nie wyjechała ponad połowa karetek. To efekt strajku ratowników medycznych, którzy od kilku miesięcy walczą o wyższe wynagrodzenia. Sytuacja jest na tyle poważna, że do stołecznych pacjentów zamiast karetek wysyłane są wozy strażackie. Zapowiedziano także historyczny protest pracowników służby zdrowia, który odbędzie się 11 września w Warszawie. Szczegóły w tekście poniżej.

Fala protestów ratowników medycznych

Od miesięcy trwa protest ratowników medycznych w całej Polsce, którzy strajkują przeciw niskim wynagrodzeniom. Codziennie na ulice miast nie wyjeżdżają setki karetek, ze względu na brak pełnej obsady ratowników medycznych.

Fala protestów dotarła także do Warszawy, co dało się zaobserwować 1 września 2021 r. Według nieoficjalnych danych, w środę na ulice Warszawy nie wyjechała nawet połowa karetek pogotowia ratunkowego. Ratownicy masowo rezygnują z pracy, przechodzą na L4 lub wykorzystują zaległy urlop. Do pilnych przypadków wzywane są śmigłowce LPR oraz wozy strażackie.

- Uwaga stan wyjątkowy w Warszawie i okolicach. Ponad połowa karetek (nawet 40 z 68) nie wyjechała dzisiaj na ulice Warszawy i całego regionu warszawskiego. Każdy czerwony punkt to jedna karetka bez obsady. To jest prawdziwa katastrofa - napisał działacz społeczny, Jan Śpiewak.

Według informacji przekazanych przez Polsat News połowa ratowników Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" w Warszawie nie przyszła w środę do pracy. - Pracownicy przynieśli zwolnienia lekarskie - przekazał Polsatowi rzecznik "Meditransu", Piotr Owczarski. I dodał, że to "nie wpływa to na obsługę zgłoszeń w Warszawie i ościennych miejscowościach". Dziennikarze Polsatu ustalili, że "31 zespołów w Stolicy ma status »Niegotowy«, a na całym Mazowszu 36 zespołów nie ma obsady".

"Według stanu na 1 września status niegotowy posiada 31 ZRM w rejonie operacyjnym obejmującym Warszawę i okoliczne powiaty" - informuje z kolei biuro wojewody.

Wozy strażackie zamiast karetek

W związku z sytuacją, do pomocy zostali zaangażowani stołeczni strażacy. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 17 PSP na swoim Facebooku opublikowała film z zabezpieczenia lądowania śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Zabezpieczenie miejsca lądowania śmigłowca LPR oraz pomoc w transporcie. W związku z brakiem w dniu dzisiejszym załóg karetek spodziewany się więcej działań w ramach ratownictwa medycznego - napisali strażacy. Jak ustalił portal Wirtualna Polska, w Warszawie, od rana strażacy brali udział w 10 izolowanych zdarzeniach medycznych na terenie Warszawy.

11 września wielki strajk w Warszawie

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy zapowiedział wielki protest medyków. 11 września 2021 roku może przejść do historii jako dzień, w którym odbył się największy strajk pracowników ochrony zdrowia. Do Warszawy ma zjechać nawet kilkanaście tysięcy osób. Wśród nich będą m.in. lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni i ratownicy medyczni.

Czujemy się zlekceważeni przez rządzących, wnioskowaliśmy o spotkanie z premierem pod koniec czerwca. Sytuacja po uchwaleniu o najniższych wynagrodzeniach jest dla środowisk medycznych i niemedycznych bulwersująca, ponieważ wielu pracowników nie zostaje objętych regulacją wynagrodzeń, jak również dochodzi do sytuacji zmiany stanowisk pracy - mówi przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok, cytowana przez portal rynekzdrowia.pl.

Medycy zapowiedzieli, że wrześniowy strajk to dopiero początek manifestacji. Jak czytamy na facebookowym profilu Porozumienia Rezydentów, zaraz po demonstracji rozstawione zostaną namioty tworzące "Białe miasteczko" , wzorem z 2007 roku.

Medycy rezygnują z pracy

Jak przekazują medycy, "aktualnie wiele ośrodków w podziękowaniu za ciężką pracę obniża wynagrodzenie pracownikom systemu ochrony zdrowia co często skutkuje zmuszeniem do zmiany pracy. Szpitalne Oddziały Ratunkowe nie mają wystarczającej obsady lub mają szczątkową która nie wystarcza na sprawne działanie. Od 1. lipca w niektórych rejonach karetki nie mają żadnej obsady. Coraz więcej medyków ucieka z państwowych placówek, wyjeżdża za granicę lub decyduje się na zmianę branży. Aby spłacić kredyty część jeździ po 400-500h miesięcznie".

Zobaczcie też:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto